BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pažnja: da li je potrebna klima-kontrola?

Pažnja: da li je potrebna klima-kontrola?
02.08.2010. god.
Naučnici u čitavom svetu traže načine hlađenja planete

 Anomalna žega, koja već mesec i po dana traje u Rusiji, naterala je mnoge da razmišljaju: da li bi možda  čovek mogao da kontroliše klimu? Možda bi trebalo stvoriti mehanizme uz čiju bi pomoć  upravljanje  temperaturom na čitavoj Zemlji bilo lako poput regulisanja mikroklime u kući pomoću klima-uređaja? Poznati ruski klimatolog akademik Jurij Izrael, primajući u Kremlju od ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva orden za zasluge pred Otadžbinom, zamolio je za pružanje pomoći u organizaciji u Rusiji prve međunarodne konferencie za pitanja stabilizacije klime uz pomoć novih tehnologija.

Direktor Instituta globalne klime i ekologije, akademik Jurij Izrael je,  izgleda, u Rusiji jedan od vatrenih pristalica rukotvornog smanjenja temperature na planeti. Kako kaže sam naučnik, tu metodologiju mu je sugerirala sama priroda. Zabeleženo je da posle erupcije vulkana, kada se u atmosferu izbacuje ogromna količina sitnih komadića materije, stvara se svojevrsna zavesa. Ona smeta  prodiranju na Zemlju sunčevih zraka. To rezultirna smanjenjem temperature. Akademik uverava da je moguće smanjiti tempernatutu za 1 do 2 stepena pomoću rasprskivanja iz aviona u stratosferi 600 hiljada  aerosolnih čestica koje bi sadržale dioksid sumpura.  Čestice sumpura u gornjim slojevima atmosfere bi služile kao ekran za sunčeve zrake i time  sprečile  globalno otopljavanje.
 

Danas naučnici u čitavom svetu traže načine hlađenja planete. Sve češće se čuje termin geoinžinjering. Pristalice tih metoda predlažu da se u orbitu lansiraju ogledala, koja bi odbijala sunčeve zrake,  zasade u Sahari eukalipte koji privlače vodu; uz pomoć specijalnih brodova isparavaju morsku vodu i stvaraju bele oblake. Oni će zakloniti tamne šume i mora, površina Zkmlje će postati svetlija, te će se manje zagrejati.
 

Glavno je što privlači u svim tim projektima - jednostavnost rešenja. I to, mnogi ekonomisti procenjuju te tehnologije kao najefikasnije, jer osetan rezultat može da bude postignut ne kroz desetine i stotine godina, već za dve do tri godine.
 

Međutim, ogromni broj eksperata  smatra takvo mešanje u život Zemlje veoma opasnim. Takvi globalni eksperimenti u razmerima zemaljske kugle mogle bi da promene raspored  tokova toplote između ekvatora i polova, onda bi se potpuno promenila slika rasporeda padavina, - kaže koordinator klimatskog programa Fond Divlje prirode Aleksej Kokorin.

 
Svi globalni načini uticaja na klimu su veoma opasni. Oni su verovatno dobri za slučaj kada ne postoji drugi izlaz iz takve situacije. Ako bi nas ugrožavala katastrofa, mislim da bi svi pristali na te metode. Danas su glavne preporuke naučnika ipak povezane sa smanjivanjem  emisija uglendioksida u atmosferu, odnosno treba lečiti bolest, a ne simptome. Temperatura je samo simptom. Za sada imamo dovoljno snaga da bi postepeno u toku 40 do 50 godina stabilizovali i obustavili  emisije ugljendioksida. Dalje, nadam se da će naša deca i unuci moći da učine da bi se klima vratila svom prirodnom stanju.


Savetnik za klimu i energetiku Programa razvoja UN Aleksandar Averčenkov smatra da za sada čovečanstvo nije spremno za to da bi se radikalno mešalo u klimatske procese. Danas ne postoje neki međunarodni ugovori koji bi regulisali projekte geoinžinjeringa. Postoji međunarodna konvencija koja zabranjuje modifikacije vremena za vojne svrhe, ali  ju je teško primeniti u sferi geoinžinjeringa, - smatra ekspert.


Vredi oceniti sa humanog gledišta  da li imamo pravo za takvo mešanje, jer uticajem na klimatski sistem možemo dobiti na jednom mestu poboljšanje, na drugom pogoršanje. Menjati čitav globalni sistem je veoma odgovoran korak. Čovečanstvo  uglavnom nije spremno za to, i to ne samo tehnički, već i politički, ekonomski, sa pravnog gledišta, čak i etički.  Međutim, kao naučna tema ona ima pravo na postojanje. Čovek je može istraživati, ali je rano govoriti o tome kao o praktičnom instrumentu uticaja na klimu.


Eksperti smatraju da bi zabrana istraživanja u oblasti geoinžinjeringa bila najgora politika. Oni  pozdravljaju održavanje međunarodne naučne konferencije, posvećene toj temi. Sigurno će biti osnovan jedinstveni forum koji će ujediniti i pristalice, i protivnike. Otvoreno razmatranje će omogućiti ocenu prednosti i mana geoinžinjeringa.


Ekolozi se nadaju da će na konferenciji biti predložene nove tehnologije apsorbovanja ugljendioksida, kao i načini smanjenja čovekovog uticaja na klimu. Poslednjih decenija on spaljuje suviše mnogo uglja i nafte, seče šume i zagađuje mora i reke.  Možda danas sve to platimo?



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: «Golos Rossii»/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »