BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Strateška intriga ugovora o SON

Strateška intriga ugovora o SON
12.07.2010. god.
Rusija će ratifikovati novi Ugovor o smanjenju strateških ofanzivnih naoružanja

Rusija će ratifikovati novi Ugovor o smanjenju strateških ofanzivnih naoružanja (SON), ali posle toga kada to učini senat SAD. Takvu prognozu je dao Glasu Rusije član saveta za spoljnu i odbrambenu politiku Rusije, general, profesor, razrađivač SON-1 i SON-2 Vladimir Dvorkin.


Ove nedelje su ruski parlamentarci odredili sudbinu Ugovora o SON. Komiteti Državne dume za međunarodne poslove i odbranu preporučili domu da ratifikuje rusko-američki sporazum. Međutim, ako tempo rada na novom SON u američkom kongresu bude usporen, Rusija će  reagovati na to na apsolutno  sličan način, - izjavio je šef komiteta za međunarodne poslove Konstantin Kosačov.


Razumljivo je da će protivnici ratifikacije tražiti povod radi njenog blokiranja. To se može predvideti, ali, prema mom mišlenju, to ne menja na kardinalni način  raspored snaga u senatu. Ako tempo bude usporen, mi ćemo to uzeti u obzir u našem radu. Za sada  nema znaka da se situacija menja na gore, - konstatovao je Konstantin Kosačov.


Dokument, koji predviđa smanjenje nuklearnih arsenala dve zemlje  otprilike  za jednu trećinu, potpisali su predsednici Rusije i SAD - Dmitrij Medvedev i Barak Obama u proleće u Pragu. On predviđa opširno smanjenje  nuklearnih bojevih glava i sredstava za njihovo prenošenje i zamenjuje prethodni sporazum, koji je istekao krajem protekle godine. Pretpostavlja se da parlamenti dve zemlje moraju da simultano ratifikuju taj dokument. Moskva nema tehničke prepreke za to, te sve zavisi od akcija Vašingtona, - istakao je član saveta za spoljnu i odbrambenu politiku Rusije Vladimir Dvorkin.


Simultana  ratifikacija je moguća. Mislim da će ga Državna Duma ratifikovati brzo posle ratifikacije u senatu SAD. Moglo bi da se računa da će senat potvrditi sporazum ove jeseni, pre prethodnih izbora. Dokument je potpuno izbalansiran, ravnopravan. Ni Rusija, ni SAD neće stradati od njegovog stupanja na snagu. Mada i u Moskvi ima protivnika tog sporazuma, i u Vašingtonu, ali su to laici koji se ne razumeju u tehniku i ravnotežu snaga. Inače ugovor će ne samo učvrstiti bezbednost RF i SAD, već će postati važan činilac nuklearnog neširenja u svetu.

 
Međutim,  deo ruskih parlamentaraca smatra da sporazum pruža prednost američkim strateškim snagama  u smislu korišćenja takozvanog povratnog potencijala - to su skinuti s uređaja za lansiranje  naboji koji se skladište. Delu republikanaca u američkom senatu se ne sviđa  što ugovor tobože  povezuje SON i globalnu PRO, čije elemente SAD žele da razmeste u Evropi. Međutim, u tom se dokumentu veza svodi na to da Rusija ima pravo da napusti ugovor u svakom trenutku ako oseti da akcije SAD ugrožavaju njenu bezbednost. Između ostalog, radi ratifikacije ugovora u senatu  potrebno je prikupiti najmanje 67 glasova od 100. Međutim, demokrati - pripadnici te stranke i pristalice kursa današnjeg predsednika SAD imaju samo 59 glasova. Ostale je potrebno ubediti da je Ugovor o SON koristan, - kaže direktor Centra međunarodne bezbednosti IMEMO RAN Aleksej Arbatov.

 
Što se tiče senata, tamo uvek ima problema, povezanih s time da fali nekoliko glasova, potrebnih za ratifikaciju, koji pripadaju republikancima. Oni se bore protiv predsednika Obame na sve moguće i nemoguće načine. To se pitanje koristi kao instrument političke borbe. Administracija Baraka Obame preduzima sve mere radi ratifikacije SON-2, ali  sve zavisi od stava 8 senatora-republikanaca koji moraju da se opredele. Predložiti za ratifikaciju ugovor koji će sigurno propasti, bila bi katastrofa za rusko-američke odnose i međunarodnu bezbednost. Zato će Obama to učiniti onda, kada bude potpuno uveren da će tih 8 senatora usvojiti pozitivnu odluku. Izbori u novembru, pri kojima će se sastav senata i doma predstavnika  promeniti, mogu da pogoršaju situaciju. Zato će  Amerikanci žuriti, ali neće da to čine ako ne budu sigurni za uspeh.


Razumljivo je da će novi Ugovor o SON složeni dokument, kao i bilo koji ugovor on je rezultat kompromisa. Međutim, nema ozbiljnih razloga, osim političkih intriga, za odugovlačenje ratifikacije tog dokumenta u američkom senatu. Sudeći po  izjavama akademskih krugova, naučnika i istraživača, kao i vojnih analitičara Ugovor ne pruža sigurne prednosti samo jednoj strani. To znači da on u jednakoj meri odgovara  nacionalnim interesima i Rusije, i SAD.  Što više, on učvršćuje stratešku stabilnost u svetu u svakom slučaju do 2020. godine. Zato ima osnova da se računa da će na kraju krajeva većina ruskih i američkih parlamentaraca podržati ta obrazloženja.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © www.infuture.ru/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »