Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić posetila je danas Naučno-tehnološki centar (NTC) u Novom Sadu, zavisno društvo NIS-a koje pruža naučno-tehnološku podršku delatnostima kompanije i predstavlja centar za razvoj i inovacije. Predsednicu Vlade Srbije su dočekali Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, Vadim Smirnov, zamenik generalnog direktora NIS-a i direktor Funkcije za spoljne veze, odnose sa državnim organima i PR, i Nikolaj Zalevski, direktor NTC-a, i upoznali je sa osnovnim delatnostima i najvažnijim projektima Centra. Takođe, predsednica Vlade Srbije je upoznata sa primenama novih tehnologija u proizvodnji nafte i gasa, IT projektima u kompaniji, kao i investicijama NIS-a u obrazovni sistem Srbije.
Kao kompanija koja u svim segmentima poslovanja primenjuje moderne tehnologije i inovacije, NIS ulaže značajna sredstva u razvoj NTC-a sa ciljem da to postane regionalna baza koja će pratiti potrebe NIS-a, Gasprom njefta i njegovih kćerki kompanija, kao i pružati usluge trećim licima. Tako je samo u razvoj IT sektora NTC-a u poslednjih pet godina uloženo 8 miliona evra. Između ostalog, opremljena je savremena laboratorija za oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa i nabavljena sofisticirana IT oprema koja omogućava kvalitetnu i brzu obradu velike količine podataka. Takođe, predstavnicima Vlade Srbije je predočeno da je NIS od 2009. godine kroz različite društveno odgovorne projekte u razvoj obrazovne infrastrukture u Srbiji uložio više od 600 miliona dinara, kao i da kompanija sarađuje sa brojnim domaćim i stranim obrazovnim i naučnim institucijama i stipendira talentovane učenike i studente. Pored toga, NIS je opredeljen da pruža šansu mladima posle okončanja školovanja, pa je samo u NTC-u u poslednjih pet godina zaposleno više od 50 stručnjaka.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić zahvalila je kompaniji NIS na ulaganju u istraživanje i razvoj, kao i na investicijama u obrazovni sistem Srbije, najavivši još obimniju saradnju Vlade Srbije i NIS-a u budućnosti.
„Prvi prioritet Vlade Srbije je obrazovanje i digitalizacija. Da bi Srbija postala konkurentnija i da bismo ostvarili dinamičniji i održiv rast u budućnosti, neophodno je da ulažemo daleko više i u obrazovanje, nauku, istraživanje i razvoj. Za to je neophodna bliža saradnja prosvete i nauke sa privredom. Danas sam se uverila da je Naučno-tehnološki centar kompanije NIS jedan od dobrih primera kako se sarađuje sa privredom i kako se sistemski daje podrška pametnim, talentovanim i vrednim mladim ljudima. Projekti istraživanja i razvoja mogu da „poguraju“ unapred ne samo NIS, već celu ekonomiju Srbije“, izjavila je predsednica Vlade Srbije.
Povodom posete predsednice Vlade Srbije, Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS je izjavio:
„Znajući koliko se premijerka Brnabić i sama zalaže za tehnološki razvoj i modernizaciju, verujem da je Naučno-tehnološki centar NIS-a pravo mesto za njenu posetu našoj kompaniji. Poslovanje i tržište u svakom, a naročito u energetskom sektoru, danas traže stalne inovacije, brze reakcije i pre svega, moderno obrazovane stručnjake koji će ići u korak ili, još bolje, ispred svog vremena. Prednost među kompanijama danas, više nego ikada, donose kreativnost i znanje. Samo u poslednjih 5 godina, ovde je zaposleno 50 mladih stručnjaka, a u Centar i IT razvoj uloženo je 8 miliona evra“.
Naučno-tehnološki centar „NIS-Naftagas“ je kćerka kompanija, 100% u vlasništvu NIS a.d. Novi Sad. Sa samostalnim radom počinje u julu 2012. godine. NTC je osnovan u cilju naučno-tehnološkog praćenja delatnosti NIS-a i obezbeđenja inovacija u poslovanju. NTC sarađuje sa domaćim i međunarodnim obrazovnim institucijama, među kojima su Hemijski i Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu i Univerzitet „Heriot-Watt“ sa sedištem u Edinburgu, Škotska. Centar ostvaruje i saradnju sa međunarodnim kompanijama kao što su „Schlumberger“, „Halliburton“, „Paradigm“. Najznačajniji resurs NTC-a su njegovi zaposleni. U okviru Centra radi više od 300 zaposlenih među kojima je i 6 doktora nauka, 15 zaposlenih sa diplomom magistra i 52 zaposlenih sa master diplomom.