Srbi zadivili Stari kontinent
Ustanak 1804. i pobede Srba izazvale su ogromno interesovanje Evrope za njima tada nepoznati hrišćanski narod na Bliskom istoku, kako su Britanci nazvali Balkan. Širile su se egzotične priče o divlje hrabrim ljudima s tajanstvenog Orijenta, za katoličko-protestantsku Evropu u to vreme počinjao je već na Savi i Dunavu, koji su zaratili s ogromnom osmanskom imperijom tražeći svoju državu i slobodu.
Istoričari velikih sila iskopali su podatke o davno ugašenoj srbskoj srednjovekovnoj državi i plemstvu, ali nisu mogli da objasne odakle su se pojavili obnovitelji Srbije. Agenti putopisci su se razmileli i Srbi su postali tema bezbrojnih istraživačkih i propagandnih tekstova. Iz ustaničkog vremena o Srbiji je najviše izveštaja agenata u vojnim i diplomatskim arhivima. Takvo je i pismo mitropolita Stratimirovića koga bečka Dvorska kancelarija angažuje kao lojalnog podanika da sačini izveštaj o ustanku:
- Turci ne mogu među Srbima tako lako naći špiona i stoga moraju ulaziti u zemlju njihovu kao u tamnu noć. Nije tako lak posao tačno odrediti broj boraca među hrišćanima u Srbiji. Ni iz iskaza samih Srba i vođa ustaničkih ne može se doznati ništa određeno. Oskudicu u oružju i džebani kao i veštinu modernog znanstvenog ratovanja nadoknađuje u Srba hrabrost i njihov duh.
Kad je Srbija, uprkos svim očekivanjima, uspela da izbori status autonomne kneževine u Osmanskom carstvu, Evropa se strasno posvetila istraživanju Srba, za koje nisu znali ni ko su, ni kako su vekovima preživeli na ratnoj granici hrišćanstva i islama, čuvajući identitet bez ičije podrške. Besteseler je postala knjiga Italijana Bartolomea Kuniberta, koji je jedno vreme živeo u Srbiji kao lekar knjaza Miloša:
- Srbski patriotizam je sazdan od strpljenja i postojanosti. Srbin ima sasvim prav karakter, on je potpuno flegmatičan, i krajnje poslušan prema onim koji njim vladaju, ako oni umeju da ga lepo tretiraju. Ali ako oni hoće da ga uplaše ili pretnjama nateraju na popuštanje, on se lako uzruja i pruža najtvrdoglaviji otpor. Istorija srbskih ustanaka daje dokaze istine za ono što sam tvrdio!
Srbska epska poezija je tada u Evropi poređena s Ilijadom i proučavana kao prenosilac nacionalne istorije, državne ideje i kao moćna motivacija u borbi, jer su guslari pevali u ustaničkim šančevima. Saksonski baron Sigmund fon Herder, koji je 1835. putovao Srbijom istražujući rude, u putopisu s divljenjem opisuje guslara u Negotinu:
- Prišao sam i video slepog čoveka oko koga je stajala ili sedela gomila ljudi. On je guslao i pevao neku istorijsku narodnu pesmu, dok su ostali pažljivo slušali. I ovaj instrument i pesme su jednostavni ali prijatni i podsećaju na pesme Homera i Osijana čiji su se običaji zadržali u zabačenim planinama Srbije. Neka se održe što duže.
Italijanski naučnik Nikolo Tomazeo 1842. u predgovoru zbirke srbskih epskih pesama naglašava da ih je spevao religiozan, jednostavan, hrabar i iskren narod.
- Srbin je istrajan u poslovima koje preduzme i u običajima. Obećanja su mu kratka, ali sveta. Izdaja mu je odvratna. Veru drže i prema neprijateljima. Stranca nikad ne varaju zbog koristi. Srbin je velikodušan sa svojom imovinom. Ispod časti mu je da prosi. Jede mnogo ali jednostavno, jednostavan je u svakom pogledu, ali nije lukav. Srbin ne trpi nejednakosti koje počivaju na oholosti i častoljublju. Voli ručnu radinost, ali ne trgovinu.
Srbiju su počeli da obilaze putopisci koji bi obično zavoleli Srbe, čak i kad su se njihove države borile protiv nezavisnosti Srbije. Engleski anglikanski sveštenik Vilijam Denton je 1862. boravio na Balkanu i po povratku objavio knjigu "Srbija i Srbi" kojom je britansku javnost upoznao s patnjama i borbom srbskog naroda. Direktno se suprotstavio Stratfordu Kaningu, arhitekti britanske politike u Istočnom pitanju koji je insistirao: "Čast Engleske nalaže da koristimo naše oružje i trošimo naše blago kako bismo sprečili da se tursko carstvo raspadne". Denton je stvorio teoriju o zajedničkom genetskom poreklu Engleza i Srba, pokušao da ujedini Srpsku pravoslavnu i Anglikansku crkvu i izazvao pravu erupciju nezadovoljstva engleskih političara kad se pričestio u Studenici.
Nijednoj evropskoj monarhiji nije se dopadala srbska upornost da sami organizuju i upravljaju državom koju su stvorili svojom krvlju. To se najbolje videlo u vreme donošenja Sretenjskog ustava, koji je svim Srbima garantovao građanska prava, što je izazvalo bes feudalnih vladara od Moskve, preko Carigrada i Beča, do Londona. S druge strane, Srbiju su počeli da idealizuju narodi koji su težili demokratiji, nacionalnom ujedinjenju i oslobođenju.
Srbi su se dopali ratničkim Prusima koji su stavarali nemačku naciju. Mladi oficir Oto Dubislav fon Pirh obišao je Srbiju 1829. i ostavio detaljan izveštaj o zemlji i njenim stanovnicima koji su ga fascinirali jednostavnošću i neverovatnom radoznalošću da čuju novosti iz dalekog sveta:
- Veselo raspoloženje ne napušta Srbina gotovo nikad. Svuda se izražava naklonost ka druženju i gostoljubivosti. Srbin ima, uopšte govoreći, mnogo smisla za učtivost i pristojnost.
Pirh je opisao konak knjaza Miloša kao državni štab jer u njoj kao članovi domaćinstva žive i rade najobrazovaniji mladi Srbi tog doba, državna elita predvođena Dimitirijem Davidovićem. On ih opisuje kao poliglote i polihistore posvećene stvaranju moderne Srbije.
- Nalazimo ovde sposobnost, pripremu za obrazovanje, za zakonski poredak, što sve ima da posluži kao primer i kao podrška okolnim pokrajinama. U tome leži značaj Srbije - zaključuje Pirh.
Nemački istoričar Eduard Arnd je analizirao srpsku naviku da često svrgavaju vođe, što je bilo sablažnjujuće za strogo hijerarhijske polufeudalne režime:
- Srbski narod se odlikuje svojim solidnim političkim karakterom. On je zahvalan za usluge koje mu se učine, ali on poseduje u isto vreme osećanje svoga bića i svoje slobode, da ne bi dozvolio da postane slepo oruđe svojih kneževa. On nalazi puta i načina da im po potrebi stavi branu.
Mađare su takođe inspirisali uspesi Srbije jer su hteli da se oslobode patronata Habzburga i obnove sopstvenu nacionalnu državu.
Zato diplomata i istoričar Venijamin fon Kalaj nadahnuto piše:
- I minu vreme svetlosti, nestade srednjovekovne srpske države pa se činilo kao da je srbski narod definitivno zbrisan iz reda ostalih naroda. Ali u početku najnovijeg doba privlači našu pažnju takva pojava, kojoj ravne ne može da pokaže istorija sveta. Posle stoletnog robovanja budi se jedan narod i izdiže do narodne samosvesti. Prost narod, svojom snagom, i bez tuđe pomoći, crpeći oduševljenje iz starinskih tradicija, oduševljen instinktom patriotizma godinama junački produžuje borbu protivu mnogo nadmoćnije turske sile. Ovaj prost svet postade toliko sposoban da opet bude narod i da sebi stvori nezavisnu državu koja odgovara modernim zahtevima. To su Srbi izvojevali početkom 19. stoleća svojom revolucijom, u kojoj su istrajali da se moramo diviti. Zato oni iz svoje prošlosti mogu crpsti veru u budućnost, i zato im je istorija od opšteg interesa za druge narode.
ZEMLJA PONOSNIH LJUDI
Nemački oficir, pravnik i putopisac Gustav Raš je više puta polovinom 19. veka proputovao Srbiju koju je smatrao narodnom republikom.
- Srbinu, koji svoje ministre i namesnike zove po imenu, kome je drugi elemenat demokratskog trojstva, jednakost, najviše u krv ušla, koji za sebe samog kaže svaki je Srbin plemić, sasvim je strana svest koju u Nemačkoj oseća niži prema višemu. Srbin opšti sa ministrom, sa načelnikom, sa senatorom i državnim savetnikom jednako kao sa svojim susedom. Birokratska nadutost i duboka poniznost, to su u "zemlji svinjara" nepoznate stvari - zabeležio je Gustav Raš.
NEMA SRBINA SLUGE
Srbija je u 19. veku bila simbol borbe za slobodu i u njene oslobodilačke ratove išli su mnogi strani dobrovoljci. Jedan od italijanskih garibaldinaca, koji je 1876. ratovao za slobodu Srbije, Đuzepe Barbanti, napisao je u svojim uspomenama:
Nema Srbina sluge. Sve sluge su stranci: Grci, Rumuni, Bugari, Nemci, Cincari i Hrvati. Srbin će i mučno živeti, ali ne može da se potčini vezi slepe pokornosti i takozvanim ponižavajućim zanimanjima. Da čovek ostane zdrav, trebalo bi da bude strogo umeren, kao ovaj svet. Većina se ovde zadovoljava sa tanjirom kuvanog, jako zabiberenog jela. Moje srce jeca i tuži što moram da napustim ovaj dobri i krasni svet.
Boris Subašić,
Novosti
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.