BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gas za izabrane

Gas za izabrane
15.07.2010. god.
Za četvrtak u Moskvi su planirani rusko-bugarski pregovori o izgradi naftovoda Burgas-Aleksandrupolis

Za četvrtak u Moskvi su planirani rusko-bugarski pregovori o izgradi naftovoda Burgas-Aleksandrupolis. Protivrečne izjave o učešću Bugarske u tom projektu od strane bugarskog premijera Bojka Borisova izazvale su kritiku u evropskim političkim krugovima i posejale neodređenost među energetičarima.


Rukovodstvo Rusije čeka od bugarske strane jasan i razumljiv odgovor o sudbini energetskih projekata od septembra prošle godine. Moskva je više puta izjavila da čak u slučaju potpunog odustajanja Bugarske od saradnje ostaje mnogo alternativnih puteva i mogućnosti za realizaciju energetske strategije Rusije u crnomorsko-balkanskom regionu. Do nedavno vlada Borisova je ćutala. Konačno, stav Sofije je iznet. Pri čemu, cela dva stava, međusobno protivrečna. Prvo je strana štampa saopštila da je bugarski premijer otvoreno izjavio da njegova zemlja odustaje od učešća u projektima izgrade Transbalkanskog naftovoda Burgas-Aleksandrupolis i atomske centrale Belane. Bukvalno nekoliko sati posle toga usledio je niz izjava bugarskih zvaničnika koje su opovrgle smisao prvobitnih izjava Borisova. Zapadni analitičari su podsetili da je reč o dogovorima u koje je zajedno sa Grčkom, uložio svoj lični ugled tadašnji predsednik Rusije Vladimir Putin i koji se smatraju uzorima njegove uspešne energetske spoljne politike.


Naftovod treba da spoji bugarsku crnomorsku luku Burgas sa grčkim gradom Aleksandrupolis. On je planiran za transport nafte mimo Bosfora, pretrpanog brodovima. Početkom juna Bojko Borisov je već izjavljivao neželju Bugarske da gradi crnomorski naftovod, nazivajući kao razlog nerentabilnost projekta i njegov štetan uticaj na ekologiju u zemlji. Sofija je krajnje zabrinuta zbog incidenta razlivanja nafte u Meksičkom zalivu, posle eksplozije na bušotini kompanije BP. Kako je rekao bugarski premijer: naftovod će nam doneti najviše 35 miliona evra godišnje na račun traznita, ali će dovesti u pitanje turističku granu koja vredi 10 milijardi. Sa tim je spreman da diskutuje vodeći ekspert Centra za političku konjukturu Rusije Dmitrij Abzalov.


Što se tiče projekta Burgas-Aleksandrupolis, ovde se kod Bugara do danas pojavljuju nekakve složenosti i pitanja. Dato pitanje može da se reši na račun aktivnog korišćenja turskog faktora. Ako moreuzi ne mogu da se zaobiđu sa blakanske strane, sasvim efikasno mogu da se zaobiđu linijom Turske. Bugarska može da ostane bez potrebnih radnih mesta, bez prilično jeftinih energenata - nafte i benzina. To će biti krajnje nepovoljan početak izborne kampanje za stanku na čijem je čelu gospodin Borisov.


Početkom jula prvi potpredsednik vlade Rusije Viktor Zubkov sastajao se sa Bojkom Borisovom upravo kako bi konačno pojasnio situaciju. Posle čega je Zubkov saopštio da je dobijeno potpuno razumevnje od strane bugarske vlade o tome da Bugarska ulazi u projekat.


U međuvremenu vlasti Grčke ne odustaju od perspektive izgrade naftovoda Burgas-Aleksandrupolis. Grčka strana insistira na neophodnosti izgradnje naftovoda uz poštovanje svih savremenih zahteva za zaštitu ekologije u regionu. Izlazak Bugarske iz projekta ne ukida ga. Prilikom izlaska ona je dužna da preda svoj udeo u korist zainteresovanih naftnih kompanija. Uz to njene obaveze, između ostalog na pružanju zemljišta za naftovod ne prestaju. U protivnom strane mogu da se obrate sudu.



  • Izvor
  • Glas Rusije/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »