BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Svaki simptom treba shvatiti ozbiljno

09.05.2007. god.
Rizik je najveći među mladima koji rano stupaju u seksualne odnose i skloni su mijenjanju partnera. Infekcije polnih organa, posebno kod mladih žena, mogu i bez alarmantnih simptoma, imati dalekosežne posljedice.

Polno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se prenose sa zaražene na zdravu osobu najčešće polnim odnosom (vaginalnim, oralnim ili analnim), zajedničkim korišćenjem igala i šprica kod uzimanja droge i sa zaražene trudnice na dijete tokom trudnoće i poroda.
Rizik za obolijevanje od polno prenosivih infekcija je najveći među mladima koji rano stupaju u seksualne odnose i skloni su mijenjanju partnera. Upravo ta populacija ne praktikuje da koristi kondom, koji je najsigurnije zaštitno sredstvo i protiv polno prenosivih infekcija i protiv neželjene trudnoće. Osim toga, prepoznavanje rizika je u populaciji mladih i inače izrazito nisko, a vjerovanje da se "njima ne može ništa loše dogoditi" jako izraženo. Upravo oni mladi koji su skloni rizičnijim ponašanjima imaju nisku percepciju rizika, što može njihovo ponašanje učiniti još rizičnijim. Mladi koji uzimaju bilo koje psihoaktivne droge (uključujući alkohol) pod njihovim uticajem, skloniji su slučajnim i neplaniranim seksualnim odnosima s gotovo nepoznatim partnerima, pri kojima se uglavnom ne koristi nikakva zaštita.
Neodgovorno polno ponašanje i pogrešno doživljavanje vlastite i tuđe polnosti odraz su dobne nezrelosti. Ovakvo ponašanje je rašireno, uprkos načelnoj želji svake mlade osobe da bude zdrava, plodna i ima potomstvo.
Sve polno prenosive bolesti ne izazivaju lako uočljive i karakteristične poteškoće, a kod infekcije bakterijom klamidija one mogu sasvim izostati. Simptomi su još manje uočljivi kod muškaraca. Tako se događa da zaražene osobe, ne znajući da su zaražene i ne tražeći ljekarsku pomoć, infekciju šire svim svojim polnim partnerima. Iako je mijenjanje partnera jedan od faktora rizika za seksualno prenosive infekcije, upravo "nevidljiva" prisutnost mikroorganizama u populaciji mladih, može dovesti do zaraze i kod onih djevojaka i mladića koji nijesu skloni promiskuitetu. Već prvi ili drugi partner može uzrokovati infekciju klamidijom ili humanim papiloma virusom, što može dovesti do dugotrajnih poteškoća, a i do trajnih posljedica.
Ako djevojka ili mladić osjeća bol, svrbež ili ima druge promjene kože u području polnih organa ili čmara, pojačani ili promijenjeni iscjedak, poteškoće pri mokrenju, bolove ili krvarenje prilikom polnog odnosa, obavezno se treba javiti svome ljekaru radi otkrivanja zaraze i liječenja.
Temeljni principi u cilju smanjivanja rizika, prenosa i širenja važe za sve polno prenosive bolesti. Potpunu sigurnost pruža jedino suzdržavanje od polnih odnosa s nepoznatim osobama i uzajamno vjerni odnos dviju nezaraženih osoba, odnosno ako imate polni odnos sa zdravim partnerom koji ima polne odnose samo s vama. Ako postoji sumnja o mogućoj zarazi u ranijoj seksualnoj vezi ili vezama, potrebno je obaviti ljekarski pregled, radi što ranijeg otkrivanja zaraze i liječenja. Djelotvornu zaštitu protiv polno prenosivih infekcija, a i protiv neželjene trudnoće, pruža redovna uporaba kondoma, dok hormonske kontracepcijske pilule ne štite protiv polno prenosivih bolesti.
Ono što ne treba zaboraviti da svaki simptom polno prenosivih bolesti treba shvatiti ozbiljno i ne odlagati ljekarski pregled. Upočetku simptomi različitih bolesti mogu biti slični, te se po njima ne može suditi o ozbiljnosti infekcije. Infekcije polnih organa, posebno kod mladih žena, mogu i bez alarmantnih simptoma, imati dalekosežne posljedice. Terapija se uvijek propisuje za oba partnera i treba da se sprovoditi točno prema uputama ljekara. I ako nemate problema ne zaboravite da je pregled kod ginekologa barem jednom godišnje kao i redovni papa-test najbolja prevencije posljedica zloćudnih procesa ženskih polnih organa.

Najčešće prenosive infekcije
Polno prenosive bolesti pokazuju posljednjih desetina godina velike promjene u uzročnicima, simptomatologiji, težini i prognozi.
"Klasične" polno prenosive bolesti, kao sifilis i gonoreja, sve su manje zastupljene, a u morbiditetu se sve više pojavljuju bolesti izazvane ne tako davno otkrivenim uzročnicima (klamidija, ureaplazma, humani papiloma virus i druge). Danas su najvažnije polno prenosive bolesti one uzrokovane virusima i to: virusom humane imunodeficijencije (HIV) koji je uzročnik ADIS-a, virusom genitalnog herpesa, humanim papiloma virusima i virusima koji uzrokuju hepatitis B i C. Najraširenija bakterijska polno prenosiva infekcija uzrokovana je bakterijom chlamydia trachomatis.

Fatalne posljedice
Ako se pravovremeno i rano ne prepoznaju i ne liječe, polno prenosive infekcije mogu uzrokovati neplodnost muškarca i žene, vanmaternične trudnoće i spontane pobačaje, kao i uticati na zdravlje potomstva. Infekcija HIV virusom koji izaziva AIDS je i danas smrtonosna.
Protiv virusnih polno prenosivih bolesti nema djelotvornog lijeka. Samo protiv hepatitisa B postoji vakcina, koja je uvedena u redovni program obveznog vakcinisanja. Bakterijske polno prenosive bolesti se uspješno liječe antibioticima.

  • Izvor
  • http://www.pobjeda.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »