Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut - 25.05.
Karta povlačenja teškog naoružanja - kliknuti za uvećanje
Sprovođenje Minskih sporazuma - kliknuti na kartu za uvećanje
Karta situacije na frontu za 24.05. (karta kijevskih snaga) - kliknuti na kartu za uvećanje
Ispod se nalazi interaktivna mapa bojevih dejstava u Novorusiji - Klinuti ovde ili na mapu ispod
OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Ukrajini i Novorusiji po danima
Pregled dešavanja na ratištu u Novorusiji za 25.05
Granatiranje rejona Svetlogardoske duge - pogled iz drona
Kijevske snage 16 puta napale teritoriju DNR - Prema saopštenju Ministarstva odbrane DNR kijevske snage su za protekla 24 sata 16 puta napale teritoriju DNR. Pod vatrom kijevskih snaga našlo se pet naseljenih mesta Republike.
Narodna milicija LNR saopštila je da su kijevske snage tokom prethodnog dana šest puta napale pozicije Narodne milicije u području naselja Kalinovo,Frunze,Veselogorlovka i Želobok.
Pregled napada na LNR
Pregled političko-ekonomskih i drugih vesti za 25.05.
"Kada sam objavio knjigu o Donbasu, postavilo se mnogo pitanja među ljudima o tome šta se ovde dešava. Odlučio sam da ih pozovem ovde, političare, ugledne ljude, kao što je general Božidar Delić koji se borio u rovovima na Kosovu. Naša vlada je za NATO i Ameriku, a on je u opoziciji i u srcu za Rusiju i sa nama. Verovatno će imati problema kada se vrate, ali su pristali da dođu i podrže stanovnike Donbasa. To mi puno znači.", rekao je major Dejan Berić.
Razlog posete delegacije iz Srbije je bila konferencija na temu "Rat u Donbasu i Srbiji - paralele i odličja".
Konferencija
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini saopštila je da "odgovorni za napad u kojem je ubijeno 298 ljudi, treba da odgovaraju".
Ona je navela da zaključak Zajedničkog istražnog tima koji je juče objavljen pokazuje da pomenuti raketni sistem „pripada van svake sumnje oružanim snagama Ruske Federacije“.
EU u saopštenju poziva Moskvu da „prihvati svoju odgovornost i u potpunosti sarađuje u svim naporima da se utvrdi odgovornost“.
„To veoma podseća na slučaj sa trovanjem Skripalja, kada su rekli da Rusi vrlo verovatno stoje iza toga i u isto vreme dodali da je u toku istraga i da će biti potrebno još neko vreme“, rekao je Lavrov.
"Ali naši partneri još jednom su odlučili da spekulišu o smrti na stotine ljudi kako bi postigli svoje političke ciljeve, što ću ostaviti njihovoj savesti“, rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije razgovarao je i sa holandskim ministrom inostranih poslova o obaranju malezijskog „boinga“, te je rekao da je Rusija spremna na saradnju sa Holandijom, pod uslovom da ona bude transparentna i poštena.
Mejova: Nastaviti koordinisan pritisak na Rusiju putem sankcija kao odgovor na agresiju - Velika Britanija će nastaviti da vrši pritisak na Rusiju putem sankcija usvojenih od strane Evropske Unije, saopštila je britanski premijer Tereza Mej u telefonskom razgovoru sa predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom.
Mejova i Porošenko su razgovarali o situaciji u Donbasu i istrazi o nesreći sa malezijskim avionom u Donbasu, kao i o reformama u Ukrajini.
"Lideri su razgovarali o procesu u Minsku i situaciju na istoku Ukrajine. Oni su se složili o potrebi da se okonča nestabilnost u ovom regionu, a premijer je izrazila podršku Ukrajini i potvrdila opredelenje da se nastavi pritisak na Rusiju putem sankcija usvojenih od strane EU", navodi se u saopštenju.
Mejova je takođe rekla ukrajinskom predsedniku o "međunarodnom odgovoru" na incident trovanja u Salisberiju. Prema njenim rečima, "koordinisane akcije saveznika su postali najefikasniji odgovor na rusku agresiju".
Odnosi Ruske Federacije i Velike Britanije naglo su se pogoršali u pozadini incidenta u britanskom Salisberiju, a odnosi sa Ukrajinom nakon puča 2014. godine u Kijevu.
Kremlj: Rusija kategorički odbacuje holandske i australijske opružbe za učešće u obaranju malezijskog aviona - Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je da Moskva odbacuje bilo kakvu umešanost u nesreći malezijskog aviona u Donbasu nakon što su Holandija i Australija proglasile Rusiju "odgovornom" za raspoređivanje raketnog sistema kojim je srušen avion.
"Istraga nije uključila rusku stranu iako je ukrajinska bila prisutna, pa samim tim Rusija ne može da veruje rezultatima istražnog procesa", rekao je Peskov.
Peskov je ocenio da je upravo Ukrajina ta koja nije preduzela adekvatne mere kako bi zatvorila vazdušni prostor u vreme kada su se na tom delu zemlje sprovodila borbena dejstva.
„Reč je o zajedničkoj istražnoj komisiji, a Rusija je u više navrata govorila da je spremna da učini sve kako bi pomogla u istrazi kako bi se utvrdili krivci“, rekao je on.
Nakon konferencije za novinare od strane međunarodnog zajedničkog istražnog tima, "Holandija i Australija su sada ubeđene da je Rusija odgovorna za postavljanje PVO sistema `Buk` koji je korišten za obaranje aviona `MH17`. Obe zemlje sada drže Rusiju odgovornom za učogu u obaranju aviona".
Moskva je ranije negirala tvrdnje koje je saopštio holandski tim.
"Ni jedan protivavionski raketni sistem ruskih oružanih snaga nikada nije prešao rusko-ukrajinsku granicu", ranije je saopštilo Ministarstvo odbrane Rusije.
Ministarstvo odbrane Ruske Federacije optužilo je tim da ignoriše i odbacuje "svedočenja svedoka iz obližnjih ukrajinskih mesta". Ministarstvo je saopštilo da je istražiocima pružilo "sveobuhvatne dokaze", uključujući i terenske testove koji ukazuju na učešće ukrajinskog PVo sistema "Buk" u obaranju aviona, kao i radarske podatke koji pokazuju da rakete nisu došle sa zapadne strane.
Ministarstvo odbrane objasnilo zašto raketa kojom je oboren malezijski avion nije ruska - Istraga o padu malezijskog „boinga“ na istoku Ukrajine prikriva informaciju o datumu i mestu pronalaska motora rakete „Buk“, kao i o tome ko je taj agregat predao istražnoj komisiji, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Rusije.
Jedan od "argumenata" istražitelja o mogućem učešću Rusije u tragedije je preživela obloga motora "Buka".
Kako se navodi, razlog zbog čega holandska komisija ćuti o tim detaljima je što je ta raketa najverovatnije pripadala upravo ukrajinskim snagama.
"Međutim, govornici nisu želeli da saopšte o datumu i mestu otkrivanja ovog motora ili osobama koje su predale ovaj agregat istražnoj komisiji", navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Ministarstvo takođe ističe da i serijski broj rakete, koja je navodno iskorišćena prilikom obaranja malezijskog aviona, pokazuje da je ona napravljena 1986. godine u Sovjetskom Savezu, dok Rusija sve rakete koje su starije od 25 godina uništava jer nisu bezbedne za rukovanje.
Ministarstvo naglašava da je Ukrajini nakon raspada SSSR ostalo oko 20 divizija protivvazdušnog kompleksa „Buk“, ali da od 1991. godine nijedna nova raketa toj zemlji nije isporučena.
SAD: Rusija da pojasni koja je njena uloga u rušenju malezijskog aviona - Sjedinjene Američke Države u potpunosti veruju izveštaju holandske komisije povodom rušenja malezijskog aviona na letu MH17 na istoku Ukrajine u julu 2014. godine i pozivaju Rusiju da pojasni svoju ulogu u tom incidentu“, saopštio je američki Stejt department.
„Podsećamo na zahteve Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da krivci moraju da budu privedeni pravdi. Došlo je vreme za Rusiju da pojasni koja je njena uloga u svemu tome“, navodi se u saopštenju.
Ranije je načelnik Odeljenja za istragu Nacionalne policije Holandije Vilbert Paulisen izjavio da je međunarodna istražna grupa, koja istražuje okolnosti rušenja putničkog aviona iznad Donbasa, "otkrila" da je raketni sistem „Buk“, koji je navodno oborio malezijski avion, pripadao 53. raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije.
Malezijski avion „boing 777“ srušio se Donbasu u julu 2014. godine tokom leta za Kuala Lumpur iz Amsterdama. U nesreći je poginulo svih 298 putnika i članova posade.
Putin: Priznaćemo rezultate istrage o padu aviona u Donbasu samo ako u budemo učestvovali u istrazi - Ruski predsednik Vladimir Putin je izjavio da Rusija može da prizna rezultate istrage o padu malezijskog aviona u Donbasu samo ako u njoj bude punopravno učestvovala.
„Mi smo od početka predlagali zajednički rad na istrazi o toj tragediji, ali na naše iznenađenje, nas u tu istragu nisu pustili. Ukrajinska strana tamo radi, bez obzira na to što je Ukrajina prekršila međunarodna pravila i nije zatvorila vazdušni prostor iznad teritorije u kojoj se odvijaju borbe. Međutim, ona radi, a Rusija ne. Zato nam nije poznato šta tamo piše, na čemu je zasnovano to što ta komisija piše. Da bismo priznali to što je tamo izloženo, mi treba da punopravno učestvujemo u istrazi. U svakom slučaju, mi ćemo se prema tome odnositi sa pažnjom, sa poštovanjem i proanaliziraćemo sve što je tamo izloženo. Formulisaćemo naš stav prema tom slučaju, ali za sada ja nisam video taj tekst“, dodao je Putin.
Ranije je u Operativna komanda DNR u Zajedničkom centru za kontrolu i koordinaciju vatre saopštila o pogoršanju situacije na liniji demarkacije na području grada Gorlovka. Pored toga, Kancelarija je saopštila o uspešnim odbijanjima nekoliko napada kijevskih snaga na položaje Narodne vojske DNR u tom području.
"Pozivamo strane da poštuju liniju demarkacije u skladu sa sporazumima iz Minska", rekao je Volker novinarima, ističući i potrebu da se strane pridržavaju primirja.
Prema njegovim rečima, od potpisivanja minskih sporazuma, nije bilo dugog prekida vatre.
"Ovaj posao treba da bude sproveden na obe strane", rekao je on.
Istovremeno, Volker je potvrdio da su snage pod kontrolom Kijeva pokušale da uspostave kontrolu nad nekim oblastima, što, prema njegovim rečima, ukrajinska strana treba da kontroliše u skladu sa sporazumima postignutim ranije.
"Tačno je da su ukrajinske snage pokušale da povrate neke teritorije", - rekao je on.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova saopštila je u sredu da je intenziviranje sukoba u Donbasu povezano sa posetom specijalnog predstavnika SAD za Ukrajinu, Kurtom Volkerom, te da Kijev vidi podršku SAD za vojne avanture.
Lukaševič: Diskriminacija i nasilje protiv ruskih medija u Ukrajini dobili sistemski karakter - Simptomi diskriminacije i nasilja protiv ruskih medija su dobili sistemski karakter, rekao je za RIA Novosti stalni predstavnik Rusije pri Organizaciji za bezbednost i saradnju Aleksandar Lukaševič, komentarišući uvođenje sankcija Ukrajine MIA „Rusija sevodnja“.
„Odmah smo skrenuli pažnju predstavnika OEBS-a za pitanja slobode medija gospodina Dezire na ovu samovolju. Zatražili su od njega, u skladu s mandatom, da osude ove akcije i izvrše pritisak na Kijev sa zahtevom da se prekine takva samovolja koja otvoreno krši sve moguće međunarodne obaveze Ukrajine u oblasti slobode medija, kao i ustavne tačke koje regulišu slobodu govora u Ukrajini“, izjavio je Lukaševič.
Karasin: Kijev uzima taoce kako bi ih menjao za one koji su osuđeni za realne zločine - Kijev uzima novinare taoce kako bi ih menjao za one koji su osuđeni za realne zločine, rekao je zamenik šefa diplomatije Rusije Grigorij Karasin.
Zamenik ministra spoenih poslova Rusije rekao je da mu je nepoznat zvanični predlog Kijeva o razmeni novinara Višinskog za režisera Sencova.
„Ništa mi nije poznato o takvom predlogu Ukrajine. Međutim, to ne menja glavno - Kijev ne može sebi dozvoliti da uzima ljude kao taoce kako bi ih zatim menjali za one koji su osuđeni za prave zločine. To je necivilizovani manir“, rekao je Karasin.
On je naveo da uključivanje MIA „Rusija sevodnja" i portala „Ria novosti Ukrajina" u kijevski spisak sankcija neće ostati bez odgovora Moskve.
Zaharova: Pokušaj kijevskog režima da nasilnim metodama liši stanovništvo mogućnosti da dobija nepristrasne i objektivne informacije - Moskva je zabrinuta zbog odluke ukrajinskih vlasti o stavljanju MIA Rosija sevodnja i RIA Novosti Ukrajina na spisak sankcija, saopštila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
„Zabrinuti smo zbog odluke ukrajinskih vlasti da na obnovljeni spisak sankcija stavi agencije MIA Rosija sevodnja i Ria Novosti Ukrajina sa rokom od tri godine i blokiranja pristupa sajtu agencije. To ocenjujemo kao još jedan akt političke cenzure koji je usmeren na dalje čišćenje informacionog prostora zemlje i pokušaj kijevskog režima da nasilnim metodama liši stanovništvo mogućnosti da dobija nepristrasne i objektivne informacije o događajima u zemlji“, navodi se u saopštenju Zaharove.
„Insistiramo na hitnoj i oštroj reakciji odgovarajućih međunarodnih organizacija, pre svih predstavnika OEBS-a za pitanja slobode medija, na nastavak flagrantne samovolje zvaničnog Kijeva prema ruskim sredstvima informisanja“, dodala je zvanična predstavnica MIP-a Rusije.
Kijev je blokirao pristup internet sajtovima novinskih agencija Rosija sevodnja i Novosti Ukrajina.
Ukrajina - iz minuta u minut -
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.