Od političke ka ekonomskoj saradnji
Uskladiti stavove i nastaviti politički i ekonomski dijalog planiraju lideri Rusije i Kine Dmitrij Medvedev i Hu Džintao. Njihov peti bilateralni susret će ove godine biti održan ne u okviru pređašnjih samita, već u glavnom gradu Kine Pekingu, koji će predsednik RF posetiti 27. novembra.
Na dnevnom redu su aktuelna pitanja međunarodne saradnje i potpisivanje dugoročnih ekonomskih sporazuma i ugovora. Teško je reći šta je primarno, a šta sekundarno u tim odnosima – politika ili ekonomija. Međutim, poverljivost u odnosima dve zemlje je osnovana pre svega na političkoj saradnji, - smatra direktor Instituta Dalekog Istoka RAN Sergej Luzjanin.
Poverljivost u odnosima između Rusije i Kine osnovana je ne na ekonomskom činiocu, - kaže profesor Luzjanin. Recimo, trgovinska i investiciona saradnja Rusije i Kine ne mogu da se uporede s kinesko-američkom saradnjom u tim sferama. Međutim, u ličnim kontaktima lidera dve zemlje – Rusije i Kine – vidimo da dve supersile politički imaju poverenje jedna prema drugoj. I u vezi sa regionalnim problemima one su povezane više nego, recimo, Peking i Vašington.
Rusija i Kina imaju zajedničku strategiju vladanja prema Iranu, Avganistanu i Severnoj Koreji. Poverljivost u odnosima ima očigledne uzroke: bliskost nestabilnih regiona. Rusija i Kina su ozbiljna prepreka na putu avganistanskog narkotrafika jer put prema potrošačima vodi preko tih zemalja. Reč je i o oružanoj konfrontaciji talibana i mudžahedina u Avganistanu, koja ozbiljno ugrožava bezbednost u tom regionu, odnosno ugrožava Rusiju i Kinu.
Međutim, nisu na odmet ni ekonomski interesi. Za sada su oni koncentrisani samo oko energetske saradnje. Recimo, u toku posete Pekingu Dmitrij Medvedev i lider Kine Hu Džintao će učestvovati u ceremoniji stupanja u pogon nedavno završenog krupnog projekta – naftovoda Skovorodino-Dacin (deo magistralnog naftovoda Istočni Sibir – Pacifik). U Pekingu će takođe biti potpisan ugovor između Rusije i Kine za izgradnju 3. i 4. bloka Tanjvanjske atomske elektrane.
Biće posvećena pažnja i humanitarnom aspektu. Godine kineskog jezika u Rusiji u Pekingu će biti otvoren ruski kulturni centar, gde će se osnovna pažnja posvećivati saradnji u oblasti obrazovanja, kulture, nauke, sporta.
Poseta Medvedev Kini počinje od grada Lujšun, bivšeg Port-Artura, gde se nalazi najveće u Kini groblje poginulih u dva rata ruskih vojnika.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.