BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vojnik takozvane Armije BiH glavni voditelj na RTRS

19.12.2015. god.


Koliko još u Srbskoj samopoštovanje može da padne niže, od toga da nam na RTRS borci takozvane Armije BiH drže lekcije o srpstvu?

Poneko je možda primjetio da RTRS ima novu emisiju? Tok šou koncepta sa jednim gostom, veoma osrednje izvedbe, ali zato odlične reklamne najave? Ako i dalje ne znate o čemu se radi, pojedinac poznat iz federalnih glasila po imenu Veselin Gatalo, vodi emisiju Ljudovanje.

U njoj, često i marljivo, srbuje…

Ništa to ne bi bilo neobično, niti bi zahtijevalo reakciju Frontala, da isti taj Gatalo nije bio borac tzv. Armije BiH!

Dakle, isti taj je početkom devedesetih bio u redovima onih koji su oružjem i ubistvom bili protiv Republike Srpske! Za to je danas nagrađen tako što je „dobio sve“, na nacionalnoj tv-kući protiv čijeg postojanja je ratovao.

Da podvučemo crtu realno, ljudski i pošteno:

Tamo odakle dolazi Gatalo, dakle iz Federacije BiH, čim su na internet procurili snimci Slobodana Vaskovića, kako među prvim novinarima ulazi na oklopnom vozilu u Srebrenicu i traži cigaretu od muslimanskog zarobljenika, Vasković je istog trenutka ostao bez posla na Federalnoj televiziji.

Više nije valjao čak ni Bakiru Hadžiomeroviću, koji je te detalje iz Vaskovićeve biografije znao i ranije. Svi smo znali.

U Srbskoj: Ljudovanje – u FBiH: Ludovanje

Ne znamo da li je išta od ovog poznato direktoru RTRS, Drašku Milinioviću, ali umjesto opisanog tretmana, u Srbskoj Gatalo dobija tok-šou na tv kući koju bi 1992. godine častio rafalom.

Ne treba se puno pitati kakav to vrijednosni sistem razvija kod mlađih naraštaja, kada se borci koji su napravili Srpsku nalaze na crnim listama RTRS neprijatelji Republike u toj podjeli uloga očigledno zauzimaju visoku i uglednu poziciju.

Gatalo nije običan dezerter, koji se iz Jugoslovenske narodne armije nije prijavio u Vojsku Republike Srpske. Čitav rat je proveo u Mostaru, i ne samo da nije sa mnogim sugrađanima-sunarodnicima branio Republiku Srpsku na Veležu, nego je bio među onima koji su pokretali npr. Mitrovdansku ofanzivu na Nevesinje. I ne samo to!

Prelivode kolo vode

Do 2009. godine Veselin Gatalo, vojnik takozvane Armije BiH i posljeratni zaposlenik okupacionih snaga SFOR-a, bio je tipični federalni Srbin, po matrici Bogića Bogićevića ili Mirka Pejanovića. Njegove knjige su izdavali hrvatski izdavači i osvjedočeni neprijatelji srbskog naroda, kao što je B92, pri čemu se isti katalogizirao kao „hrvatska književnost“ ili „BH književnost“, ali nikako kao „srbska književnost“.

Odjednom, pomenute 2009. godine, Gatalo se iščlanjuje iz Socijaldemokratske partije Zlatka Lagumdžije, te se učlanjuje u SNSD Milorada Dodika. I tada počinje njegovo „srbovanje“, a zatim i jednako uvjerljivo “ljudovanje”.

Mostarci to sve povezuju sa povećanim prisustvom, pa onda i preseljenjem vladike Grigorija iz Trebinja u Mostar, pod čije skute se odmah ušuškao i Gatalo.

Gatalo počinje da se slika sa ikonama na društvenim mrežama, da piše i govori u odbranu Republike protiv koje je ratovao, i u kojoj ne živi, a posebno u odbranu vladike i poslova koje isti ima sa Gatalovom najnovijom strankom.

Ulogu B92 i hrvatske kulturne scene preuzima tada Glas Srpske, koji Gatala uhljebljuje, izdaje mu knjige, pravi promocije i dodjeljuje kolumnu. Isto onako, kako što su svojevremeno, prije projekta Andrićgrad, Nezavisne novine glorifikovale Andreja Nikolaidisa, čovjeka koji je izgradio svoju karijeru na pljuvanju Emira Kusturice.

Veselin više nije izložen kao predsjednik „Nevladine udruge Urbani pokret“, već kao potpredsjednik „Srbskog prosvjetnog i kulturnog društva Prosvjeta u Mostaru“.

Federalna zloguka baba

Ništa tu ne bi bilo neobično, možda samo nova recka u nizu priloga za biografiju još jedne prelivode, da Gatalo sa promjenom političkih, vjerskih i nacionalnih ubjeđenja, nije počeo drugima da dijeli lekcije, i to (ni manje – ni više) nego o srpstvu!

Lijepo je ako se Veselin pokajao za svoja nedjela protiv naroda i države, ali bilo bi još ljepše kada bi to javno priznao, a zajednica mu odredila mjesto koje zaslužuje.

Umjesto toga, on u svojim kolumnama naziva osvjedočene patriote „federalnim zlogukim babama“, samo zato što su javni neistomišljenici politike vladike Grigorija ili SNSD. Napada Desnicu Radivojevića što je član antisrpske SDA (dok je on sam bio u (valjda srboljubačkoj) SDP), a na kraju se usuđuje u svoju prvu emisiju zovnuti Boru Đorđevića i, na zaprepaštenje istog, bespotrebno vrijeđati na RTRS predsjednika Srbije!

Veselin Gatalo: Ali dobro, ja ne bih krivio tu srbijansku vlast. Napominjem, to nije srbska vlast! Novak Đoković je srbski teniser, a ja ostavljam njih s one strane Drine. To je srbijanska vlast.

Bora Đorđević: Nemoj, kažem ti. Sve su to Srbi sa svim svojim manama i vrlinama…

Veselin Gatalo: Ma, dajte, Toma Nikolić da nekom bude brat. Dajte, budimo ozbiljni!

Tako reče pozlaćeni ljiljan na nacionalnoj tv-kući, na nezadovoljstvo i neslaganje samog Đorđevića, kojem voditelj može ljubiti stope kad je srpstvo u pitanju. Bora je jedan od sramotno rijetkih mjenstrim muzičara iz Srbije, koji je pružao nepodjeljenju podršku Republici Srbskoj i Republci Srbskoj Krajini. Za vrijeme dok je Gatalo bio s druge strane nišana, Bora Đorđević je držao besplatan koncert omladini u ratnom Nevesinju.

Vjerovatno isti ne bi ni gostovao u Veselinovoj emisiji, da mu je iko rekao da to čini kod onog ko je u ratu nosio neprijateljsku oznaku na uniformi i bio sa druge strane fronta.

Da se razumijemo – reći o Tomislavu Nikoliću da je grobar, da je lopov, da je izdajica; može kao gost reći bilo ko koga se zovne u tv-program i ko je to u stanju da dokaže; ali da voditelj državne televizije Srpske priča protiv predsjednika Srbije, našeg jedinog saveznika u svijetu, nešto je što bi iste sekunde otkazom sankcionisali programski savjeti u Zagrebu i Sarajevu, ali i u svakoj normalnoj državi. Pogotovo iz usta nosioca ovakve biografije, kome svađanje Srba sa Srbima dođe valjda u opis radnog mjesta.

Korijen Gatalovog vrijeđanja Tomislava Nikolića, treba tražiti u tome da je, usljed jakih veza sa gubitnikom Borisom Tadićem, vladika Grigorije predsjednika Srbije svojevremeno nazvao „benom “ i uputio ga da “nije škola magare”. Srbuj, makar izbore dobio

Svima su u RS pred izbore puna usta srpstva. Pogotovo onima na vlasti. U praksi, pogotovo kada su stranački interesi u pitanju, SNSD često odstupa od ideala „čuvara Srpske“.

Međutim, bez ikakve sumnje bi se većina članstva ove stranke zgrozila i postidila, da sazna kako su stranački drugovi sa Veselinom Gatalom, borcem vojske Alije Izetbegovića, te da njene strukture glorifikuju osobu koja ni po kojoj osnovi, ne da ne zaslužuje, nego ne bi smjela da se pojavljuje na RTRS.

Samo je pitanje kada će Veselin opet da ode kod onoga ko više plaća, jer on i sad, dok ovo čitate, za Mostarski portal Pogled i dalje piše kolumne, ali ne ćirilicom koja srbuje kao u Glasu, nego tamo latinicom bilježi tko, tisuća, prometnica, inozemstvo, milijunaš, Švicarska i slično. On kao zastupnik srbskih interesa može proći samo još kod Bojana Bajića ili Marka Vešovića. Da… i na RTRS, naravno.

Jeste, pitanje je vremena kada će Gatalo opet promijenti ideologiju i finansijera, ali pitanje je i da li se to nama u Republici Srbskoj isplati? Sad i odmah.

Gatalo: Neću da odgovorim na pitanje

Pošto Frontal ličnim primjerom pokazuje federalnim medijima da se ne smije izvještavati jednostrano, pozvali smo telefonom novo lice RTRS i pitali ga da li je bio vojnik takozvane Armije BiH? Gatalo je više puta direktno odbio da odgovori na kratko i jasno pitanje postavljeno u petak, što nije učinio ni do danas, mada je obećao. Ni SMS-om, ni putem elektronske pošte koju nam je sam izdiktirao. Pametnom i poštenom dosta.

Frontal



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »