BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija ne prihvata uvećanje napetosti u Arktiku

Rusija ne prihvata uvećanje napetosti u Arktiku
15.09.2010. god.
Na Arktiku oštra konkurencija za pravo korišćenja epikontinentalnog pojasa

Pokušaji uvećanja napetosti ns Arktiku neće imati perspektive. Ovo je izjavio specijalni predtavnik predsednika RF za međunarodnu saradnju na Arktiku i Antarktiku Artur Čilingarov u Briselu na konferenciji parlamentaraca zemalja Arktičkog regiona u Evropskom parlamentu.
 

Poznati polarni istraživač je odbacio tvrdnju da je spuštanje batiskafa na dubinu od 4,5 kilometara u tački Severnog pola i postavljanje ruske zastave, što je Rusija izvela 2007. godine, bili politička akcija. To je bilo naučno otkriće, istakao je on i pozvao ostale ezemlje Arktičkog regiona da prate primer Rusije.
 

Trenutno ruska geološka ekspedicija na Arktiku vrši sondiranje okeanskog dna sa palube broda na električni pogon Akademik Fjodorov. Istraživanja se izvode u okviru akcionog plana za argumetnovanje ruske prijave za potvrđivanje spoljne granice epikontinentalnog pjasa u Severnom Ledenom okeanu. Ona će biti upućena u odgovarajuću komisiju UN.
 

Na Arktiku je oštra konkurencija država za pravo korišćenja epikontinentalnog pojasa sa njegovim neiscrpnim resursima. U nju osim Rusije uključile su se aktivno i druge polarne države - SAD, Kanada, Norveška i Danska. Interesovanje za region ispoljavaju i zemlje koje nemaju sa Arktikom okeanske granice - Island, Švedska i Finska. Kina je otovirla istraživačku stanicu na Špicbergenu.
 

O šansama Rusije da prijavu pozitivno razmotri Komisija UN za epikontinentalni pojas razmišlja ekspert za međunarodno pomorsko pravo Anatolij Kolodkin.

Komisija UN je u svojim preporukama ukazala da je Rusija dužna da predstavi ubedljivije i verodostonije podatke o tome da su podvodni greben Lomonosova i uspon Mendeljejeva prirodni nastavak ruskog epikontinentalnog pojasa u Sibiru. Zato se sada izvodi serija ekspedicija i istraživanja, čiji rezultati treba da ubede članove komisije da je to dno produžetak sibirske kontinentalne platforme.
 

Anatolij Kolodkin smatra maloverovatnim moguće konflikte Rusije sa drugim arktičkim zemljama u slučaju zadovoljenja prijave Komisije UN za epikontinentalni pojas.

Da predpostavimo, ona će se složiti sa nama, tada ćemo postaviti granicu epikontinentalnog pojasa. U Konvenciji UN o pomorskom pravu rečeno je da je ova granica konačna. Tačnije obavezujuća ne samo za Rusiju, Norvešku, SAD, već i za sve treće države. Niko ne može bez saglasnosti priobalskih država, između ostalog i Rusija da dođe tamo i da koristi prirodne resurse.
 

Sada je površina spornih prostora između Rusije i susednih arktičkih država približno 200 hiljada kvadratnih kilometara. U granicama tamošnjeg epikontinentalnog pojasa perspektivnog za ekspluataciju nafte i gasa može da se nalazi preko 2% svetskih rezervi ovih resursa.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/wili_hybrid/cc-by-nc/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »