Gorivo od smeća – realnost narednih decenija
Zalihe nafte, gasa, uranijuma pri današnjoj potrošnji čovečanstvu će biti dovoljne za jedno par vekova. Zatim može da nastane energetska glad, ako ne počne razvijanje tehnologija radi korišćenja izvora energije koji se obnavljaju. To je mišljenje učesnika Svetskog energetskog kongresa, održanog ove nedelje u Montrealu.
Kurs na prelaz od ugljevodoničkog goriva alternativnim izvorima energije objavljen je u mnogim zemljama. Već danas oko 30 odsto svetske potrošnje spada u energiju vetra, sunca, vode. Još jedan pravac je biološko gorivo. Današnje dosta visoke cene energenata naterale su zemlje za aktivnije razrade, - kaže predsednik Saveza naftogasoindustrijalaca Genadij Šmalj.
Povećanje cena nafte, a čak i današnja cena 70 do 80 dolara za barel dobro stimulišu razvoj alternativnih izvora energije, između ostalih, biološkog goriva. Mada nisam pristalica toga da koristimo žito, kukuruz ili druge namirnice da bi dobili biološko gorivo, jer u svetu ima veliki broj ljudi koji gladuju, treba prvo njih nahraniti. Međutim, mogu biti iskorišćeni biljni ostaci, otpaci drvne industrije. Takve tehnologije u Rusiji postoje.
Za razliku od SAD i Evrope, gde bioetanol proizvode od žita, šećera, semenki, u Rusiji se proizvodi biološko gorivo takozvane druge generacije. To je biobutanol koji se pravi od propiljaka, treseta, slame, drvenih strugotina. Takav prilaz ne samo doprinosi korišćenju poljoprivrednih proizvoda za pravu namenu, već i pomaže u rešavanju problema utilizacije neprerađenih otpadaka.
Pionir je u toj oblasti ruska kompanija Korporacija Biotehnologije. Sama proizvodnja biološkog goriva od neprehrambene mase je već uhodana, osnovni zadatak je da ona bude rentabilna, - kaže zamenik generalnog direktora Korporacije Biotehnologije Konstantin Dijesperov.
Dovoljno je teško dobiti tečno biološko gorivo od neprehrambenih otpadaka. Inače je to samo prvi korak. Drugi je korak – dobiti neophodno za jeftin novac, da bi to bilo ekonomski celishodno. To je težak zadatak, za sada on nije rešen.
Gorivo za automobile, proizvedeno od propiljka ili prehrambenih otpadaka, nije utopija. Ko zna - možda će za nekoliko godina ono biti obično, kao i današnji benzin?
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.