BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Usvojena Rezolucija o Kosovu

Usvojena Rezolucija o Kosovu
27.07.2010. god.

Skupština sa 192 glasa "za" usvojila Vladin predlog Rezolucije o Kosovu. Tadić: Odluka MSP težak udarac, ali Srbija ne sme da se sukobljava sa velikim silama.

Boris Tadić je rekao da bi konfrontacija lišila Srbiju mogućnosti da se bori za svoje nacionalne interese i Kosovo. ZES, SNS, NS i SRS "za", LDP i DSS "protiv".

"Srbija, kakva god da je i ko god da je vodi, mora da ima najbolje odnose s velikim silama. Svaka druga politika je vodi direktno u propast", rekao je predsednik Srbije u završnom obraćanju pred glasanje.

Tadić je rekao da je takva politika obaveza svih poslanika, ministara, pa i njega kao predsednika.

Prema njegovim rečima, mišljenje Međunarodnog suda pravde proizvodi opasne konsekvence i omogućava da svaki akt secesije bilo koje neformalne grupe, bude shvaćen kao akt koji nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

On je naveo da takav akt može da proizvede nestabilnost i novi politički rasplet na Balkanu, Kavkazu, Latinskoj Americi i u Africi.

"Ovo je lutajući kamen koji može da pogodi mnoge zemlje sveta i zato Srbija mora da pokaže da je faktor stabilnosti i mira", rekao je Tadić.

On je kazao da ne postoji mogućnost da Srbija odbrani integritet na Kosovu bez dobrih odnosa sa međunarodnom zajednicom, pre svega sa SAD, Rusijom, Indijom i Kinom.

"Bez međunarodne zajednice ne možemo da pronađemo rešenje za pitanje Kosova i Metohije. Nemoguće je to uraditi u uslovima izolacije i konfrontacije, naročito ne s najvećim silama", rekao je predsednik Srbije.

On je kazao da bi eventualne tužbe protiv zemalja koje su priznale Kosovo, te države shvatile kao napad na sebe i iskoristile bi svoj uticaj na međunarodne institucije.

Tadić je, međutim, pozvao poslanike da zbog odluke MSP-a ne krive ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića jer, kako je rekao, on nije autor te politike već je samo tu ideju "odlično sprovodio".

Predsednik je rekao da je svim stranim sagovornicima u više navrata ponovio da Srbija nikada neće priznati nezavisnost pokrajine Kosovo, ali i da Srbija želi da probleme reši na miran način i bez rata.

"Rešenje nije da kosovski Albanci dobiju sve, a Srbi, srpski narod i Srbija izgube sve. Rekao sam da to nije održivo rešenje i da je guranje stvari pod tepih", rekao je Tadić.

On je naveo da niko nije ucenjivao i pretio Srbiji posle saopštavanja mišljenja Suda.

"Svi su samo rekli pokušajte da pronađete realistično rešenje. Treba nam Srbija u EU. Želimo Srbiju kao važnog činioca regionalne politike", preneo je Tadić, kao i da ništa ne krije od građana Srbije.

Tadić je podsetio da je, pre početka razgovora o statusu Kosova, za vreme prethodne Vlade, izjavio da je Kosovo bliže nezavisnosti, nego suštinskoj autonomiji.

"Ja i daljem mislim da je ista situacija, ali to ne znači da mi imamo pravo da prestanemo da se borimo", rekao je Tadić, uz ocenu da je to "naša ljudska, moralna i ustavna obaveza".

Tadić je rekao da nikada neće prestati da se bori za interese Srbije na Kosovu i interese svih ljudi koji žele da se na kompromisan način nađe rešenje za Kosovo.

On je Srbima i nealbancima na Kosovu poručio da Srbija ne odustaje od borbe za Kosovo, da brine i da će brinuti o njima.

Tadić je Albancima na Kosovu poručio da Srbija brani svoje legitimne interese i da nikada više neće voditi rat na Kosovu.

Srbija hoće politikom mira da reši problem Kosova, rekao je Tadić, kao i da nije vreme za veliki patriotizam, već za velika dela.

Kao što je sukobavljavanje sa velikim silama direktan put za gubitak integriteta Srbije na Kosovu i Metohiji, tako je i rat još direktniji i brži put da za sva vremene izgubimo naše pravo da branimo Kosovo i Metohiju, upozorio je Tadić.

On je kazao da ne insistira na formi pregovora o Kosovu, jer ga zanima suština da se postigne cilj, održivo rešenje za integritet Srbije, njen ostanak na Kosovu i Metohiji, zaštitu srpskog naroda, kulturnog identiteta i kulturne baštine.

Šta stoji u Rezoluciji i koje stranke su je podržale


Posle dvanaestočasovne rasprave, 26 poslanika se izjasnilo protiv Rezolucije, a dva poslanika nisu glasala.

Za Vladin predlog su glasali predstavnici vladajuće koalicije, Srpske napredne stranke, Nove Srbije i Srpske radikalne stranke, dok su protiv bili poslanici Demokratske stranke Srbije i Liberalno-demokratske partije.

"Narodna skupština smatra da je neophodno da se putem mirnih pregovora dođe do trajnog, održivog i obostrano prihvatljivog rešenja za Kosovo i Metohiju, u skladu sa Ustavom Republike Srbije, koje će omogućiti istorijsko pomirenje srpskog i albanskog naroda, kao i mir i stabilnost regiona", navodi se u tekstu.

U dokumentu se poziva na nacionalno jedinstvo i najavljuje korišćenje svih raspoloživih diplomatskih i političkih sredstava za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

"Narodna skupština izražava puno opredeljenje za ostvarivanje državnog i političkog jedinstva po pitanju očuvanja Kosova i Metohije i potvrdjuje da Republika Srbija nikada neće, ni eksplicitno ni implicitno, priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije", stoji u Rezoluciji.

U tekstu se podseća da su odlukom Narodne skupštine, a na osnovu Ustava Republike Srbije, sve odluke privremenih organa Kosova i Metohije nakon jednostrano proglašene nezavisnosti Pokrajine proglašene ništavim i neprihvatljivim za Republiku Srbiju, uključujući tu i samu deklaraciju o nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Parlament podržava vladu u procesu podnošenja rezolucije Generalnoj skupštini UN čije bi usvajanje otvorilo put da se kroz pregovore dodje do kompromisnog rešenja za Kosovo i Metohiju", navodi se.

"Narodna skupština ovlašćuje vladu da preduzme sve diplomatske napore u pravcu usvajanja te rezolucije u Generalnoj skupštini UN", navodi se u dokumentu usvojenom na vanrednoj sednici na kojoj su učestvovali i predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković i svi članovi vlade.

Glasanju o odluci o Kosovu prethodilo je izjašnjavanje o amandmanima. Skupština je usvojila tri amandmana SNS, koje je prethodno prihvatila Vlada Srbije.

Naprednjaci amandmanom promenili naziv Rezolucije


Srpska napredna stranka je podržala predlog odluke Vlade Srbije o nastavku politike prema Kosovu i Metohije, jer je Vlada Srbije prihvatila tri amandmana koja je predložila SNS, izjavio je večeras ranije šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

"Naša tri amandmana čine ovaj dokument pravno valjanim", rekao je Nikolić.

Srpska napredna stranka je amandmanima tražili da se u dokumentu istakne da se on donosi imajući u vidu sadržaj mišljenje suda u Hagu i da naslov dokumenta bude "Odluka o nastavku aktivnosti Republike Srbije u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje".

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić je izjavio da je Vlada Srbije razmotrila sve predložene amandmane opozicije i da su samo tri amandmana SNS u skladu sa rezolucijom koju predlaže.

Jeremić je rekao da Vlada Srbije nije prihvatila amandmane Srpske radikalne stranke.
 



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »