BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nezamislivo preneti spor Srbije sa Kosovom u EU - Fajnenšel tajms

RT: Nezamislivo preneti spor Srbije sa Kosovom u EU - Fajnenšel tajms
07.02.2018. god.

 


Izvor: 
Vostok / RT

Evropska komisija je predstavila strategiju prema kojoj bi se neke od balkanskih zemalja mogle pridružiti EU do 2025. godine, izveštava Fajnenšel tajms. Iako prava korespondencija bivših jugoslovenskih republika prema kriterijumima za pristupanje Evropskoj uniji i dalje ostaje dalja perspektiva, Evropa ne bi trebala napustiti svoje namere. U suprotnom, Rusija i Turska će zauzeti svoje mesto, uvereno je britansko izdanje. 

"Posle duge pauze, EU je ponovo spremna da raspravlja o proširenju svojih granica", dodaje Fajnenšel tajms. 

Kako se podseća, prošle godine, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je saopptio da šest zemalja imaju "pouzdane izglede ulaska u EU". Ove nedelje Evropska komisija je predstavila strategiju uz objašnjenje, prema kojem, neke od zemalja imaju šansu da se pridruže EU već 2025. godine. 

U dokumentu nema mesta za idealizam, smatra autor teksta. Očigledno je da je od 2004. godine širenje EU na istok u velikoj meri izgubilo svoje značenje. Danas, u okviru EU postoji zamor od proširenja. Rast migracije unutar EU izaziva bes među biračima i zvaničnici sumnjaju u sposobnost EU da učini nešto pred pritiskom ekonomskih problema. 

"Ipak, uključivanje postkomunističkog istoka u EU ostaje jedno od njegovih najvećih dostignuća. I do sada, u interesu svih pvoh zemalja je pristupanje EU. Postoje izgledi za balkanske zemlje, gde su mnoge sklone da sumnjaju u iskrenost EU, posle toliko godina čekanja na pragu", dodaje se članku. 

Jedan od argumenata u korist pridruživanja balkanskih zemalja u EU je, njihov geografski položaj. One su okružene zemljama članicama EU. Njihov naporni rad za stabilnost nakon sukoba 90-ih takođe se ne može smanjiti. Pored toga, njihova pomoć u praćenju migracija je važna za EU. 

Kao što je navedeno u članku, obećanje članstva u EU za balkanske vlade, sve ovo vreme bio je podsticaj da donose teške odluke. Na primer, Srbija je napravila ozbiljne ustupke u pogledu Kosova. Međutim, put za pridruživanje EU ostaje dug, a uticaj EU se postepeno smanjuje. Danas je samo 26% Srba za pridruživanje Evropskoj uniji. 

"Ako ih EU odbije, drugi - Rusija i Turska su spremne da zauzmu mesto", brine se autor. 

Ipak, nijedna bivša jugoslovenska republika ne ispunjava kriterijume za pristupanje EU. Kako se navodi u dokumentu, u svim zemljama postoji veza države sa organizovanim kriminalom, korupcije na svim nivoima vlasti, kao i suzbijanja slobode govora. Istovremeno, nijedna od njih se ne može nazvati funkcionalnom tržišnom ekonomijom.

Kao što je naveo gospodin Junker, 2025. godina je "privremeni" datum pristupanja balkanskih zemalja u EU - pravi izgledi za pristupanje Evropskoj Uniji će se suditi na osnovu njihovog objektivnog napretka. Stoga, u teoriji, bilo koja od balkanskih država u određenoj fazi može da pređe današnje lidere u trci. Prema publikaciji, takav pristup, posebno omogućuje EU da prizna nedavni napredak Albanije i pobijanje sumnji za favorizovanje Srbije. 

Takođe je pohvalno, po mišljenju autora, insistiranje od strane EU u rezoluciji, rešavanje svih teritorijalnih sporova pre datuma ulaska u Evropsku Uniju. To, naročito, zbog nepriznavanja Kosova od strane Srbije i spor BJR Makedonije sa Grčkom zbog imena. "Bilo bi nezamislivo preneti ove sukobi ili opasne etničke tenzije u EU", - nastavlja autor članka.

"Treba videti da li EU ima mehanizme za mirno rešenje. Međutim, veoma je važno da njena vrata ostanu otvorena za susede, iskreno posvećenim svojim vrednostima", - dodaje se u članku.



  • Izvor
  • foto: Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »