Sever Kosova: rat ili specijalan status
U zvaničnim govorima balkanskih političara reč „rat" zvuči veoma retko, i to kada se govori o minulom. Ali dođe i to. Izjava ministra policije privremene vlade Kosova nije ništa drugo do „otvorena pretnja ratom", - kako je okarakterisao srpski predsednik Boris Tadić.
Šef MUP-a privremene kosovske vlade Bajram Redžepi se ponovo „pokazao": prošli put je govorio da su početkom jula sami Srbi za vreme svojih demonstracija mogli da izvedu teroristički akt u Kosovskoj Mitrovici, a sada je ministar spreman da na sever pokrajine pošalje specijalne policijske jedinice. Prvo se čak pojavila informacija da kosovska policija ima potpisan sporazum sa Euleksom da na sever Kosova budu poslate specijalne snage kosovske policije za operativnu zaštitu. Istina, zatim je šef Euleksa Iv de Kermabon demantovao tu informaciju - iako mu kosovski Srbi nisu poverovali: oni smatraju da Euleks nije „statusno neutralna", već „ćutljivo odobravajuća" (volju albanskog rukovodstva).
Moramo ipak reći da je šef kosovskog MUP-a Redžepi pojasnio da će te specijalne jedinici biti multietničke, da u njima ima i Srba. U tom objašnjenju ima toliko ponosa, koliko i kada albanski stanovnici većih kosovskih gradova pokazuju na dve kuće u kojima je nealbanski živalj.
Dakle, kome i za šta trebaju jedinice posebne namene na severu pokrajine? Ako se uzme kako aksioma stav 69 (na današnji dan) zemalja, da se Kosovo nikada neće vratiti u sastav Srbije, onda i sever Kosova nikada neće postati deo samoproglašene republike. Ovde Srbi za sada imaju bar neki potencijal da gledaju na Prištinu kao na dosadnu, ali u celini bezopasnu muvu: potencijal ekonomski i politički, zahvaljujući udruženim srpskim opštinama koje se graniče sa matičnom Srbijom. Na miran način sever je nemoguće integrisati. Tako da nije isključeno da će Redžepi morati time da se pozabavi pod izgovorom pojačanog obezbeđenja reda, - smatra ruski istoričar, docent MDU „Lomonosov" Vadim Prozorov:
Ova inicijativa Prištine, kao i sve ranije, povezana je sa pokušajima albanske vlade da na neki način naglasi svoja prava, da uzme pod kontrolu sever Kosova, koji se ne potčinjava albanskim vlastima, - govori ekspert.
Sve to znaju i pristalice samostalnosti pokrajine. Eskalacija nasilja na Kosovu predstavlja udarac po imidž SAD i EU pa zato su u Evropi započeli kuloarni razgovori o nekom posebnom statusu severnog dela Kosova. Izdanje „EU observer" pozivajući se na anonimne evropske izvore, piše o tome da sever Kosova može da dobije status, koji će nečim biti nalik na status Južnog Tirola u Italiji. „Beograd može da postane garant tog specijalnog statusa, kao Beč za italijansku provinciju sa pretežno austrijskim stanovništvom, - piše u članku „EU observer". Neanonimni izvori, istina, slične izjave ne bi mogli sebi da dozvole: na primer, šef delegacije EU u Srbiji Vinsen Dežer u intervjuu balkanskim medijima naveo je bar pet varijanti rešenja pitanja kosovskog severa, među kojima je,recimo, model Alandskih ostrva, dela Finske sa življem koji govori na švedskom, koji ima široke ekonomske, socijalne i političke slobode. Zatim je, istina, g-n Dežer dodao da pitanje podele Kosova nije na dnevnom redu EU. U tom slučaju nameće se pitanje - zašto nam je činovnik punio uši? Ali, kako i da je, konstatujemo - ideja kao ideja u Evropi postoji. Druga je stvar što ni jedan evročinovnik, anoniman ili konkretan ne dopušta da se na bilo koji način razmatra pitanje statusa Kosova.
Šta o tome misli Vadim Prozorov:
Kakva na kraju krajeva može biti Srbima korist od takvog statusa? Jedno je kada živiš u razvijenoj bogatoj zemlji, a drugo - kada je taj status obična politička deklaracija. Sve dok se ne donese konačna odluka o statusu Kosova u kuloarima se mogu voditi bilo kakvi razgovori, ali ni faktički, ni pravno se ne može dati nekakav status severnom delu pokrajine sve dok se ne nađe odgovor na glavno pitanje: šta zaista predstavlja Kosovo? - rezimira Vadim Prozorov.
Za kraj leta se očekuje odluka Međunarodnog suda pravde OUN o legitimnosti proglašenja nezavisnosti Kosova. Odluka, kako je poznato, imaće samo savetodavan karakter, pa ipak srpska diplomatija gaji velike nade na sud, kosovski Albanci zveckaju oružjem i bacaju bombe, a Evropljani su odjednom počeli da govore o statusu severa pokrajine.
Čemu sve to vodi?
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (2) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.