BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 02.06.

03.06.2018. god.

  


Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje  

 
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje


Karta situacije na frontu za 31.05. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje



Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - 
 Klinuti ovde ili na mapu ispod





 

  OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 02
.06



Situacija na frontu .


Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 02
.06.

  

Poklonska: Pozicija predsednika Srbije po pitanju Krima iznuđena  Pozicija predsednika Srbije Aleksandra Vučića po pitanju Krima je iznuđena, smatra poslanik Državne dume Ruske Federacije i nekadašnji krimski tužilac Natalija Poklonska.

Ranije je predsednik Vučić saopštio da ako bi Srbija prepoznala Krim kao deo Rusije, da bi to značilo podršku nezavisnosti Kosova.

"Ceo svet se seća užasa koje je stanovništvo Srbije doživelo kada su NATO trupe kukaviči napale i bombardovale Beograd. Upravo su te kriminalne akcije protiv suverene države dovele do objašnjenja iznuđenog položaja predsednika Srbije Aleksandra Vučića nad Krimom. Zato predsednik Vučić, koji nije slobodan u svojim izjavama, mislim da je i dalje pod uticajem režisera ovakvih svetskih operacija", rekla je Poklonska za RIA Novosti.

Ona je primetila da su Krimljani ostvarili svoje pravo na samoopredeljenje nakon što im se pojavila smrtna pretnja kao ruskojezičnom narodu.

"Ova pretnja je dolazila od ultranacionalističkih radikalnih snaga, na čelu sa kriminalcima koji su organizovali državni udar u Ukrajini i preuzeli vlast tamo. Mi smo se branili", objasnila je Poklonska.

Krim se prisajedinio Rusiji nakon referenduma održanog u martu 2014. godine, u kojem je 96,77% birača u Krimskoj republici i 95,6% stanovnika Sevastopolja glasalo za pridruživanje Rusiji. Krimska vlast održala je referendum nakon državnog udara u Ukrajini u februaru 2014. godine. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom teritorijom, ali "privremeno okupiranom". Rusko rukovodstvo je više puta saopštilo da su građani Krima glasali demokratski, u potpunoj saglasnosti sa međunarodnim pravom i Poveljom UN, odnosno, da se ponovo ujedine sa Rusijom. Prema rečima ruskog predsednika, pitanje Krima je "definitivno zatvoreno".

EU namerava da se suprotstavi „ruskom prodoru“ u istočnoj Evropi  Evropska unija je postavila cilj da se suprotstavi "ruskom prodoru" u zemljama istočne Evrope, posebno u baltičkim državama i Poljskoj, navedeno je u izveštaju Odbora za spoljne poslove Parlamenta EU, prenosi RT.

U izveštaju, koji će biti objavljen neposredno pre početka NATO vežbi u baltičkim zemljama, poziva se na jačanje saradnje između vojnog saveza i Evropske Unije, te da se poveća prisustvo na istoku i jugu, uključujući i raspoređivanje 
četiri multinacionalne borbene jedinice na teritoriji Estonije, Letonije, Litvanije i Poljske.

„Prodor Rusije hibridnim ili konvencionalnim metodama u zemlje istočnog krila trebalo bi da se na odgovarajući način spreče i odbiju“, navodi se u dokumentu Parlamenta EU.

U dokumentu se takođe navodi potreba za obnovi puteva i mostova kako bi se ubrzalo raspoređivanje snaga za brzo reagovanje.

"Opšti strateški pristup prema Rusiji", sa aspekta autora izveštaja, treba ojačati. Pored toga, ukazuje se na potrebu da se razvije "novi pravac" sever-jug kako bi se osigurala vojna mobilnost evropskih zemalja.


OEBS nazvao produktivnom diskusiju o mirovnim snagama UN-a za Donbas  Aleksandar Hag, prvi zamenik šefa OEBS-ove Specijalne nadzorne misije u Ukrajini, smatra produktivnu diskusiju koja je započela u septembru 2017. godine nakon što je Rusija predložila uvođenje misije u Donbas koja bi štitila posmatrače.

Od 2017. vode se rasprave o uvođenju mirovnih snaga UN-a u Donbas. Ranije je ruski predsednik rekao da podržava ideju slanja mirovnih snaga UN u Donbas, ali da to može biti samo u slučaju obezbeđenja osoblja OEBS-a. Kijev smatra da misija UN-a treba da ima širi mandat i da bude na celoj teritoriji Donbasa do granice sa Rusijom. Takođe, Kijev odbacuje mogućnost direktnih pregovora sa vojskama DNR i LNR.


"Ciljevi takve misije i dalje treba da budu razrađeni. Vrlo je teško sada da se proceni, dok zadatak misije UN ne bude jasan. Međutim, mislim da je debata koja je počela početkom septembra 2017. godine, kada je Ruska Federacija iznela predlog za misiju da se zaštiti osoblje OEBS-a produktivana", rekao je Hag.

Prema njegovim rečima, ova diskusija pokazala je svetu i društvu da "još uvek postoje sukobi koje je neophodno razumeti".

Komentarišući ruski predlog, Hag je napomenuo da je glavni rizik za zaposlene u OEBS-u unakrsna vatra ili rukovanje minama i neeksplodiranim ubojnitim sredstvima.

Lukašenko: Situacija u savremenom svetu i dalje alarmantna i nepredvidljiva  Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko rekao je da je situacija u savremenom svetu i dalje alarmantna i nepredvidljiva, da se podstiče konfrontacija sila, uključujući i direktno na granicama Belorusije.

"Danas je u svetu i dalje alarmantna i nepredvidljiva situacija, vojna konfrontacija se odvija praktično na svim kontinentima. Pumpa se suočavanje sila, uključujući i direktno na granicama Belorusije", saopštila je pres služba predsednika Belorusije.

Prema Lukašenku, teška međunarodna situacija i opasnost od terorističkih akata čine "konstantno održavanje visokog stepena borbene gotovosti graničnih službi".

"Važno je da danas beloruski graničari čuvaju ne samo nacionalne interese svoje zemlje, već i regionalnu, kao i međunarodnu bezbednost", rekao je šef države.

On je istakao da, dok je u ključnim tranzitnim pravcima koji povezuju sever i jug, Evropu i Aziju, Belorusija "pouzdan partner mnogim zemljama u prevenciji i borbi protiv prekograničnog kriminala, nezakonitog poslovanja i drugih negativnih procesa".

Lukašenko je rekao da su vojnici Republike uspeli da značajno smanje priliv ilegalnih migranata u EU.

"Sistematski se na granici identifikuju lica koja se međunarodno prate, zajedno sa drugim agencijama za provođenje zakona redovno se sprečavaju kanali trgovine drogom", izjavio je predsednik.

On je dodao da su u cilju poboljšanja borbene sposobnosti i mobilnosti, granične trupe zemlje opremljene najnovijim modelima oružja i opreme.


Patrijarh Irinej na „crnoj listi“ Ukrajine zbog „antiukrajinske propagande“  Na ukrajinskom sajtu "Mirotvorac" koji se bavi "istraživanjem krivičnih dela protiv nacionalne bezbednosti Ukrajine, mira, čovečanstva i međunarodnog prava", a koji je osnovan uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova Ukrajine i Službe državne bezbednosti pojavilo se i ime patrijarha Irineja.

Jedan od glavnih osnivača sajta je tadašnji zamenik ministra unutrašnjih poslova Ukrajine Anton Geraščenko i zamenik ministra za "Privremeno okupirane teritorije Ukrajine" Georgij Tuka.

Pored toga, sajt predstavlja resurs na kome se objavljuju informacije o "neprijateljima" Ukrajine uz podršku ukrajinskih bezbednosnih struktura.

Patrijarh Irinej (Gavrilović Miroslav) je optužen za "antiukrajinsku propagandu".



Kako se navodi patrijarh Irinej je "p
rotivnik nezavisnosti ukrajinskog pravoslavlja od Ruske pravoslavne crkve (zemlje agresora)".

Patrijarh Irinej se takođe optužuje za "podsticanje međunacionalnih i međukonfesionalnih sukoba".

Kao "dokaz", na sajtu se navodi i članak portala SPC o ceremoniji uručivanja nagrade Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda, patrijarhu Irineju od patrijarha Kirila, održane u Moskvi.


Takođe se navodi da je "Srbska pravoslavna crkva javno izrazila kategoričko odbijanje zahteva Kijeva da odobri autokefalnost Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi".

Na sajtu "Mirotvorac" se nalalazi veliki broj Srba, posebno onih u redovima armija DNR i LNR, političari, umetnici, novinari...
Ukrajina - iz minuta u minut -

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...

Predsednik je predložio nekoliko novih kriterijuma koji bi mogli opravdati nuklearni odgovor


Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...

Ruske snage drugi dan za redom izvode masovne udare po industrijskim objektima OSU u Zaporožju i Harkovu, kao i u privremeno okupiranoj Slavjansko-Kramatorskoj aglomeraciji.


Margarita Simonjan optužila je SAD da se bave „skrivenom propagandom nacizma“


Ostale novosti iz rubrike »