BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 18.01.

19.01.2018. god.

  

Sirija - put do pobede: Hronologija borbenih desjtava -  Klinuti ovde ili na foto ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji




  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 


Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 18.01.

Damask upozorio Tursku da će obarati avione koji napadaju Kurde na granici sa Sirijom - Sirijska vlada je upozorila Tursku na nameru pokretanja kampanje bombardovanja u sirijskoj provinciji Afrin, saopštivši da će se zbog toga koristiti PVO snage Sirije. Ankara je zapretila vazdušnim napadima na Kurdsku miliciju u Afrinu.

"Upozoravamo tursko rukovodstvo, da ako pokrenu borbene operacije na području Afrina, to će se smatrati aktom agresije od strane turske vojske", rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Sirije Faisal Mekdad, preneli su državni mediji.


"Sirijske protiv-vazdušne snage su obnovile svoj puni kapacitet i snagu, te su spremne da unište ciljeve turske avijacije u Sirijskoj Srapskoj Republici", dodao je Mekdad.

Sopštenje je objavljeno nakon što su turski zvaničnici zapretili da će napasti Kurdsku miliciju u toj oblasti kako bi sprečili stvaranje "Pograničnih snaga" pod pokroviteljstvom SAD-a na području Afrina u severozapadnoj Siriji. Vašington pokušava da stvori snage od 30.000 ljudi, a koje je Ankara označila kao "vojsku terora".

Turska povećala borbenu gotovost na granici sa Sirijom - Turski Generalštab je naložio da se vojska stavi u stanje povećane borbene gotovosti na granici sa Sirijom u slučaju moguće operacije u sirijskom Afrinu, javila je agencija Anadolija.

Ankara nastavlja da prebacuje oklopnu tehniku u pogranične oblasti, a u provinciju Hataj stiglo je devet tenkova.

Brifing Centra za pomirenje o situaciji


Pregled političkih i drugih vesti za 17.01.


Gerasimov i njegov turski kolega o situaciji u Siriji - Šef Generalštaba Turske Hulusi Akar i šef Nacionalne obaveštajne službe Turske Hakan Fidan doputovali su u Moskvi, gde će razgovarati sa šefom Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerijem Gerasimovom o situaciji u Siriji, navodi se u saopštenju turskog vojnog resora.

Kako se očekuje, „strane će razgovarati o problemima regionalne bezbednosti, poslednjim događajima u Siriji i razmeniti mišljenja o procesima rešavanja sirijske krize u Astani i Ženevi“.

Ankara je u koordinaciji sa Moskvom povodom moguće operacije turske vojske u sirijskom Afrinu, saopštio je šef diplomatije Turske Mevlut Čavušoglu.

„I mi i Rusija smo države-garanti (za rešavanje krize u Siriji) i koordiniramo akcije čak i ako imamo neke nesuglasice. Međutim, radimo zajedno, između ostalog i kada je u pitanju mešanje u Afrinu“, rekao je Čavušoglu za televiziju Si-En-En Turk.

On je dodao da „Rusija ne treba da se brine zbog moguće operacije ili da bude protiv“.

„Ono što je glavno za Rusiju jeste da tamo postoje posmatrači i važno je da pri bilo kakvom razvoju događaja oni ne nastradaju. Za to je bitna koordinacija, koju aktivno sprovodimo. Što se tiče vazdušnih napada, svi treba da su u kontaktu sa svima koji se tamo nalaze“, naglasio je on.

Pošto Rusi imaju vazdušne baze u Siriji, a tamo ima i „mnogo drugih igrača, veoma je važno da ne bude neočekivanih sukoba“, dodao je Čavušoglu.

Antonov: Rusija i SAD treba da se dogovore o uspostavljanju koordinacije u borbi protiv terorizma - Rusija i SAD treba da se dogovore o uspostavljanju koordinacije u borbi protiv terorizma, uz tesnu saradnju specijalnih službi, izjavio je ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov.

„Postoji mnogo pravaca gde Rusija i SAD mogu bliže da sarađuju. Pre svega, u borbi protiv međunarodnog terorizma. U vezi s tim želeo bih posebno da naglasim doprinos SAD u sprečavanju terorističkih napada u Sankt Peterburgu u decembru prošle godine“, rekao je diplomata.

Prema njegovim rečima, za dve države su zajedničke „borba protiv širenja oružja za masovno uništenje, rešavanje krize u Siriji, obuzdavanje nuklearnih ambicija Severne Koreje i eliminisanje drugih izvora međunarodne napetosti“.

Antonov je naglasio da Rusija i SAD, kao stalne članice Saveta bezbednosti UN i „najveće nuklearne sile, imaju posebnu odgovornost za održavanje međunarodnog mira i bezbednosti“.

„Zbog kompleksne situacije u bilateralnim odnosima, predlažemo američkim kolegama da se fokusiraju na pravce gde se interesi naših država poklapaju — borbu protiv međunarodnog terorizma. Jedan od prioriteta je dogovor o uspostavljanju realne koordinacije u borbi protiv terorizma i obezbeđivanje bliže saradnje između obaveštajnih službi naših država“, dodao je on.

On je naveo da je stvorena potrebna normativno-pravna baza za takve kontakte „u interesu osiguranja bezbednosti građana“ dveju država.

„Razmena informacija koja je omogućila da se spreči veliki teroristički napad u Sankt Peterburgu primer je korisnosti i efikasnosti saradnje Rusije i SAD u borbi protiv terorizma. Mi smo zainteresovani da se takva saradnja nastavi i produbi“, rekao je ambasador.

Ruski ambasador je dodao i da mehanizam sprečavanja incidenata između Rusije i SAD u Siriji treba da ostane na snazi i nakon povlačenja značajnog dela ruske avijacije iz ove bliskoistočne države.

Tilerson: Samo odlazak Asada stvara uslove za mir u Siriji - Za SAD je važno da zadrže prisustvo u Siriji kako bi „pomogle okončanju konflikta“, izjavio je američki državni sekretar Reks Tilerson.


„Za nacionalne interese Sjedinjenih Američkih Država važno je da se zadrži vojno i diplomatsko prisustvo u Siriji kako bi se pomoglo da se završi sukob u ovoj zemlji“, rekao je Tilerson govoreći na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji.

„SAD će zadržati vojno prisustvo u Siriji sa fokusom da se DAEŠ ne pojavi ponovo. Naše prisustvo zasnivaće se na određenim uslovima“, istakao je Tilerson.

„DAEŠ je već jednom nogom u grobu i naše vojno prisustvo je potrebno sve dok on ne bude konačno uništen“, dodao je Tilerson.


Tilerson je istakao da Sjedinjene Američke Države smatraju da će samo odlazak sirijskog predsednika Bašara el Asada stvoriti uslove za mir u Siriji.

On je dodao da je Sjedinjenim Američkim Državama potrebna saradnja sa Rusijom u zoni deeskalacije u jugozapadnoj Siriji.

Prema njegovim rečima, zona koju su u julu formirale Rusija, SAD i Jordan dobro funkcioniše i dan-danas.

„Potrebno nam je da Rusija nastavi da sarađuje sa Sjedinjenim Američkim Državama i Jordanom na implementaciji područja deeskalacije. Ako to bude tako, prekid vojnih dejstava između režima i opozicije stvoriće bezbedne uslove za pružanje humanitarne pomoći, stvoriti uslove za siguran povratak izbeglica i interno raseljenih lica i omogućiti sirijskom narodu da započne izgradnju zemlje uništene u sukobu“, naglasio je Tilerson i dodao da SAD smatraju da je neophodno da se zone deeskalacije u Siriji prošire.
Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -
 

    OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »