BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Jeftine kuće u Americi plaše investitore

Jeftine kuće u Americi plaše investitore
25.08.2010. god.

Problemi na američkom tržištu nekretnina postali su uzrok glavobolje finansijskih eksperata u čitavom svetu. Hipotekarna statistika koaj je juče objavljena u SAD već je srušila berze fondova u Evropi i Aziji. Eksperti se sećaju da je i finansijski krah 2008. započeo hipotekom. Sada mnogi sa užasom očekuju drugi talas krize.
 

Teškoće, vezane sa hipitekom više od bilo čega drugog potkopavaju ekonomiju SAD. Izdavačka kuća Vedomosti navodi podatke agencije Blumberg, prema kojima su 8 od 9 recesija u SAD bile izazvane upravo sa krizom u tom sektoru. Ipak uzroci poslednje krize su mnogo širi. Kako bi se ublažilo panično raspoloženje u američkom društvu, izazvano događajima od 11. setpembra 2001. godine, Federalni sistem za rezerve SAD izbacio je na tržište previše praktično besplatnog novca, kaže član komiteta Državne dume RF za finansijska tržišta Pavel Medvedev.
 

Amerikanci su veoma skloni kupovini kuća. Pošto je novca bilo previše, davali su ga u prvom redu ljudima koji mogu da vrate dug, zatim onima koji možda mogu da vrate, a možda i ne. Na kraju krajeva su davali novac u ruke onima kojima uopšte nisu smeli da daju. To je postalo fundamentalni razlog krize. Jeftin novac tokom dugotrajnog vremenskog perioda. Tako da sada vidimo posledice tih događaja.  Našlo je se previše kuća u rukama ljudi koji ne mogu da vrate kredit, a ove kuće su prešle u ruke banaka. Kako bi vratile svoje pare, banke su morale ove kuće da prodaju. Ispostavilo se da ih je previše, zato je tržište narušeno.
 

Sada loša statistika na tržištu nekretnina u SAD govori o tome da sitaucija još nije popravljena. Pad cena stanova, slabo tržište fondova i nesposobnost banaka da kreditiraju mogu da dovedu do pada ukupne aktivnosti. Ljudima počinju da smanjuju plate, zatim će se još više smanjiti potražnja, potrošači će početi više da štede, kompanije će zato trpeti gubitke i ponovo smanjivati investicije i plate.
 

Jasnog recepta kako da se izađe iz poročnog kruga nema. Recimo, politiku borbe protiv budžetskog deficita započeta u EU i još do nedavno toplo dočekana u svetu, sada mnogi eksperti nazivaju nerazumnom. Porast u industrijskoj sferi i sferu usluga osetno se smanjio, a poverenje investitora prema zoni evra je palo. I verovatnije u tim uzrocima, a ne u lošoj statistici oko tržišta nekretnina u SAD, krije se opasnost od novog talasa finansijske krize, smatra šef katedre Međunarodnih devizno-finansijskih odnosa Visoke škole ekonomije Vladimir Jevstignjejev.
 

Teškoće na tržištu nekretnina u SAD neće dovesti do drugog talasa krize. Opasnost od krize ja vidim ne sada, već približno za 5-7 godina. Ona će biti vezana za neverovatno velike suverene dugove, nagomilane kako u SAD, tako i u zoni evra. I ova kriza će biti mnogo jača nego aktuelna.
 

Između ostalog, ekonomija nije matematika. I pri jednakim polaznim podacima u raznim slučajevima rezultat može da bude različit. Ali investitori su ponovo zamrli, očekujući povoljan signal za dalja rizična ulaganja.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »