Evropska komisija smatra da se Beogradu i Prištini mora dati prostor za dogovor o sadržaju sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, izjavila je u Briselu portparol Evropske komisije Maja Kocijančič.
Evropska unija, kao posrednik, ne može da komentariše moguće elemente sporazuma, kaže Kocijančičeva, dodajući da se nastavlja intenzivan rad sa obema stranama po pitanju sporazuma.
„Njima se mora dati prostor da se saglase o sadržaju sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa. Jasno je da mi, kao posrednici, ne možemo da komentarišemo moguće elemente (sporazuma). Nastavljamo intenzivno da radimo sa obe strane po pitanju sveobuhvatnog i održivog sporazuma, koji će podržati međunarodna zajednica i koji će u potpunosti sprovesti obe strane“, rekla je Kocijančičeva na konferenciji za novinare.
Kako je istakla, trajno rešenje znači „izvodljivo, održivo i realistično rešenje u skladu sa međunarodnim pravom“.
„To je vodeći princip koji imamo u ovoj, konačnoj fazi dijaloga, koja je počela prošlog leta. Strane određuju zajedničke osnove za međusobnu saglasnost i već su izrazile različite poglede po pitanju toga šta vide kao svoj prioritet za ovo rešenje“, rekla je ona.
Na pitanje novinara da li bi se države članice Evropske unije složile sa razmenom teritorija i promenom granica, Kocijančičeva nije želela da ulazi u detalje.
„Ono na čemu radimo je sveobuhvatan sporazum normalizacije odnosa koji će prihvatiti obe strane. Rad na ovome traje i zbog toga ne mogu da razgovaram koji elementi bi mogli ili će se, odnosno neće, naći u sporazumu. Faza je intenzivna, videli ste da smo tokom vikenda najavili sledeći sastanak na visokom nivou, koji će se održati 7. septembra ovde u Briselu. Veoma je intenzivan proces koji traje, videli ste saopštenja, ali bih se suzdržala da ulazim u detalje u ovoj fazi“, rekla je ona.
Portparolka EK je podsetila da je evropski komesar Johanes Han jasno dao do znanja da su ga Aleksandar Vučić i Hašim Tači uverili da će bilo kakav bilateralni sporazum biti specifičan i „krojen po meri“, a ne presedan.
Jedan od novinara potom je konstatovao da bi razmena teritorija na osnovu etničke pripadnosti bila presedan i postavio pitanje da li je Han, govoreći o razmeni teritorija, izneo lično mišljenje ili stav EK.
Ona je odbila da odgovori na pitanje kada je Evropska komisija načinila preokret po pitanju razmene teritorija koje su oduvek bile neprihvatljive, rekavši da žele da vide izvodivo, održivo i realistično rešenje u skladu sa međunarodnim pravom.
„Nisam pomenula ništa osim toga. Rad traje, diskusije se vode, znate da je dijalog veoma komplikovan proces koji ima punu podršku EU i međunarodne zajednice. Diskusije se vode i nije na nama kao posrednicima da u ovom trenutku ulazimo u diskusiju o mogućim elementima sporazuma. Morate da razumete kontekst i da sa te tačke gledišta posmatrate", rekla je Kocijančičeva.
Na pitanje da Evropskoj komisiji razmena teritorija više nije tabu, Kocijančičeva je ponovila da rade na izvodivom, održivom i realističnom rešenju u skladu sa međunarodnim pravom.
„Strane su se javno izjasnile o tome kako vide elemente sporazuma, a mi radimo ulogu posrednika i nećemo komentarisati moguće elemente sporazuma. Neću sada spekulisati“, izjavila je portparolka.
Nije želela da raspravlja o pitanju da li se Evropska komisija zalaže za etnički čiste zemlje, poručivši novinaru da „misli da zna odgovor na to pitanje“.
Tanjug