BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 17.08.

18.08.2018. god.

 

Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 17.08.



Stanje na frontu .


 

Pregled političkih i drugih vesti za 17.08. 



Šojgu i Akar razgovarali o situaciji u Siriji i bilateralnoj saradnji Ministri odbrane Rusije i Turske, Sergej Šojgu i Hulusi Akar, na pregovorima u Moskvi razgovarali su o aktuelnim pitanjima regionalne bezbednosti, situaciji u Siriji i bilateralnoj saradnji, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

„Posebna pažnja posvećena je razmatranju pitanja što skorijeg rešavanja humanitarne situacije u Siriji, uključujući i povratak izbeglica“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Osim toga, tokom razgovora su dotaknuta pitanja „bilateralne saradnje između odbrambenih ministarstava Rusije i Turske“.

U saopštenju se dodaje i da je sastanak bio konstruktivan.

Merkelova: Sastanak u formatu Nemačka-Francuska-Turska i Rusija može da ima smisla o sirijskoj krizi Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da bi sastanak u formatu Nemačka-Francuska-Turska-Rusija, radi raspravljanja o rešavanju sirijske krize, mogao da bude svrsishodan, pa će ove zemlje razmotriti mogućnost pripreme takvog sastanka, najpre na nivou savetnika.

„Sastanak u formatu Nemačka-Francuska-Turska i Rusija može da ima smisla. On bi trebalo da bude dobro pripremljen i stoga još nema tačnog datuma. Mi ćemo raditi na tome da savetnici održe pripremni sastanak, a tada ćemo odlučiti da li ima smisla da se sastanak održi“, rekla je nemačka kancelarka novinarima.

Prema njenim rečima, o tome će se razgovarati, između ostalog, tokom sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, planiranim za subotu 18. avgust.

Merkelova je navela da smatra da od sastanka sa Putinom ne treba očekivati velike rezultate.

„To je radni sastanak i od njega ne treba očekivati velike rezultate, ali broj tema je veliki - od Ukrajine do Sirije i pitanja saradnje u ekonomskoj oblasti - da je opravdano da se bude u stalnom dijalogu i ja želim sutra da nastavim ovaj dijalog“, istakla je kancelarka.

U prokrajinu Alepo se vratilo oko 1.2 miliona izbeglica nakon oslobođenja Oko 1.2 miliona sirijskih izbeglica se vratilo u pokrajinu Alepo nakon oslobođenja, izjavio je novinarima guverner pokrajine Husein Diab.

Rekao je da je u predratnom periodu u pokrajini živelo oko šestmiliona ljudi, uključujući i dva miliona stanovnika u gradu Alepo.


"Broj izbeglica koje su se vratile u svoje domove iznosi oko 1,2 miliona nakon oslobođenja Alepa (kraj 2016.)" saopštio je guverner. Prema njegovim rečima, sada u pokrajini ima oko 3 miliona ljudi.


Rekao je da Ruski centar za pomirenje zaraćenih strana pomaže stanovništvu.

"Svakodnevno se stanovnicima dostavlja po 1,5 tona hleba, pirinča i brašna, kao i medicinska pomoć", rekao je guverner.

Prema njegovim rečima, obnova pokrajine vrši se sa sredstvima koje je dodelila Vlada Sirije, a da samo Rusija pruža pomoć.
Prema rečima guvernera, ako svetska zajednica ukine sankcije, onda će proces obnove zemlje ići brže.

"Ne sumnjam da će se uz pomoć prijatelja Sirije, a pre svega Rusije, mirni život vratiti, ne samo u pokrajinu Alepo, već i u celoj Siriji", zaključio je guverner.

Moskva: U obnavljanje Sirije treba da se uključi cela međunarodna zajednica Razorene gradove u Siriji potrebno je obnavljati istovremeno s ukazivanjem humanitarne pomoći. U to treba da se uključi cela međunarodna zajednica, a potom je moguć početak razvoja turizma u toj zemlji, izjavio je predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije Aleksandar Bikantov.

Na pitanje novinara o perspektivi obnavljanja razorenih gradova na Bliskom istoku i razvoja turizma po ugledu na Grozni, Bikantov je odgovorio da taj problem treba rešavati u dve etape.

Prema njegovim rečima, potrebno je prvo pronaći političko rešenje za krizu u Siriji i osigurati bezbednost u toj zemlji, a potom pripremiti i program obnove. 

On je istakao da se politika Rusije prema Siriji zasniva na tome da je obnovu zemlje potrebno započeti paralelno s pružanjem humanitarne pomoći.

„Potrebno je da međunarodna zajednica odmah osmisli projekte za obnavljanje normalnog života u Siriji, obnavljanje infrastrukture i svega ostalog“, rekao je Bikantov.

Diplomata je naveo da druge zemlje imaju drugačiji pristup. „Oni smatraju da je potrebno selektivno posmatrati čija je teritorija, pod čijom kontrolom, ko će imati glavnu korist od toga i tako dalje. Mi smo protiv toga“, naglasio je Bikantov i dodao da o metodologiji i koncepciji razvoja turizma Sirijci treba da se posavetuju s „Rosturizmom“.

Ruska vojska pokazala novinarima kako se Sirija vraća normalnom životu Dopisnik Bi-Bi-Sija Stiv Rosenberg je učestvovao u novinarskoj turneji po Siriji u organizaciji ruske vojske. Po rečima novinara, Moskva je želela da pokaže ne samo uništenje velikih razmera u zemlji, već i kako se Sirija postepeno vraća normalnom životu. Iako se rat nije završio, Moskva će igrati ključnu ulogu u tome kako će se događaji dalje razvijati, smatra Rosenberg.

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -
 

 

OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Siriji po danima 


 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »