Tajne opruge gruzijske tužbe
Na Međunarodnom sudu OUN u Hagu nastavlja se suđenje na osnovu tužbe Gruzije protiv Rusije u vezi s događajima na Kavkazu u avgustu 2008. godine. Ono treba da da odgovor na pitanje o tome da li ova sudska institucija ima ovlašćenja da razmatra gruzijsku tužbu. Detalji - u materijalu našeg dopisnika Petra Iskenderova.
Podsetićemo na to da je Gruzija podnela tužbu protiv Rusije 12. avgusta 2008. godine - odmah posle završetka vojnog konflikta zbog Južne Osetije. U svom obraćanju sudu ona je optužila rusku stranu za to da od početka 1990-ih godina navodno pribegava „sistematskoj etničkoj diskriminaciji usmerenoj protiv etničkog gruzijskog stanovništva i drugih grupa" u regionima Abhazije i Južne Osetije. 15. oktobra 2008. godine Međunarodni sud OUN doneo je privremeno rešenje, pozvavši obe strane da se uzdržavaju od svih aktova rasne diskriminacije i njihove podrške. On je utvrdio da Moskva i Tbilisi treba da pomognu u pružanju humanitarne pomoći siromašnima, ne pribegavajući „merama koje će dovesti do produbljivanja spora." On je takođe obavezao obe strane da osiguraju bezbednost stanovništva, čovekova prava na slobodu kretanja i naseljavanja u okviru granica države, da štite svojinu raseljenih lica i izbeglica. Napokon, Međunarodni sud OUN je konstatovao „ranjiv položaj etničkih Gruzijaca", kojih se konflikt dotakao, ali je pritom istakao da i situacija etničkih Osetinaca i Abhazaca i dalje teška.
Pozicija ruske strane u vezi s gruzijskom tužbom je nedvosmislena: radi se o političkim špekulacijama. Kako je dan uoči današnjeg ročišta istakao MIP Rusije, „Gruzija je inicirala u suštini veštački sudski proces, koji za cilj ima da odvuče pažnju javnosti od sopstvenog grubog kršenja međunarodnog prava," pre svega, za vreme gruzijskog napada na Južnu Osetiju u avgustu 2008. godine.
Međutim, ročišta koja su se obnovila u Hagu poseduju i karakterističnu stranu procesa - posebno ako se pođe od gore pomenute privremene odluke iz oktobra 2008. godine. Ova odluka po svojoj prirodi i formulacijama ima toliko dvosmislen karakter da je nesumnjivo da će je obe strane koristiti u toku sadašnje runde ročišta. I to nije samo krivica, već i nesreća Međunarodnog suda OUN. On je prinuđen da deluje u uslovima nedostatka jasnih i razumljivih međunarodno-pravnih normi i odluka, koje se odnose na sve učesnike u savremenim konfliktima - istakao je u razgovoru s „Glasom Rusije" generalni direktor Informativno-analitičkog centra za proučavanje društveno-političkih procesa na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza, Aleksej Vlasov.
Čini mi se da je potreban još vrlo ozbiljan rad na tome dok se ne stvore poštena, otvorena i transparentna pravila igre. Ova pravila moraju biti slobodna od „dvostrukih standarda" - uveren je stručnjak. U suprotnom slučaju od sudskih i međunarodnih organa teško se mogu očekivati pravedne i osnovane presude i preporuke. Ovakve dvosmislenosti su svojstvene i današnjim sudskim raspravama u vezi s gruzijskom tužbom. Jer, rešenje, koje je već doneto u oktobru 2008. godine može se tumačiti i kao indirektno priznavanje odgovornosti Rusije za ono što se dešava u Abhaziji i Južnoj Osetiji - što podriva tvrdnje Gruzije o čuvanju međunarodno-pravne jurisdikcije na ovim teritorijama.
Kao drugo, pristavši na razmatranje pitanja u kontekstu rusko-gruzijskog spora i uputivši svoje formulacije Moskvi i Tbilisiju Međunarodni sud OUN je u suštini barem deo krivice za konflikt u avgustu 2008. godine prebacio na gruzijsko rukovodstvo. O tome svedoče formulacije o „teškoj situaciji" Osetinaca i Abhazasa.
Ovakvi dvosmisleni preliminarni zaključci Međunarodnog suda OUN nagoveštavaju oštre diskusije u okviru sadašnjih sudskih rasprava - posebno ako se ima u vidu napetost koja i dalje vlada u regionu.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.