Ekonomija SAD: na rubu propasti, bez imalo nadežde
Ameriku ugrožava finansijska kriza, u odnosu na koju će problemi Grčke s njenim dugovima izgledati kao privremene teškoće. Eksperti kažu da bi američku ekonomiju spaslo 6 triliona dolara.
Danas već svi priznaju da bez obzira na očekivanja i prognoze američka ekonomija ne želi da napusti krizu. Poslednji se predao Federalni rezervni sistem SAD. Početkom leta je FRS radovao sve optimističkim izjavama o daljem obnavanju ekonomije i postepenom poboljšanju situacije na tržištu rada. Bliže jeseni se tonalitet promenio, te je počelo da se govori o usporavanju obnavljanja, i to u situaciji kada su najveće američke korporacije podnele izveštaje o dobrim rezultatima. Međutim, ni one ne mogu da sakriju očitu činjenicu: nije uspelo da se problemi zakrpe novcem, politika stimulisanja je propala, nezaposlenost se ne smanjuje, kupci ne kupuju, banke ne kredituju. Ekonomija SAD se grči, njena lokomotiva - potrošnja - već davno se zaustavila, - rezimira ekonomski posmatrač Grigorij Beglarjan.
Programi stimulisanja u SAD-u, svakako, teraju potrošače da troše, ali odsutnost rasta prihoda, visoki nivo opterećenja zbog dugova razara u ljudima veru u budućnost. Svi misle: šta će biti sa budućom potražnjom?
Ogromni državni dug i finansijske obaveze mogu da nateraju deficit budžeta SAD da se podigne na nezamislivu visinu - 14 odsto bruto-domaćeg proizvoda. Podsetimo, Grčka, čijim spasenjem se bavi čitava Evropa, nema deficit veći od 11,5 odsto.
Da bi nekako izašle iz te jame vlasti SAD moraju ili da smanje troškove budžeta ili dvostruko povećaju poreze. Međutim, ti koraci bi mogli da koštaju Baraka Obamu karijere, - upozoravaju eksperti. Ostaje nada na pomoć spolja. Međutim, ni to nije lako. Spas Grčke se procenjuje u 147 milijardi dolara. Za spas Amerike je potrebno 6 triliona dolara. Teško da će se naći neko ko bi želeo da pomogne SAD-u da reše taj problem. Naći će se sigurno oni koji će se potruditi da se što pre otarase dolara. U svakom momentu poverenje prema dolaru može da prestane. To bi vodilo katastrofalnoj inflaciji. Razumljivo je da bi u tom slučaju SAD morale da naglo podignu stopu refinansiranja da bi ona bila veća od potrošačke inflacije. To bi neminovno vodilo ekonomskoj depresiji, mnogo bolnijoj od one koju svet preživljava danas.
Svakako, u toj situaciji ostaje samo nada na pozitivne prognoze finansijskih doajena. Međutim, one nisu optimistične. Vodeći svetski analitičar Nuriel Rubini, koji je prorekao krizu 2008. godine, uveren je da ne vredi čekati poboljšanje situacije u američkoj ekonomiji pre 2013. godine.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: SXC.hu/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.