„Spisak Milera“ i navodno rusko mešanje u izbore u SAD-u
Američke vlasti zvanično su optužile 13 državljana i tri organizacije iz Rusije za navodnu umešanost u rusku intervenciju u američke predsedničke izbore 2016. godine, objavilo je Ministarstvo pravde SAD.
Iz dokumenata sledi da je u vezi s ovim slučajem već formirana federalna komisija u Vašingtonu koja je potvrdila zasnovanost optužbi koje je protiv trinaestorice Rusa i tri kompanije pokrenulo američko Specijalno tužilaštvo na čelu s Robertom Milerom.
On je imenovan za vođenje istrage o navodnom pokušaju Rusije da utiče na tok poslednjih predsedničkih izbora u SAD. Među optuženima su preduzetnik Evgenij Prigožin i Agencija za internet istraživanja.
Miler tvrdi da su ruski državljani prikupljali obaveštajne informacije na teritoriji SAD sa ciljem da se mešaju u izbore.
Prema tvrdnjama specijalnog tužioca, Rusi su prilikom dobijanja viza izjavljivali da nameravaju da putuju u SAD s ličnim ciljevima i sakrili činjenicu da rade za „organizaciju“.
Optuženi su posećivali države Nevada, Nju Meksiko, Kolorado, Teksas i Njujork.
„Sa ciljem da prikupe dodatne informacije, optuženi i njihovi pomagači su se pretvarali da su državljani SAD i kontaktirali s američkim političarima i društvenim aktivistima“, navedeno je u dokumentu.
Nakon saopštenja o tome da društvena mreža Fejsbuk sarađuje s američkim vlastima, optuženi su „počeli da uništavaju dokaze da bi onemogućili istragu“, navedeno je u zaključku tužioca.
U dokumentu se navodi da su optuženi koristili lažna imena za registrovanje „pej-pal“ računa, s kojih su plaćali „mešanje u izbore“, kao i da su koristili lažne američke isprave i vozačke dozvole.
Optužnice su podignute po više tačaka, uključujući „zaveru protiv SAD“.
Zamenik glavnog tužioca SAD Rod Rozenstajn je rekao da optužnice ne sadrže podatke o tome da su njihova dejstva uticala na rezultat predsedničkih izbora.
Rozenstajn tvrdi da su optuženi koristili servere u Sjedinjenim Američkim Državama da bi sakrili svoju vezu s Rusijom.
„Da bi sakrili rusko poreklo svoje delatnosti optužni su koristili mesto na kompjuterskim serverima u SAD kako bi stvorili virtuelnu privatnu mrežu“, rekao je Rozenstajn.
Ta infrastruktura je, kako je naveo, korišćena za kreiranje na stotine naloga na socijalnim mrežama, kao što su Fejsbuk, Instagram, Tviter, kako bi se stvorio utisak da ove naloge kontrolišu ljudi koji se nalaze u SAD.
Prema podacima kancelarije specijalnog tužioca za „ruski slučaj“, ova operacija je počela 2014. godine.
Biznismen Evgenij Prigožin izjavio je da nije uznemiren zbog optužbi specijalnog tužioca SAD Roberta Milera protiv njega.
„Amerikanci su veoma impresivni ljudi, oni vide ono što žele da vide. S velikim poštovanjem se odnosim prema njima. Uopšte nisam uznemiren što sam se našao na tom spisku. Ako žele da vide đavola, neka ga vide“, rekao je Prigožin.
Ministarstvo finansija SAD je prošle godine uvelo sankcije protiv ruskog ugostiteljskog holdinga „Konkord ketering“, na čijem je čelu Evgenij Prigožin.
- Izvor
- foto: © AP Photo / J. Scott Applewhite, File / RIA.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.