Najnoviji ruski stadioni: 12 građevina zbog kojih Mundijal 2018. nikada neće biti zaboravljen
Rusija se godinama pripremala za Svetsko prvenstvo u fudbalu, a rezultati su fascinantni. Ovo je sve što treba da znate o stadionima koji će ove godine ugostiti sportiste i navijače iz celog sveta.
1. Stadion „Lužnjiki”
Christian Charisius/Global Look Press
Otvoren 1956. godine kao Centralni stadion Lenjina, najveći sportski stadion u Rusiji takođe ima i najbogatiju istoriju i biće centralno mesto za održavanje Svetskog prvenstva u fudbalu. Na njemu je bilo održano otvaranje, a biće i finalna utakmica (kao i još pet utakmica), što neće predstavljati nikakav problem za ovaj stadion sa 80 000 mesta, u kojem je ranije održano finale Lige šampiona 2008. godine, finale Kupa Uefa 1999. godine i Olimpijada 1980. godine. Nakon što je 2013. godine zatvoren zbog temeljnog renoviranja, ponovo je otvoren prošlog novembra i izgleda sjajno.
Najbolji pogled na „Lužnjiki”, koji je jednako legendaran, koliko i veličanstven, pruža se sa uzvišenja Vorobjovije gori na suprotnoj obali reke Moskve, koja ga na panorami grada živopisno deli od Moskovskog državnog univerziteta.
Na stadion „Lužnjiki” jednostavno se stiže metroom, tu su stanice „Sportivnaja” i „Vorobjovije Gori” (obe na liniji br. 1). U blizini stanice „Vorobjovije Gori” nalazi se uspinjača koja će vas do stadiona dovesti preko reke. Onima koji žele da izbegnu najveću gužvu predlažemo da izađu iz metroa jednu stanicu ranije na „Frunzenskoj” i da prošetaju oko dva kilometra do stadiona, usput svraćajući da nešto prezalogaje na prebogatoj Usačovskoj pijaci.
2. Arena „Otkritije”
Aleksej Filipov/Sputnik
Činilo se da je novi stadion kluba „Spartak” iz Moskve, koji je ranije bio smešten u stadionu „Lužnjiki”, zauvek osuđen da bude u stanju „radovi u toku”, sve dok radove nije ubrzala kandidatura Rusije za Svetsko prvenstvo. Završen 2014. godine, stadion za 45 000 gledalaca na severoistoku Moskve, u rejonu Tušino, omiljen je među navijačima, a gostima će za vreme utakmica pružiti bolji doživljaj atmosfere lokalnog kluba, za razliku od stadiona „Lužnjiki”. Ovo je manja, više zatvorena arena sa sedištima koja su bliža terenu.
Naravno, ovaj stadion se nalazi u blizini stanice metroa „Spartak” na liniji br. 7. Takođe se do njega peške može stići od stanice „Tušino”.
3. Krestovski stadion
Sergej Fomin/Global Look Press
Drugi stadion po veličini u Rusiji nedavno je otvoren u Sankt Peterburgu uprkos kontroverzama koje su ga pratile. Bio je predmet nekoliko žalbi po pitanju bezbednosti i zbog optužbi za korupciju (bilo je iz nekog razloga potrebno deset godina za njegovu izgradnju, a koštao je preko milijardu dolara, što ga čini jednim na najskupljih svih vremena).
Međutim, njegova cena se održava i na izgledu koji izaziva divljenje. Novi dom ekipe „Zenita” iz Sankt Peterburga na obale reke Neve izgleda impresivno. To je sjajna građevina metalik boje nalik na svemirski brod sa nekoliko u nebo pruženih stubova.
Za razliku od ranijeg „Zenitovog” stadiona „Petrovski”, „Krestovski” je nešto dalje od centra grada. Ali do njega se jednostavno stiže metroom do „Novokrestovske stanice” (linija br. 3) ili do stanice „Krestovski ostrov” (linija br. 5). Takođe vredi da pešice pređete Jahteni most koji se nalazi nedaleko kako biste doživeli neke od najlepših pogleda na severnu prestonicu Rusije.
4. Arena Jekaterinburg
AirPano LLC/Global Look Press
Arhitektonski možda jedna od najzanimljivijih građevina na ovoj listi, stadion fudbalskog kluba „Ural” izgleda grandiozno i uliva strahopoštovanje. On ima neobičan prednji deo koji je odvojen od glavnog dela zgrade. Vlasti su ostatak stadiona potpuno rekonstruisale (stadion je iz 1957. godine) povećavajući njegov kapacitet sa 20 000 na 35 000 gledalaca, ali su odlučile da zadrže stari izgled frontalnog dela stadiona. To na društvenim mrežama izaziva dozu podsmeha, ali takođe pruža neke jedinstvene prizore posetiocima.
Arena u Jekaterinburgu se nalazi istočno od centra grada i do nje se najlakše i najbrže stiže pešice.
5. Arena Kazanj
AirPano LLC/Global Look Press
Stadion fudbalskog kluba „Rubin” iz Kazanja otvoren je 2013. godine. Ima modernu lučnu kupolu i nalazi se na lepo uređenoj obali reke. Takođe ima najveći HD ekran na otvorenom na svetu od 4000 kvadratnih metara. Iako je više prilagođen atletskim takmičenjima i često ne može da ispuni tribine prilikom održavanja utakmica „Rubina”, on vapi za uzavrelom atmosferom velikih takmičenja. Arena u Kazanju će takođe biti jedan od najviše korišćenih stadiona na ovom Svetskom prvenstvu, jer će se u njoj održati šest utakmica (uključujući jedno četvrtfinale).
Nažalost, metro u Kazanju ne staje u blizini arene. Zato je bolje do nje doći tramvajem (br. 5 i br. 6). Sa Kazanjske železničke stanice za vreme prvenstva saobraćaće posebna autobuska linija do stadiona.
6. Stadion „Fišt”
Sergej Fomin/Global Look Press
Ovaj neverovatan stadion u obliku školjke, smešten između obale Crnog mora i planina, predstavlja radost za oči. S obzirom da je namenski građen za Zimske olimpijske i paraolimpijske igre 2014. godine, Svetsko prvenstvo u fudbalu će biti prvi fudbalski događaj na ovom mestu posle dužeg vremena. Lokalni fudbalski klub „Žemčužina-Soči” resformiran je 2013. godine, pre otvaranja stadiona. Ali, nema razloga za zabrinutost: stadion sa 48 000 sedišta ranije je bio dobar domaćin ceremonije otvaranja Olimpijade i Kupa konfederacije i biće spreman da, između ostalog, posetioce oduševi svojim svetlosnim efektima.
Stadion se nalazi u naselju Adler. Stanica Imeretinski kurort (Olimpijski park) pored stadiona povezana je direktno sa železničkim stanicama na aerodromu i u centru grada. Do njega se takođe stiže sa železničke stanice u Adleru autobusom br. 57.
7. Stadion Nižnji Novgorod
AirPano LLC/Global Look Press
Stari stadion fudbalskog kluba „Lokomotiva” sa 18 000 sedišta nije bio dovoljno velik da dočeka utakmice Svetskog prvenstva. Zato je pao u zasenak novog remek-dela arhitekture i dizajna koje može da primi 45 000 gledalaca. Veličanstveni stubovi i impresivan krov čine ovaj stadion jednim od najlepših i to čak i ako ne uzmemo u obzir njegovu osvetljenu, prozračnu fasadu. Nedaleko se nalazi i predivna crkva Aleksandra Nevskog u koju možete otići da se pomolite za svoj tim (ako to inače radite).
Stadion se nalazi samo dva kilometra od Moskovske železničke stanice i do njega se može pešice stići od gradskog centra. Ako hoćete da koristite metro, stadion je 15 minuta hoda od nove stanice metroa „Strelka”, a do njega se može stići i od Moskovske stanice metroa. Takođe možete koristiti autobuse br. 7, 41, 57, 66 ili 69 do stanice Mikrorejon Sedmo Nebo, samo 500 metara od stadiona.
8. Arena Rostov
AirPano LLC/Global Look Press
Izgled ove arene navodno je inspirisan talasima reke Don i lokalnom planinom Kurgan, a njen krov neobično podseća na Sidnejsku operu. Nakon niza teškoća arena je konačno otvorena u decembru 2017. godine sa trenutnim kapacitetom od 45 000 gledalaca. Posle Svetskog prvenstva kapacitet će joj biti smanjen na 25 000 za potrebe ruskog fudbalskog kluba „Rostov”.
Do ovog stadiona se takođe stiže pešice od gradskog centra, ili, ako ne želite da pešačite, možete tramvajima br. 1 i 4 stići do stanice „Vorošilovski prospekt” ili autobusima br. 39 i 516 do samog stadiona.
9. Arena Samara
AirPano LLC/Global Look Press
Samara, dom sovjetskog kosmičkog programa, u Svetskom prvenstvu učestvuje sa karakterističnim stadionom futurističkog izgleda. To je neka vrsta diska ili panoptikuma koji izgleda kao da je stigao direktno iz svemira. Ovaj stadion, koji je sedište lokalnog kluba „Krila Sovjetov”, bio je predmet brojnih kontroverzi, s obzirom na odlaganja koja su dovela do toga da je stadion zvanično otvoren tek u aprilu ove godine, samo dva meseca pre početka Svetskog prvenstva. Pa ipak, ovaj stadion na dva nivoa je sasvim sigurno vrlo lep prizor. Biće domaćin šest utakmica ovog leta, uključujući jedno četvrtfinale.
Kao najnoviji stadion, arena Samara ima verovatno najlošije saobraćajne veze sa centrom. Do nje se stiže nedavno uvedenim trolejbusom ili autobusima br. 1, 45, 51, 67, 110 i 410a. Međutim, najlepši put do stadiona je bez sumnje po reci Volgi. Brodovi polaze iz centra grada i za 20-30 minuta stižu do stadiona.
10. Stadion Kalinjingrad
AirPano LLC/Global Look Press
Najmanji stadion na Svetskom prvenstvu nalazi se u Kalinjingradu i prima nešto više od 35 000 gledalaca (posle turnira ovaj broj će biti smanjen na 25 000). Nalazi se na živopisnom ostrvu Ostrovski u blizini centra grada. To je blistava srebrno-bela građevina koja malo podseća na arenu „Alijanc” u Minhenu. Sa nje se pruža impresivan pogled na reku Pregolja. Kao i arena u Samari, ovaj stadion je otvoren tek u aprilu ove godine.
Do stadiona vam je potrebno oko 20 minuta pešice od centralne crkve u Kalinjingradu.
11. Arena Mordovija
AirPano LLC/Global Look Press
Saransk je najmanji grad domaćin Svetskog prvenstva. On je za ovu priliku dobio potpuno nov stadion sa 45 000 gledalaca, koji će posle turnira biti smanjen kako bi služio kao domaći stadion za lokalni drugoligaški klub „Mordovija”. Izgleda kao pravilno, zaobljeno, pravougaono gnezdo, sa primamljivim enterijerom i skupom modernom krovnom konstrukcijom. Iako neće videti veliki broj utakmica na turniru, definitivno je jedan od najlepših stadiona koje Rusija nudi.
Jedna od prednosti održavanja utakmice u malom gradu kao što je Saransk je u tome što je do stadiona lako stići. On se nalazi na manje od kilometra od Sovjetskog trga u centru grada. A do njega možete stići i autobusom br. 44.
12. Arena Volgograd
AirPano LLC/Global Look Press
Ovaj fotogenični stadion u obliku gnezda je još jedna potpuno nova arena koju je Rusija podigla nakon što je srušen nekadašnji Centralni stadion u Volgogradu. Uskoro će se u nju useliti fudbalski klub „Rotor” iz Volgograda. Ima 45 000 mesta i zanimljiv mrežast eksterijer, kao i lep krov jasnih linija nalik na tortu. Ovo je prozračan stadion sa puno vazduha. Iako je 2014. godine ispod stadiona pronađeno nekoliko neeksplodiranih bombi iz Staljingradske bitke, sve pripreme su tekle po planu.
Do ovog stadiona se lako stiže tramvajem koji prolazi pored nekoliko lokacija u centru grada i vodi do stanice „Centralni stadion”, pored same arene.
Russia beyond
- Izvor
- foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.