Bitka za vodu – istina ili izmišljeno?
U najskorijoj budućnosti na planeti može da počne prava bitka za vodu. Čiste, pijaće vode na Zemlji je sve manje, zemalja i teritorija u kojima se oseća deficit vode je sve više. Ozbiljnost situacije shvata većina članova međunarodne zajednice. Generalna skupština OUN je donela rezoluciju, koja štiti pravo čoveka na vodu.
Voda je najrasprostranjenija supstanca na Zemlji - to je opštepoznata činjenica. Ali na žalost nije sva voda pitka. Kako kažu medicinari, u svetu od bolesti koje izaziva nečista voda svaki dan umire oko 2 miliona ljudi. U mnogim zemljama Azije i Afrike čista voda košta kao zlato, a u drugim zemljama je ima previše. Bitka za izvore već počinje. To potvrđuje i činjenica da rezoluciju Generalne skupštine OUN nisu podržale sve zemlje. Delegati 41. zemlje među kojima Kanade, SAD, Velike Britanije i Australije su se uzdržali od glasanja.
Borba za vodu će biti sve žešća, ubeđen je ruski hidrogeolog Igor Davidenko:
2002. godine akademik Leonid Abalkin je u jednoj od svojih knjiga otvoreno napisao da u svetu postoji oko 2 hiljade mesta u kojima će vremenom početi ratovi zbog čiste pijaće vode. Te prognoze ni na koga nisu ostavile utisak, a u stvari ratovi za čistu vodu su vođeni odavno i vode se i danas. Vode je danas malo. Na primer, Afrika - to je 12% stanovnika Zemlje, a pijaće vode u njoj ima samo 1%. Bivše srednjeazijske republike praktično vode tih rat zbog vode jer države koje zauzimaju uzvišenja mogu sebi da dozvole da grade hidrocentrale i da zadržavaju vodu, koja ne dolazi do ravnina. Ranije se o svemu tome odlučivalo u okviru jedne države - SSSR, a kakvi su konflikti bili između Turske i Iraka zbog vode Tigra i Eufrata. To su bili pravi ratovi, - seća se ruski hidrogeolog.
Međunarodna zajednica odavno traži puteve izlaska iz situacije sa nedostatkom pijaće vode. Razmatraju se različite varijante, čak i egzotične, kako sinteza vode iz vodoroda i atmosferskog gasa. Neke zemlje rešavaju pitanje jednostavnije - atomskom tehnologijom od morske vode prave slatku. Mogućnosti koje predlažu naučnici je mnogo - oni mogu da razgovaraju o tome na međunarodnom forumu „Čista voda - 2010" ove godine u Moskvi. Generalna skupština UN je deklarisala pravo čoveka na pijaću vodu. Sada ostaje da zemlje obezbede to pravo i da se nauče da pravilno koriste svoje prirodne resurse, među kojima je voda najvažniji.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: SXC.hu/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.