BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Čudo tehnike i elektronike: Kako će izgledati lovac šeste generacije?

Čudo tehnike i elektronike: Kako će izgledati lovac šeste generacije?
15.06.2018. god.


Lasersko oružje, hipersonične rakete i „roj“ bespilotnih lovačkih aviona – sve to danas deluje kao naučna fantastika, ali ruski naučnici očekuju da će to u narednim decenijama postati stvarnost i da će tako izgledati lovci šeste generacije. Već sada se mogu videti prvi obrisi te buduće mašine.

Lovac pete generacije Su-57 (T-50) tek počinje da leti. Devet takvih aviona je trenutno na različitim testiranjima, a sledeće godine ovi lovci treba da postanu deo arsenala Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.

Naporedo sa usavršavanjem lovca pete generacije u Rusiji je već u punom jeku rad na lovačkom avionu naredne, šeste generacije, izjavio je zamenik generalnog direktora koncerna „Radioэlektronnыe tehnologii“ (KRET) Vladimir Mihejev u intervjuu za rusku televiziju „Zvezda“ tokom proteklog aero-mitinga MAKS-2017.

Po Mihejevljevim rečima, prvi model aviona budućnosti može se pojaviti već 2030. godine.

Mihejev se nije upuštao u detalje budućeg lovca, samo je rekao da će ova mašina biti napravljena od kompozitnih materijala po „stelt” tehnologiji. Imaće motore koji mogu da razviju nadzvučnu, ili čak hipersoničnu brzinu krstarenja.

Međutim, po njegovim rečima je najglavnije to što će avion budućnosti dobiti novu superinteligentnu avioniku koja će omogućiti da se lovac nove generacije vine u visine koje su sada nedostižne za savremene avione.

Budućnost ratovanja

Kako je za Russia Beyond rekao Givi Džandžga, zamenik generalnog direktora KRET-a za naučnoistraživačke i ogledno-konstruktorske radove na avionici, lovački avioni budućnosti moći će da izvršavaju čitav niz zadataka koje avioni danas ne mogu da izvrše – leteće hipersoničnom brzinom, funkcionisaće potpuno autonomno bez učešća pilota, i dr. Ujedno će moći da koriste i sredstva za radio-elektronsku borbu, i to ne samo kao oružje nego i kao „moćni oklop“ koji otkriva ciljeve pomoću sopstvenih radara i navodi na njih rakete sa visokopreciznim bombama.

Leteća armada budućnosti će takođe funkcionisati kao roj, tj. koordiniraće svoja dejstva u grupi bez čovekove kontrole. Avioni će unutar grupe razmenjivati obaveštajne i borbene podatke, i biće u interaktivnoj vezi sa kopnenim, pa čak i sa kosmičkim snagama.

Prema Džandžginim rečima, to se zove mrežnocentrično ratovanje. Mogućnost takvog ratovanja tretira se kao jedan od najvažnijih pokazatelja lovaca šeste generacije.

„Sa gledišta ’elektroničara’ savremene letelice su dostigle nivo u kome već nije moguće drastično poboljšati njihove mogućnosti. Modifikacije aviona, Su-27, Su-30 i MiG-35, kao i njihovih motora, samo za 30% poboljšava karakteristike vezane za brzinu, manevarske mogućnosti i dr. Sa druge strane, stvaranje novog ’mozga’ avionike drastično povećava efikasnost aviona“, istakao je Džandžga.

Po njegovim rečima, jedina mašina koja može to da pokaže u praksi je lovac Su-57 (T-50). U njegovoj konstrukciji prvi put se koristi radar sa aktivnom faziranom antenskom rešetkom (AFAR).

Novi radar može da skenira prostor i da u deliću sekunde okrene vidno polje za 200 stepeni bočno u odnosu na avion. On može da bira ciljeve, da navodi na njih oružje i da radi kao sredstvo za radioelektronsko ometanje, a takođe može stvarati elektronski „nevidljivi ogrtač“ oko lovačkog aviona.

Po rečima ruskog eksperta, upravo AFAR danas omogućava realizaciju ideje mrežnocentričnog ratovanja, kada avion postaje komandni punkt kopnenih trupa, sistema PVO i čitavih grupa lovačkih aviona.

Oružje aviona šeste generacije

Pored svega rečenog, lovac šeste generacije će moći da „sprži“ senzore neprijateljskih raketa, kažu predstavnici KRET-a.

Taj zadatak će takođe rešavati radar sa aktivnom faziranom antenskom rešetkom.

Kako je za Russia Beyond saopštio Džandžga, antena ovog sistema može da emituje signal sredstava za radio-elektronsko ometanje. Znajući da Su-57 (T-50) ima antenu koja pokriva praktično 200 stepeni oko lovačkog aviona, može se pretpostaviti da taj zrak može biti uperen u smeru leta aviona sa njegove bočne površine ili oboda krila.

Drugim rečima, avion će kao u naučno-fantastičnom filmu biti okružen sferičnim elektronskim oklopom zahvaljujući kome će biti nevidljiv za protivnika, a ujedno će biti i oružje koje „gasi“ neprijateljske sisteme.

Lovac šeste generacije će pored elektronskog imati i tradicionalno naoružanje.

Po Mihejevljevim rečima, to će biti hipersonične rakete veoma velikog dometa, koje mogu da pogađaju vazdušne, kopnene i pomorske ciljeve.

U njima će biti primenjen princip „slobodnog lova i kolektivne odgovornosti“. To znači da će grupa novih „pametnih“ raketa samostalno birati primarne i sekundarne ciljeve, deliti ih među sobom i uništavati ih polazeći od važnosti svakog konkretnog cilja.



  • Izvor
  • Pretpostavlja se da će lovac šeste generacije ovako izgledati. Aleksandar Jarcev, ABiator (http://abiator.deviantart.com/)/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »