Brod koji odoleva zubu vremena: Napravljen u carskoj Rusiji, i još uvek na braniku Otadžbine
Danas u ruskoj floti ima mnogo starih brodova projektovanih još u sovjetsko vreme. Postoji, međutim, i brod koji je napravljen pre njih, još u Carskoj Rusiji. Taj brod je učestvovao u dva svetska rata, i još uvek se koristi naporedo sa modernim brodovima.
Sergej Anaškevič/Sputnik
Zvuči neverovatno, ali brod star 104 godine još uvek se aktivno koristi u Ruskoj ratnoj mornarici (kao i USS Constitution u mornarici SAD). Prvi naziv mu je bio „Volhov“, a danas se zove „Komuna“. Ovaj spasilački brod je napravljen 1912. godine, naredne godine je porinut, a 1915. je postao deo Baltičke flote.
Ramilj Sitdikov/Sputnik
Brod je pravi unikat. Napravljen je od specijalnog čelika kompanije „Putilov“, a taj čelik je toliko dobar da je trup broda i danas, posle celog stoleća, u idealnom stanju. Nažalost, metod proizvodnje takvog čelika je izgubljen u vrtlogu ruske revolucije i Građanskog rata.
Georgij Zimarev/Sputnik
„Volhov“ nije bio namenjen za vođenje borbenih dejstava, niti je imao bilo kakvo oružje. Osnovni zadatak ovog katamarana bilo je spasavanje podmornica i njihovo opsluživanje na otvorenom moru.
Sergej Anaškevič/Sputnik
U Prvom svetskom ratu je „Volhov“ bio ploveća baza za podmornice u Baltičkom moru. Imao je 10 dodatnih torpeda i rezerve goriva. Pored toga, mogao je da primi 60 mornara.
Sergej Anaškevič/Sputnik
Spasao je, između ostalih, ruske podmornice „AG-15“ (za vreme jake bure) i podmornicu tipa „Bars“. Podigao je i britansku podmornicu „HMS L55“ koja je potonula u Finskom zalivu 1919. godine u okršaju sa sovjetskim razaračima „Gavril“ i „Azard“.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Volhov“ je 1922. godine dobio novo ime „Komuna“ koje i danas nosi. U Drugom svetskom ratu je uspešno služio kao baza za popravku podmornica i obezbeđivao je pristajanje sovetskih podmornica klase M („Maljutka“).
Sergej Anaškevič/Sputnik
Od 1967. „Komuna“ je deo Crnomorske flote. Baza mu je Sevastopolj na Krimu. Ima 41 člana posade.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Komuna“ je podigla ukupno 150 plovila, pa čak i jedan potonuli avion Su-24 1977. godine.
Sergej Anaškevič/Sputnik
S obzirom na uzrast brod mora stalno da se renovira i modernizuje. Opremljen je podvodnom kamerom Saab Seaeye Panther Plus koja vidi objekte na dubini od 1 kilometra. Popravljen je čak i stari klavir koji je na brodu od 1914. godine, tako da je i on ponovo u funkciji.
Sergej Anaškevič/Sputnik
„Komuna“ je doživela duboku starost, za razliku od nekih drugih projekata, koji nisu imali toliko sreće. Jedan od njih je „okrugli” brod koji je napravljen u Rusiji u 19. veku.
Boris Jegorov,
Russia beyond
- Izvor
- foto: Sergej Anaškevič/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- brod
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.