Koristeći Ustavom garantovana, legitimna i demokratska prava, uređena članovm 93 Ustava Crne Gore, Srbski nacionalni savjet uputio je pojedinačno svim poslanicima u Skupštini Crne Gore inicijativu za poništenje Odluke Vlade Crne Gore o priznanju nezavisne države Kosovo, odnosno za raspisivanje državnog referenduma po tom pitanju.
Od poslanika u Skupštini Crne Gore se zahtijeva da se pismenim putem izjasne o inicijativi Srbskog nacionalnog savjeta u roku od 30 dana, odnosno najkasnije do 1. juna 2018. godine. Ukoliko odgovor poslanika u predviđenoim roku izostane smatraće se da je inicijativa za iste poslanike neprihvatljiva.
U obrazloženju inicijative za poništenje odluke Vlade Crne Gore o priznavanju nezavisnosti države Kosovo između ostalog se kaže: „U skladu sa vjekovnom državnom, nacionalnom i vjerskom povezanošću Crne Gore i Srbije, Srbski nacionalni savjet pokreće inicijativu podstaknut, prije svega, većinskom voljom građana Crne Gore, koja je potvrđena i nedvosmislenom izjavom predsjednika Vlade Crne Gore (na Kosovu, o Sretenju, 2018. godine) da je Vlada iznudila priznanje tzv. nezavisne države Kosovo protivno volji 85 posto stanovništva Crne Gore. Nema boljeg dokaza da je ta odluka nelegitimna, bez uporišta u volji stanovništva, nasilna i vođena sasvim pojedinačnim i utoliko ne-državnim interesima.
Istorijski osnov za poništenje ove odluke leži u najdubljim tradicijama Crne Gore. Negiranjem ovog istorijskog osnova, Vlada Crne Gore je posredno poništila crnogorsku državnost, pa bi se opozivom priznanja tzv. države Kosovo Crna Gora vratila izvornoj i istinskoj državnosti, njenim nasvjetlijim tradicijama i volji njenog stanovništva.
Politički razlozi za poništenje priznanja tzv. nezavisne države Kosovo su višestruki. Priznanje je opteretilo odnose Crne Gore sa jednorodnom Srbijom i učinilo crnogorsku politiku krajnje protivnom Srbiji, što do sada nikad nije bio slučaj. Činjenica da pojedine države u svijetu povlače priznanja tzv. države Kosovo, obavezuje Crnu Goru da u skladu sa takvim političkim opredjeljenjem i navedenim razlozima bude i sama dio te inicijative. Odluka Crne Gore da opozove priznanje tzv. države Kosovo bila bi neprotivrečna i sa stanovišta odluka niza država članica Evropske unije, koje se snažno i energično protive međunarodnom priznanju nezavisnosti Kosova“.
Ista inicijativa biće proslijeđena i novoizabranom predsjedniku Crne Gore nakon njegovog inaugurisanja, a Srbski nacionalni savjet će u narednom vremenu prikupiti dovoljan broj potpisa građana Crne Gore kako bi se stvorilo više uslova za održavanje državnog referenduma po pitanju poništenja Odluke Vlade Crne Gore o priznanju Kosova.
U Srbskom nacionalnom savjetu smatraju da bi održavanje referenduma po ovom izuzetno spornom pitanju bio nesumnjivo demokratski iskorak Crne Gore i pokazatelj pravog odnosa većinskog dijela građana.
U Podgorici, 18. april 2018. godine
PREDSJEDNIK
Dr Momčilo Vuksanović