BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 12.06.

13.06.2018. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 12.06. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 12
.06


Razmena pešadijske vatre - izveštaj sa prve linije

Borac Narodne milicije LNR o situaciji na frontu

Lugansk: Ukrajinske snage povećavaju količinu naoružanja i opreme na liniji kontakta Ukrajinske snage povećavaju količinu naoružanja i opreme na liniji kontakta sa Luganskom Narodnom Republikom, izjavio je novinarima portparol Narodne milicije LNR Andrej Maročko.

"Ukrajinske okupacione snage nastavlja da jačaju svoju snagu i resurse nagomilavajući naoružanje i tehniku u blizini linije kontakta.Tako su u naselje Severnodonjeck dostavljeni artiljerijski projektili kalibra 122 milimetara i municija za pešadijsko naoružanje, kao i oprema za 53. mehanizovanu brigadu", rekao je Maročko.

"Takođe, na drugoj lokaciji zabranjeno oružje sporazumom iz Mnska se nalazi na području sela Vrubovka na udaljenosti od 12 kilometara od linije kontakta, a gde se nalaze 21 jedinica artiljerijskih sistema" MSTA-B" kalibra 152 mm", dodao je Maročko..

Maročko je u vezi sa ovim činjenicama pozvao predstavnike OEBS-a da koriste ove informacije pri planiranju trase patrola, te da poboljšaju vazdušni nadzor sa ciljem da se detektuje prisustvo zabranjenog oružja i osigura njihovo uklanjanje na propisanu udaljenost.


Ukrajinske snage četiri puta napale teritoriju DNR Prema saopštenju Ministarstva odbrane DNR ukrajinske snage su za protekla 24 sata četiri puta napale teritoriju DNR. Pod vatrom ukrajinskih snaga našla su se četiri naseljena mesta Republike. Tokom napada ranjene su tri osobe.



Prema poslednjim informacijama u toku je napad ukrajinskih snaga na Aleksandrovku. 

Ukrajinske snage od ranih jutarnjih sati napadaju Kuibiševski rejon Donjecka. Tokom napada ranjen je jedan civil.

Tokom dana ukrajinske snage su dva puta otvorile vatru na LNR. Pod vatrom ukrajinskih snaga našli su se Kalinovo i Kalinovo-Boršćevatoe.

Narodna milicija LNR saopštila je da su ukrajinske snage tokom prethodnog dana jedan put napale pozicije Narodne milicije u području naselja Želobok.



Tokom prethodne noći ukrajinske snage su napadale Zajcevo u okolini Gorlovke i Krasni Partizan u okolini Jasinvate. U Krasnom Partizanu oštećene su škola i kuća.

Lugansk očekuje provokacije od strane kijevskih snaga Grupa ukrajinskih bezbednosnih snaga u vojnoj uniformi u ruskom stilu primećena je blizu kontakt linije u Donbasu, izjavio je portparol Narodne milicije samoproglašene Luganske Narodne Republike Andrej Maročko.

Prema njegovim rečima, jedinica je prošlog vikenda stigla u naselje Sčastje koje je pod kontrolom Oružanih snaga Ukrajine.


Narodna milicija je saopštila da su vojnici dobili specijalno oružje. Maročko je precizirao da u vezi sa tim LNR očekuje provokacije, prenose RIA Novosti.

„Ukrajinske provokacije mogu da posluže kao osnova za diskreditujuću informacionu kampanju usmerenu protiv LNR i Rusije“, istakao je on.

Predstavnik Narodne milicije takođe je rekao da ukrajinske snage nastavljaju da dovlače tehniku na liniju razgraničenja.

Tako su ranije u naselje Sčastje dostavljeni artiljerijsko oružje kalibra 122 milimetara i municija za malokalibarsko oružje. Ustanici navode da će sve to otići na popunjavanje količine municije 53. Specijalne mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine.

On je precizirao da je značajna količina oklopne tehnike razmeštena u šumi u selu Grečišino. Oko njega dežuraju vojne patrole. Maročko je takođe istakao da ukrajinske snage koriste sredstva za radio-elektronsku borbu kako bi sakrile naoružanje od dronova Specijalne posmatračke misije OEBS-a, što narušava mandat međunarodne misije.

U vezi sa tim Narodna milicija pozvala je predstavnike Specijalne posmatračke misije OEBS-a da intenziviraju vazdušno nadgledanje kako bi odredili lokaciju zabranjenog oružja i osigurali njegovo povlačenje na svoje ranije položaje.

 Pregled napada na LNR

DNR: Pronađene granate iz Drugog svetskog rata 


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 12.06.

  

 Ukrajina traži od Rusije da „plati štetu nanetu Ukrajini i ukrajinskom narodu“ U memorandumu koji je Kijev predao Međunarodnom sudu UN sa optužbama protiv Rusije zahteva se kompenzacija od Moskve, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine.
„U svom memorandumu Ukrajina zahteva od Rusije da plati Kijevu finansijsku nadoknadu za štetu nanetu Ukrajini i ukrajinskom narodu“, saopštilo je Ministarstvo, a prenose RIA Novosti.

Ranije danas Kijev je podneo memorandum Međunarodnom sudu UN u kojem se Rusija optužuje za „finansiranje terorizma“ i „rasnu diskriminaciju“. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin izjavio je da se dokument sastoji od 29 delova i teži skoro 90 kilograma.

Memorandum će biti podnet Međunarodnom sudu u okviru procesa koji su ukrajinske vlasti pokrenule prošle godine.

Podnošenje memoranduma se dešava u okviru tužbe od 16. januara u kojoj se tvrdi da je Rusija od 2014. godine navodno povećala svoje mešanje u ukrajinske poslove, izvršivši "vojnu intervenciju, finansirajući terorističke napade, zauzevši Krim i izvodeći kulturnu čistku regiona“. Osim toga, Ukrajina zahteva da se Rusija obaveže da prestane da podržava DNR i LNR u bilo kom obliku, kao i da isplati Kijevu "naknadu za granatiranje civila u Donbasu i obaranje malezijskog Boinga", koje je navodno organizovala Moskva.

Za period postupka, Ukrajina je tražila da se uvedu „privremene mere“ koje bi mogle da „zamrznu sukob“ dok Međunarodni sud ne donese konačnu odluku.

Porošenko zatražio od Vučića da apeluje na političare u Srbiji da „ne vode antiukrajinsku kampanju“ Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Eskišehir gde će na poziv turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana prisustvovati svečanom otvaranju Transanadolijskog gasovoda (TANAP), a odmah po dolasku sastao se sa predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom.

Vučić i Porošenko su razgovarali o bilateralnim odnosima i ekonomskoj saradnji, a ukrajinski predsednik je poručio da njegova zemlja poštuje teritorijalni integritet Srbije i zatražio od Vučića da apeluje na političare u Srbiji da "ne vode antiukrajinsku kampanju", prenosi TANJUG.

Srbski predsednik je izrazio zahvalnost za principijelnu poziciju Ukrajine po pitanju nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i istovremeno naglasio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine.

On je konstatovao da dve zemlje imaju tradicionalno prijateljske odnose i istakao da je Srbija zainteresovana za dalje proširenje bilateralne saradnje.

Predsednik Vučić je naglasio da je ekonomska saradnja daleko ispod potencijala i interesa dve strane i dodao da je veoma važno raditi na usaglašavanju bilateralnog Sporazuma o slobodnoj trgovini.

„Ukrajina poštuje i poštovaće teritorijalni integritet Srbije“, istakao je Porošenko i zamolio Vučića da iskoristi svoj autoritet i apeluje na političare u Srbiji da ne vode antiukrajinsku kampanju.

„Naši narodi i naše zemlje su veoma bliski i zato treba raditi na razvoju ekonomskih i kulturnih odnosa, kao i na saradnji u drugim oblastima“, naglasio je ukrajinski predsednik.

Susretu dvojice predsednika prisustvovao je i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Predsednici Vučić i Porošenko prisustvovaće danas, 6. juna, ceremoniji puštanja u rad Transanadolijskog gasovoda TANAP u turskom gradu Eskišehiru, na poziv predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, navodi se u saopštenju Pres-službe predsednika Srbije.

Kijev podneo sudu UN memorandum protiv Rusije o „finansiranju terorizma i rasne diskriminacije“ 
Kijev je predao sudu UN memorandum protiv Rusije o navodnom finansiranju terorizma i rasne diskriminacije, saopštio je predsednik Ukrajine Petro Porošenko.

Dokument će biti predstavljen Međunarodnom sudu pravde kao deo procesa koji su pokrenule ukrajinske vlasti prošle godine. Posebno je Rusija optužena za "ilegalne isporuke oružja", kao i za "diskriminaciju krimskih tatara". Tokom postupka, Ukrajina je tražila da uvede "privremene mere" koje bi mogle "zamrznuti sukob" dok sud ne donese konačnu odluku, prenose RIA Novosti.

"Prezentacija memoranduma o slučaju protiv Rusije je važna faza u dokazivanju da će Rusija biti odgovorna za sve nelegalne radnje", napisao je Porošenko na Fejsbuku.

 



Ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin rekao je da se memorandum sastoji od 29 knjiga, težine oko 90 kilograma.

U aprilu prošle godine, Međunarodni sud pravde je polovično usvojio "privremene mere" koje je predložila Ukrajina. Međutim, arbitri se nisu složili sa argumentima o "finansiranju terorizma", ali su usvojili navode za "rasnu diskriminaciju".

Rusija je više puta odbacila takve optužbe i istakla da ne učestvuje u sukobu u Donbasu, te da se ne krše prava manjina na teritoriji zemlje. Predstavnik Moskve na sudu i šef pravne službe Ministarstva spoljnih poslova Roman Kolodkin rekao je da su zahtevi koje je iznela Ukrajina izvan jurisdikcije ove međunarodne institucije.


Komentarišući predlog Kijeva da se uvedu "privremene mere", on je primetio da Moskva "ne vidi ni zakonsku ni stvarnu osnovu za njihovo uvođenje". Naglasio je da ako Kijev zaista želi mir, onda mora raditi na potpunoj implementaciji Minsk sporazuma.
 

U ukrajinskoj vojsci priznali da nisu spremni za borbena dejstva protiv Rusije Ukrajina razume da vojska nije sposobna da vodi borbena dejstva protiv Rusije, prenosi "Strana.ua" reči visokog oficira iz štaba Operacije Ujedinjenih snaga (bivša "antiteroristička" operacija u Donbasu).

Prema njegovim rečima, u slučaju sukoba sa Moskvom, ni ukrajinska država niti vojska sebi ne mogu "priuštiti" takav rat. On je takođe dodao da Kijev nema dovoljno vojnih kontigenata na granici u Harkovskoj, Černigovskoj i Sumskoj oblasti.

"Ukrajina jednostavno nema toliko jedinica spremnih za borbu koje bi vodile punopravne borbe sa Rusijom", rekao je izvor.


Ranije je poslanik Vrhovne rade, lider stranke "Za život" Vadim Rabinovič saopštio šta bi u Ukrajinci trebali raditi da bi  "pobedili" Moskvu. Po njegovom mišljenju, Kijev bi trebalo da čini svoje građane "srećnijim", tako da susedne zemlje, uključujući i Rusiju, postanu "zavidne".


 U Vrhovnoj radi Ukrajine našli način da pobede Rusiju Računati da će zapadne sankcije pobediti Rusiju je glupo. Da bi se savldao "neprijatelj", neophodno je učiniti Ukrajince srećnim, rekao je Vadim Rabinovič, poslanik Vrhovne rade Ukrajine i lider stranke "Za život".

Političar sumnja u efikasnost i adekvatnost restriktivnih mera zapadnih država protiv Moskve, dodajući da "stvarne sankcije" izgledaju drugačije.


"Sankcije se za Ukrajinu javljaju kao jedina podrška Zapada, a u isto vreme, znate, takve čudne sankcije ne deluju na Rusiju. Amerika je uvela tarife za Ukrajinu i druge zemlje na uvoz metala, to su stvarne sankcije", rekao je parlamentarac.

On je takođe izrazio mišljenje da su sankcije potrebne samo za ukrajinske političare, a da ne mogu da pobede "neprijatelja". Za prevazilaženje Rusije, neophodno je učiniti građane Ukrajine "srećnijim", rekao je Rabinovič.

"Mi ne treba da mislimo da će sankcije da pobede. Moramo da mislimo da ćemo pobediti mi. Moramo da izgradimo zemlju u kojoj je svako naš komšija - Rusija, Belorusija, Mađarska i Poljska - biće zavidni kako ljudi žive u susednoj Ukrajini. Kakve sankcije? Sami smo protiv sebe nametnuli sankcije kada ne damo normalnim ljudima, koji umeju da upravljaju ekonomijom, nego stavljamo one koji su bliži tokovima", požalio se Rabinovič.

Lavrov: Ideja SAD o mirovnoj misiji u Donbasu u potpunosti ruši Minski sporazum Ideja SAD o mirovnoj misiji u Donbasu u potpunosti ruši Minski sporazum, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Ruski ministar je rekao da je na sastanku „normandijske četvorke“ u Berlinu bilo govora o mogućem slanju misije UN u Donbas.  

„Ruski stav je vrlo jasan. Imamo predlog koji je podnet u septembru prošle godine u SB UN. Mi smo objasnili da ideje ukrajinskih kolega i američkih predstavnika da tu mirovnu misiju pretvore u neku vojno-političku, koja će preuzeti čitavu teritoriju samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk, i koja će sama rešavati koga će i kako birati — u potpunosti uništava Minski sporazum. Čini mi se da Francuzi i Nemci razumeju našu logiku“, rekao je Lavrov novinarima.

Prema rečima Lavrova, „ukrajinske kolege za sada insistiraju na pristupu koji je apsolutno u suprotnosti sa minskim sporazumom“.

„Još jednom smo rekli: na stolu imamo još jedan projekat rezolucije koja predviđa podršku Ujedinjenih nacija onih akcija koje preduzima OEBS za razvoj i u skladu sa Minskim sporazumima. Ako kolege imaju neke komentare na taj projekat rezolucije, molimo da nam to daju u nekoj pravnoj formi. Za sada nismo dobili nijedan predlog kako da se promeni naš predlog rezolucije. Naše američke kolege predlažu neke apstraktne ideje koje se ne stavljaju na papir“, naveo je ministar.

Lavrov: Kijev se ne pridržava ranije dogovorenih sporazuma za Donbas Učesnici ministarskog sastanka u „normandijskom formatu“ razgovarali su o političkim reformama, kao i o ekonomskim pitanjima, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov novinarima posle razgovora u Berlinu.

„Naravno, nismo mogli da rešimo sve probleme povezane sa implementacijom Minskog sporazuma o rešavanju ukrajinske krize, ali smatram da je ovaj sastanak bio veoma koristan“, rekao je Lavrov.

„Još jednom smo razmotrili celu situaciju u oblasti bezbednosti i u oblasti političkih reformi, u oblasti ekonomije, humanitarnih problema“, dodao je ruski ministar.

On je naveo da će specijalni predstavnici Rusije i Ukrajine za ljudska prava izraditi mapu puta za rešavanje pitanja oslobađanja zatvorenika.

„Potvrdili smo prioritet rešavanja humanitarnih problema, obraćanje pažnje na pitanje usaglašavanja uslova za oslobađanje zatvorenika. Ovo je tema o kojoj su razgovarali predsednici Putin i Porošenko, kada je predsednik Ukrajine pozvao ruskog predsednika tokom boravka Vladimira Putina u Kini“, izjavio je Lavrov.

Ministri spoljnih poslova „Normandijske četvorke“ razgovarali su o povlačenju snaga ukrajinske vojske i ustanika u oblasti Stanice Luganske u Donbasu, a Rusija je ukazala na činjenicu da se Kijev ne pridržava ranije dogovorenih sporazuma u tom pogledu, istakao je ruski ministar.

„Skrenuli smo pažnju na činjenicu da su se u oktobru 2016. godine lideri ’normandijskog formata‘ lično bavili ovom situacijom i dogovorili se da će u tri konkretna naselja — Petrovskom, Zolotom i Stanici Luganskoj — biti povučene sile i sredstva strana, a ovaj dogovor još uvek nije ispunjen“, naglasio je Lavrov.

„Što se tiče Stanice Luganske, danas smo se fokusirali na zahtev ukrajinske vlade da se počne povlačenje samo u slučaju sedam dana potpune tišine, potpunog poštovanja prekida vatre. Danas smo izneli činjenice koje govore da je misija OEBS-a više od 20 puta zabeležila sedam ili više dana potpunog prekida vatre, ali da uprkos tome ukrajinska strana ne realizuje dogovore lidera ’normandijskog formata‘ o povlačenju snaga i sredstava. Danas se nadamo da će naše nemačke i francuske kolege potvrditi važnost ispunjavanja onoga o čemu su se lideri dogovorili“, dodao je ruski ministar.

Ministar je naglasio da je na sastanku u Berlinu razmatrano pitanje moguće misije UN u Donbasu.

„Stav Rusije je vrlo jasan. Imamo predlog koji je iznet u septembru prošle godine na Savetu bezbednosti UN. Mi smo objasnili da ideje koje iznose i ukrajinske kolege, kao i predstavnici SAD, da se mirovna misija pretvori u neku vojno-političku komandu, koja će uzeti čitavu teritoriju samoproglašenih republika - Donjecke i Luganske - i sama odlučivati koga i kako će birati, da ovaj predlog potpuno uništava Minske sporazume. Čini mi se da Francuzi i Nemci ovu našu logiku shvataju“, rekao je Lavrov novinarima.

„Ako kolege imaju neke komentare o ovom nacrtu rezolucije, mi ih molimo da nam ih pošalju u pisanoj formi i u nekom pravnom obliku“, naglasio je ruski ministar. „Zasad nismo dobili nijedan predlog kako da promenimo nacrt naše rezolucije“, dodao je Lavrov.

On je istakao i da Vlada Ukrajine ne dozvoljava da „Štajnmajerova formula“ koja je izrađena 2015. u okviru pregovora u „normandijskom formatu“, a koja reguliše pitanje stupanja na snagu zakona o specijalnom statusu Donbasa, dobije pravni značaj.

Ministri spoljnih poslova Ukrajine, Rusije, Nemačke i Francuske održali su sastanak u okviru „normandijskog formata“ u Berlinu. Prethodni ovakav susret održan je u februaru 2017. godine.

Mejova: Povratak Rusije u G7 moguć samo ako promeni svoj stav Britanski premijer Tereza Mej izjavila je da Rusija neće biti pozvana da se vrati u G7 sve dok ne prestane da se meša u pitanja drugih zemalja.

Ona je u obraćanju poslanicima u britanskom parlamentu, istakla da je bilo kakav razgovor o tome da li Rusija može ili ne da se ponovo pridruži Grupi sedam industrijski najrazvijenih zemalja moguć tek kada Rusija promeni svoj stav.

„Postojao je dobar razlog što je G8 postao G7“, rekla je Mejova, dodavši da je isključenje Rusije bilo rezultat njene, kako je navela, „nezakonite aneksije“ Krima.

Mas: Misija UN u Donbasu može da oživi mirovni proces Misija UN u Donbasu može da oživi mirovni proces u regionu, izjavio je ministar spoljnih poslova Nemačke Hajko Mas nakon dolaska na ministarske pregovore u „normandijskom formatu“ koji se održavaju u Berlinu.

„Nova tema o kojoj danas želimo da razgovaramo jeste misija UN za istok Ukrajine. Sa naše tačke gledišta, ona će moći da oživi mirovni proces i da mu nove okvire“, istakao je Mas.

Glavna tema današnjeg ministarskog sastanka u Berlinu biće implementacija Minskog sporazuma, uključujući pitanja što skorijeg prekida vatre, povlačenje strana i razmena zarobljenika, kao i raspoređivanje mirovne misije UN u Donbasu i fiksiranje na papiru tzv. „Štajnmajerove formule“ (sporazum o redosledu stupanja na snagu zakona o specijalnom statusu Donbasa).
Ukrajina - iz minuta u minut -

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...

Predsednik je predložio nekoliko novih kriterijuma koji bi mogli opravdati nuklearni odgovor


Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...

Ruske snage drugi dan za redom izvode masovne udare po industrijskim objektima OSU u Zaporožju i Harkovu, kao i u privremeno okupiranoj Slavjansko-Kramatorskoj aglomeraciji.


Margarita Simonjan optužila je SAD da se bave „skrivenom propagandom nacizma“


Ostale novosti iz rubrike »