Ruske diplomate, povodom srpske rezolucije o Kosovu podnete UN, spremne da pruže „dodatnu pomoć”. Španija radi sa Srbijom na postizanju kompromisa oko rezolucije, kaže britanski ambasador. Španci demantuju da su napisali alternativni tekst.
Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin izjavio je da je Rusija spremna da pomogne Srbiji, ukoliko Beograd to bude zatražio.
On je upozorio i da su „mogući neočekivani preokreti” u vezi sa srpskom rezolucijom, pa čak i tokom diskusije 9. septembra, s obzirom na to da „delegacije neće prekidati konsultacije direktno u sali zasedanja”.
Ambasador Rusije u Beogradu kaže da uoči zasedanja Generalne skupštine očekuje zategnutiju političku borbu između pristalica i protivnika podele Srbije, koja će se voditi kako u Njujorku, tako i u prestonicama i navodi da ne treba isključiti pritiske i lobiranja.
„Ne smeju se isključiti i varijante koje predviđaju poteze koji se ne svode samo na usvajanje rezolucije. Pravila procedure Generalne skupštine dopuštaju takve mogućnosti”, kaže Konuzin za „Danas”.
Odgovarajuću na pitanje kako zvanična Moskva gleda na eventualne izmene ili povlačenje srpske rezolucije kao što traže SAD i EU, Konuzin je istakao da će Rusija podržati Srbiju šta god da bude uradila.
On je rekao da ruska delegacija u Njujorku, kao i delegacije drugih država članica UN, učestvuje u konsultacijama u vezi s predstojećim razmatranjem srpskog nacrta rezolucije, a najaktivnije kontakte ostvaruje sa istomišljenicima.
Ističući da su za rešenje pitanja Kosova dijalog i pregovori, ne samo mogući, nego su i neophodni, Konuzin je rekao da je za to potrebna politička volja, ali da je u Prištini nema, „jer su je od samog početka podsticali na jednostrane poteze”.
Britanski ambasador u Srbiji Stiven Vordsvort izjavio je danas da Španija radi sa Srbijom i evropskim partnerima na postizanju kompromisa o tekstu rezolucije o Kosovu.
„Španija radi sa Srbijom i evropskim partnerima i pokušava da nađe kompromis, jer svi želimo da rešimo nastali problem”, rekao je Vordsvort u pauzi okruglog stola o Medijskoj studiji.
List „Politika” , naime, danas piše da je Španija, koja ne namerava da prizna kosovsku nezavisnost, napisala moguću varijantu kompromisne rezolucije kojom bi bila zamenjena ona koju je Srbija već poslala UN.
Španski ambasador u Beogradu Injigo de Palasio Espanja izjavio je, međutim, danas da Španija nije pripremila nikakav novi nacrt rezolucije o Kosovu za Generalnu skupštinu UN.
„Španija nije pripremila nikakav novi nacrt rezolucije”, rekao je amabsador za agenciju Beta, povodom pisanja medija da je Španija pripremila varijantu kompromisne rezolucije kojom bi bila zamenjena ona koju je Srbija već poslala UN.
On je rekao da je „trenutak izuzetno osetljiv” i da se sa evropskim partnerima radi na „pronalaženju zadovoljavajućeg rešenja”.
„Svi prijatelji Srbije i partneri u Evropskoj uniji i naši srpski prijatelji i vlasti rade u cilju pronalaženja rešenja koje je zadovoljavajuće za sve strane. Svakako Španija doprinosi tome”, rekao ja ambasador Španije.
Prema Vordsvortovim rečima, rok za dogovor ne postoji, osim što je rasprava o srpskom predlogu rezolucije pred Generalnom skupštinom UN zakazana za 9. septembar.
Vordsvort, zato smatra da bi Srbija i EU trebalo da načine novu rezoluciju o Kosovu koja bi počivala na osnovama oko kojih Beograd i Brisel mogu da se saglase.
„Najbolji način za pronalaženje rešenja jeste da se povuče postojeći nacrt i da se počne sa izradom rezolucije na osnovu onoga u čemu možemo da se složimo, a ne da se raspravlja o temama nacrta o kojima ne može da se postigne dogovor”, rekao je Vordsvort.
Prema njegovim rečima, osnovni problem sa rezolucijom koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN jeste to što se o njoj nije do detalja raspravljalo sa evropskim partnerima, tako da bi za Veliku Britaniju povlačenje tog teksta iz procedure bilo najbolje rešenje.
U diplomatskim krugovima se očekuje da predstavnici zvaničnog Beograda početkom naredne nedelje (najverovatnije 6. septembra) u Briselu nezvanično razgovaraju sa Ketrin Ešton, šeficom diplomatije EU – stoji u tekstu.
U Briselu su članice EU već razgovarale o mogućem stavu o rezoluciji Beograda, njenim izmenama ili pisanju sopstvene nove rezolucije, a razgovor će biti nastavljen u petak.