BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nemački politikolog A. Rar o Peterburškom dijalogu

Nemački politikolog A. Rar o Peterburškom dijalogu
15.07.2010. god.
U uralskom gradu Jekaterinburgu odvija se Peterburški dijalog

U uralskom gradu Jekaterinburgu odvija se Peterburški dijalog - svojevrsna forma komunikacije građanskog društva Rusije i Nemačke. Naš izveštač Nikolaj Jolkin razgovarao je telefonom sa jednim od učesnika foruma, nemačkim politikologom Aleksandrom Rarem i zamolio ga da ispriča o forumu:


Svi su vrlo dobro raspoloženi. Većina se poznaje već deset godina rada Peterburškog dijaloga. Radne grupe su već navikle da izrađuju konkrente predloge. Ne treba trošiti vreme na upoznavanje. Svako od nas shvata da postoje različiti pogledi i prilazi problemima današnjice, ali trudimo se da ipak dođemo do zajedničkog imenitelja. Nemačka želi potpuniju integraciju Rusije u Evropu, a Rusija vidi u Nemačkoj potencijalnog partnera u modernizaciji svoje ekonomije.


Aleksandar Rar od samog početka nalazi se na čelu radne grupe Radionica budućnosti. Šta stoji u centru tih diskucija?


Razmatramo temu jubileja 2010 godine: 65 godina od okončanja Drugog svetskog rata, 25 godina perestrojke, kao i druge jubileje o kojima može da se govori, na primer 20-godišnjicu ujedinjenja Nemačke ili početak Istočne politike kancelara Brandta pre 40 godina. Tako da je bilo dovoljno tema za diskusiju. Radionica budućnosti želi da da konkretne predloge za oslobađanje od stereotipa prošlosti. Želimo da podvedemo istorijsko razoružanje, kako se događaji iz 20. veka ne bi više razmatrali u negativnom pogledu, već ako lekcije sa tačke gledišta razvoja odnosa među državama u 21. veku. Mi smo već dali konkretne predloge, koji će u četvrtak biti predstavljeni predsedniku Rusije i kancelaru Nemačke.


Na pitanje našeg dopisnika da li je na Peterburškom dijalogu u Jekaterinburgu razmatran novi spoljnopolitički kurs Rusije na još veće zbližavanje sa Zapadom, o kojem je ovih dana govorio Dmitrij Medvedev, Aleksandar Rar je rekao sledeće:


Jasno je da je suština izjava Medvedeva u tome što Rusija ne teži savezu sa Kinom kao alternativi Zapadu, već želi bolju saradnju sa evropskim partnerima. I to je naravno razmatrano kako u radnoj grupi Politika, tako i u radnoj grupi Ekonomija. Razmatraju se konkretni projekti. Za nas više ne postoji pitanje da li Rusija spada u Evropu. Mi razmatramo kako da se Rusija brže integriše u Eropu, i u prvom redu u ekonomskom planu.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »