Za koga nema mesta u Velikoj Eropi?
Prvo kratko saopštenje koje se pojavilo u francuskim medijima. Na jugozapadu zemlje, kod Bordoa, paralisana je jedna od glavnih autostrada. Kako se ispostavilo, blokirali su je svojim kamionima cigani, čiji je tabor, kao i još desetine takvih, bio likvidiran po odluci predsednika Nikole Sarkozija. To je rat, kažu novinari i pravobranioci. U Jelisejskom dvorcu sa njima se, u suštini, ne spore.
Razume se, otvorena reč „rat" u vladinim krugovima se ne izgovara. Ali, sudeći po oštrini izjava koje su se čule iz usta samog Sarkozija, pa i njegovih ministara, vlast je spremna na najodlučnija dejstva. Odlučno je raspoložena između ostalog i druga strana, protiv koje su ta dejstva usmerena. Reč je o tome da do oktobra u zemlji treba da bude uklonjeno do 300 nelegalnih ciganskih tabora - ukupno u Francuskoj ih ima pko 600. Osim toga, saradnici poreske inspekcije će sprovesti u taborima masovne provere.
Vlasti su se opredelile na ove mere posle nedavnih pogroma u gradiću Sent-Enjjan, koje su priredili uglavnom predtavnici lokalne ciganske zajednice. Nemiri su započeli pošto je žandarm pucao na ciganskog mladića, koji je pokušao da u svom automobilu probije polcijsku barikadu. Po izjavi ministra unutrašnjih poslova Brisa Ortefjoa, Cigani, koji krše zakon, biće hitno deportovani, pre svega u Rumuniju i Bugarsku. Kako je izjavio Nikola Sarkozi, zakoni Francuske deluju za sve ljude koji se nalaze na teritoriji zemlje, izmeđuostalog i za nomade.
Po podacima štampe, 95% njih, ili 380 hiljada su građani Francuske. Tako da Sarkozijeva pretnja o tome da će oni biti lišeni državljanstva ili proterani izaziva kod pravnika nedoumicu. Teško je sporiti sa tim da su ciganska naselja u Francuskoj postala rasadnici uličnog kriminala. Ali po rečima opozicije, vlasti Francuske obećavaju da će urediti legalne kampove Cigana već tokom 20 godina, ali čine vrlo malo. A u istoj toj Bugarskoj, koja je od nedavno član Velike Evrope, 70% Cigana nema posao. I o nekakvim realnim programima njihove integracije u društvo za sada nema reči. Tako da ih na dalja putovanja goni ne samo čuvena nomadska zvezda, već i najobičnija beda.
Problem Cigana je akutan i u drugim zemljama EU. Evo šta kaže Kornelija Ernst, poslanik Evropskog parlamenta iz nemačke partije Levi:
Smatram da se tokom vekova uvržila predrasuda protiv njih. Evropi još predstoji da rešava ovaj mnogostran problem. A treba početi sa skidanja zavese ćutanja. Trenutno se u Evropskom parlamentu priprema referat koji treba da doprinese usvajanju konkretnih mera za poboljšanje situacije Roma.
Svaki talas proširenja EU praćen je obično razmatranjima o gostoprimstvu velikog evropskog doma. U Evropi ima mesta za sve, govori se svaki put. Ispada da nema za sve. Ali pokazivati vrata nepoželjnima verovatno nije najbolji izlaz.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.