BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tabor Merkelove razjedinjen zbog Rusije

Tabor Merkelove razjedinjen zbog Rusije
12.12.2015. god.


Stavovi pojedinih političara u Vladi Nemačke o odnosu s Rusijom veoma protivreče kursu kancelarke Angele Merkel. Mnogi nemački političari se pridržavaju strategije zbližavanja s Rusijom, a to veoma obeshrabruje istočne susede ove zemlje.

U poslednje vreme nemačka politika prema Rusiji postaje sve više razjedinjena, smatra Džudi Dempsi, analitičar centra „Karnegi Jurop“.

Angela Merkel je dobila odobrenje Evropske unije za svoju politiku prema Rusiji u kontekstu ukrajinske krize. Nemačka kancelarka je uspela da ujedini zemlje EU u odluci da uvedu sankcije Rusiji. Ona je više puta primala i predsednika i premijera Ukrajine, podseća autor.

Ipak, unutar njene koalicije socijaldemokrate levog centra imaju drugačije gledište i ne žele da zaborave na „istočnu politiku“ koja je sedamdesetih godina oblikovala odnos Nemačke i Rusije, piše u članku.

Težnju da se obnove rusko-nemački odnosi pojačava šef Socijaldemokratske partije Zigmar Gabrijel, kao i ministar inostranih poslova Frank Valter Štajnmajer.

Još početkom oktobra Gabrijel je pozvao da se ukinu sankcije Rusiji, a zatim je tokom posete Moskvi, na sastanku s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i šefom „Gasproma“ Aleksejom Milerom „sa nezadovoljstvom konstatovao da je odnos Berlina i Moskve žalostan“.

On je naveo da ne može da shvati kako je „razvoj dva naroda otišao u potpuno različitim pravcima“, a izjavio je i da SAD i Evropa gube od produžavanja ukrajinske krize, a ne od njenog rešavanja.

Gabrijel je takođe predložio da štiti projekat „Severni tok 2“, koji uključuje širenje prve gasovodne mreže dnom Baltičkog mora kako bi se gas isporučivao iz Rusije direktno u Nemačku. Projekat su oštro kritikovale baltičke zemlje, Poljska i druge države Centralne Evrope koje u tome vide rizik za energetsku bezbednost Evrope i zavisnost od ruskog gasa.

Tradiciju „istočne politike“ nastavlja i Štajnmajer, koji predlaže investicione i energetske olakšice u odnosima s Rusijom uprkos sankcijama. On je, podseća list, evropskoj komesarki za trgovinu Sesiliji Malstrjom rekao da „reaguje na želje Rusije i da počne bliže da razmenjuje mišljenja o pitanjima energetike i zaštite investicija“.

Berlin podržava i ideju saradnje Evropske unije i Evroazijskog ekonomskog saveza uz učešće Rusije.

Ipak, „istočna politika“ nekih političara vladajuće koalicije Nemačke veoma plaši njene susede, zaključuje autor članka.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut


Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »