BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stigao i BBC u Srbiju da se „suprotstavi proruskim medijima koji pumpaju laži”

31.03.2018. god.


"Zapad se bori protiv Rusije u bitci za uticaj na Balkanu. Međutim, iako je Evropska Unija obnovila svoj interes za region, najnoviji juriš vodi Britanija. 
Sedam godina nakon zatvaranja u Beogradu, Bi-bi-si je u ponedeljak ponovo otvorio svoju službu na srbskom jeziku, pokrenuo web stranicu i stvorio partnerstva sa lokalnim medijima. Taj potez je deo šire borbe za meku silu na Balkanu, naročito u Srbiji, gde su proruski mediji pumpali lažne vesti. Bi-bi-si će takođe krenuti protiv nacionalnih medija, od kojih mnogi prenose malo ili nikakvo kritičko izveštavanje o vladi predsednika Aleksandra Vučića", piše Politiko.

"Tržište medija i opšta situacija postale su mnogo teže u Srbiji. Smatramo da postoji potreba za onim što nudi Bi-bi-si svugde - tačno i uravnoteženo izveštavanje", rekao je Artjom Lis, urednik za Evropu.

"Povratak Bi-bi-sija u Srbiju dolazi kada se Zapad preusmerio na Balkan, zabrinut jer Rusija, Kina, Turska i države zaliva pokušavaju sve da povećaju svoj uticaj u regionu poslednjih godina. EU je prošlog meseca pokrenula novu strategiju za zapadni Balkan i saopštila da bi Srbija i njen sused Crna Gora mogli da se pridruže bloku 2025. godine. Vučićev cilj je da Srbiju dovede u EU i usvojio je politiku koja je dobila pohvale iz Brisela. Ali on takođe drži bliske veze sa Rusijom, tradicionalnim saveznikom Beograda, a kritičari u zemlji i inostranstvu optužuju ga za autoritarnu vladavinu. Dok pozitivno govori o pridruživanju Srbije EU, on i mnogi njegovi ministri takođe koriste vatrenu retoriku protiv Zapada i hvale Moskvu.

Ruski troškovi u Srbiji su samo mali deo ulaganja EU u zemlju u različitim oblicima. Ali inicijative meke sile pomažu Moskvi da održi snažno prisustvo u javnom mnjenju. Više od 100 srbskih organizacija promoviše prijateljske veze sa Rusijom, prema studiji iz 2016. godine. Među njima su osam web portala, šest ruskih organizacija i 16 lokalnih proruskih medija.

Ali izazov za Bi-bi si i druge koji sebe vide na čelu napora da obezbede nepristrasne vesti ne dolazi samo iz Moskve, već i iz same Srbije.

Analitičari primećuju oštar pad u slobodi medija u zemlji. Rezultati Srbije u Indeksu za slobodu štampe, koje je sastavio međunarodni Fridom Haus, značajno su opali od 2011. godine, uz najoštriji pad nakon 2014. godine, kada je Vučić postao premijer. 

Vučićeva vlada negira da je ograničila slobodu medija. Međutim, Vučić je takođe napao kritične medijske kuće, brendirao neko "smeće" i više puta opisivao novinare u jednoj istraživačkoj organizaciji kao `lažove`.", navodi između ostalog Politiko.



  • Izvor
  • BBC logo © Reuters/ BBC / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »