BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Batina je iz raja izašla: Zašto je telesno kažnjavanje još uvek dopušteno u Rusiji?

Batina je iz raja izašla: Zašto je telesno kažnjavanje još uvek dopušteno u Rusiji?
15.08.2018. god.


Mnogi odrasli ljudi u Rusiji smatraju da imaju pravo da ošamare svoje dete ako se ponaša neprihvatljivo i da je to sasvim normalna vaspitna mera.

„Jednom je Ženja [Jevgenij Pljuščenko] uzeo kaiš i malo ga udario otpozadi. I šta je tu strašno? I moji roditelji su mene za kaznu ostavljali u mračnoj sobi i kaišem su me tukli, i držali me u kućnom pritvoru... I šta mi fali? Zar ja nisam normalna osoba?”, 
ispičala je Jana Rudkovska, žena čuvenog ruskog umetničkog klizača Jevgenija Pljuščenka u jednom svom intervjuu.

Rusko društvo se podelilo kada je Rudkovska u aprilu iznela pomenuti stav o vaspitavanju dece. Ona je potvrdila da je njen petogodišnji sin, potencijalna buduća 
zvezda umetničkog klizanja, tačno opisao metode vaspitavanja u intervjuu za medije.

Dlan i kaiš

Skoro svaki Rus pamti kako je u detinjstvu bar jednom dobio batine od roditelja. Ima i onih kojima je ta situacija ostala urezana u sećanje za ceo život.

„Moj razum još uvek ne može da rekonstruiše celu scenu do detalja. Bila sam mala kada sam se izgubila u centru grada. Sledeće čega se sećam je uplakano lice moje majke i kaiš u njenim rukama. Ona se uplašila da me je zauvek izgubila, a kad me je našla jako me je udarila kaišem. Dobro se sećam kako je moja starija sestra pokušala da me zaštiti”, priča 30-godišnja Jelizaveta iz Moskve koja sada vaspitava petogodišnjeg sina.

Batinanje dlanom ili kaišem i dalje je široko rasprostranjen metod „zavođenja reda i discipline“. U opšteruskoj anketi iz 2017. godine 37% ispitanika potvrđuje da su dobijali batine od roditelja, a 27% priznaje da su kažnjavali svoju decu batinama.

Kaiš kao sredstvo telesnog kažnjavanja toliko duboko je ukorenjen u ruskoj kulturi da se u svesti mnogih građana Rusije on i dalje asocira sa batinanjem.

Prava odraslih

Odrasli retko kad govore o onome što se dešava u krugu njihove porodice. Pa ipak, pojedinci priznaju da primenjuju fizičku silu u kažnjavanju i vaspitavanju svoje dece, i da to tretiraju kao nužno zlo.

„Moj muž bezrezervno odbacuje telesno kažnjavanje kao metod samo zato što je uvek na poslu i ne troši mnogo vremena sa detetom. Vaspitavanje deteta je moja jedina obaveza, što znači da ja moram postići određeni rezultat. I zato ja, naravno, zadržavam pravo da ga u slučaju potrebe izudaram ukoliko njegovo ponašanje izmakne kontroli”, priča 43-godišnja Ljudmila koja vaspitava osmogodišnju ćerku.

U svesti mnogih građana Rusije „ruski način” vaspitavanja dece podrazumeva da se neposlušno dete u retkim slučajevima može kazniti batinama.

„Moj muž smatra da dečak treba da oseti fizičku snagu i zato se ne libi da ga ponekad ošamari. Ja ne delim njegovo mišljenje i mogu samo snažno da stegnem sinu ruku kako bi on znao da sam ja razočarana”, kaže Jelizaveta.

Njen muž nije izuzetak. Trećina građana Rusije podržava pravo roditelja da primenjuju fizičku silu u kažnjavanju svoje dece, navodi se u 
federalnoj anketi obavljenoj 2017. godine.

Druga strana medalje

Život u društvu gde roditelji mogu da izgube svoje roditeljsko pravo zbog onoga što mnogi tretiraju kao „sporadično” i „umereno” batinanje, za većinu roditelja u Rusiji postaje pravi košmar. Televizijske reportaže doprinose stvaranju predstave o tome da su roditelji potpuno bespomoćni pred sistemom zaštite dečijih prava u onim zemljama gde se taj sistem primenjuje mnogo više nego u Rusiji.

Mnogi Rusi su šokirani vestima o monstruoznim sistemima socijalne zaštite na Zapadu gde jedan jedini vaspitni šamar može poslužiti kao osnova za početak zvanične provere roditeljske kompetencije. Roditelji u Rusiji imaju čvrste stavove o tome da li je neka kazna prihvatljiva ili preterana.

„Ponekad je sasvim normalno pljesnuti dete otpozadi. Mene su tukli papučama, kaišem i drugim predmetima, i ništa strašno se nije desilo. Ja sam živ, zdrav i školovan. Ja nikoga ne bijem, ali pljesnuti dete ne znači surovo se prema njemu ophoditi”, piše korisnica Instagrama Jekaterina u komentarima uz tekst (na ruskom jeziku) gde se govori o pravu roditelja da batinama kažnjavaju svoju decu.

Pojedini brane uobičajene metode vaspitavanja. „Zapadne zemlje sada preispituju svoj pristup obrazovanju jer se zahvaljujući postojećem sistemu pojavila generacija odraslih koji ne preuzimaju u potpunosti odgovornost za svoje postupke”, kaže 50-godišnja Olga koja predaje u moskovskoj visokoškolskoj ustanovi. „Decu ne treba tući, ali treba da postoji neki srednji put”.

Stare navike, nove metode

Sadašnji trendovi su pravi izazov za ukorenjene predstave tipičnih ruskih roditelja. Ima mnogo onih koji pamte kako su kao deca dobijali batine od roditelja, a sada kažu da oni isključuju svaku, pa i najmanju mogućnost primene telesnog kažnjavanja u vaspitavanju svoje dece.

„Nikada nisam pipnula moju devojčicu”, kaže 40-godišnja Julija koja sada ima dvogodišnju ćerku. „Ali, imala sam potpuno drugačiji pristup vaspitavanju starijeg sina koga sam rodila kada mi je bilo 18 godina, i on mi je te batine zapamtio”.

„Svet se menja pa se i mi menjamo. Ono što je tada bilo prihvatljivo danas je neprihvatljivo. Danas lako možemo da nađemo literaturu u kojoj se opisuju alternativne metode vaspitavanja”, dodaje Julija.

Pojedini mlađi roditelji su prihvatili novi trend. „Tata me je često i mnogo tukao”, priča Ljudmila i u njenim očima se vidi tuga. „Da li me to još uvek vređa? Ne, sve je to prošlost. Ja više nisam dete”.

Niklaj Ševčenko, Russia beyond



  • Izvor
  • foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »