Obilježene 22. godine od otvaranja masovne grobnice
Tim povodom je u kapeli Svetog apostola Marka služen parastos za stradale, a potom su položeni vijenci na spomen-obilježje masovne grobnice na pravoslavnom groblju u Mrkonjić Gradu. Hrvatska vojska je sa jedinicama takozvane Armije BiH i HVO-a u septembru i oktobru 1995. godine napala 13 zapadnokrajiških opština i tom prilikom ubijeno je 1.646, a protjerano 120.000 Srba. Nakon što je Republika Srbska ponovo preuzela područje opštine Mrkonjić Grad u pravoslavnom groblju pronađena je najveća masovna grobnica sa posmrtnim ostacima 181 zvjerski ubijenog srbskog vojnika i civila. Iako se znaju počinioci i nalogodavci, za ove zločine još niko nije odgovarao.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je novinarima da je sramota svih međunarodnih faktora, posebno Haškog tribunala što nisu procesuirani ovi ratni zločini.
Savanović je istakao da se sve vrijeme na nivou institucija pokušava "nešto riješiti", ali da ti predmeti stoje negdje u ladicama Tužilaštva BiH ili u Hrvatskoj.
"To govori o strategiji čiji je cilj da Srba zapadno od Drine ne smije da bude", rekao je Savanović, te naglasio kako očekuje da za ove zločine neko odgovara. On je napomenuo da se na ovim prostorima može opstati samo ako je tu snažna Republika Srpsku u ekonomskom smislu, ali i u smislu jedinstva.
Porodice žrtava pronađenih u masovnoj grobnici u Mrkonjić Gradu kažu da ih i danas, poslije više od dvije decenije, boli nepravda i ono što se desilo njihovim najmilijima.
Ljilja Perić, koja je u masovnoj grobnici pronašla brata Slobodana , oca Dušana i strica Milorada, kaže da je bila na ovom mjestu prilikom otvaranja masovne grobnice i da je prizor bio stravičan.
"Ovdje je bio veliki masakr. Normalni ljudi ne bi onako ni životinje ubijali. Bilo je strašno gledati žrtve. Nadam se da ću doživjeti da neko odgovara i da pravda bude zadovoljena", rekla je Perićeva.
Advokat Goran Marić, koji je u grobnici pronašao svog oca, ukazao je na činjenicu da ovo opstruiše Tužilaštvo BiH.
"Ostaće da se ovdje ništa nije desilo `1995. godine. Za to su krivi oni koji rade u Tužilaštvu i oni koji bi mogli da utiču na Tužilaštvo, mislim na političare iz Republike Srpske, koji su pod navodnicima predstavnici srbskog naroda u zajedničkim organima BiH", istakao je Marić.
U sali Skupštine opštine Mrkonjić Grad prikazan je film o danima ekshumacije i uručene su knjige "Ne zaboravi voljena zemljo" porodicama postradalih.
Među ekshumiranima iz masovne grobnice u Mrkonjić Gradu je 81 civil, 97 pripadnika Vojske Republike Srpske i tri pripadnika MUP-a. Ekshumirana su i tijela 10 žena. Najstarija žrtva je imala 90 godina, a najmlađa samo sedam.
Rezultati obdukcije, koju je radio tim poznatog beogradskog patologa Zorana Stankovića, pokazali su da su sva lica mučena i ubijena na zvjerski način.
Na području opštine Mrkonjić Grad u manjim grobnicama pronađeno je još 176 tijela.
- Izvor
- vijesti.RS
- / www.Mrkonjic-Grad.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »