Spomenici Pupinu i Tesli sledeće godine u Moskvi
U godini u kojoj je Unesko Mihajla Idvorskog Pupina proglasio za naučnika koji je svojim delom obeležio minuli vek telekomunikacija, 15. decembra u Domu ruske dijaspore „Aleksandar Solženjicin“ u Moskvi, biće otvorena jednomesečna izložba posvećena stvaralaštvu ovog srbskog velikana.
Taj značajan događaj biće pod pokroviteljstvom predsednika Tomislava Nikolića, kao i najavljeno podizanje spomenika Pupinu i Tesli u Moskvi naredne godine, kaže za naš list Aleksandar Vlajković, izvršni predsednik Odbora za obeležavanje Pupinovih jubileja. On navodi da je Pupin nedovoljno poznat u Rusiji, gde mnogo više znači ime Nikole Tesle. Zato su na izložbi posvećenoj Pupinu podsetili i na Teslu, čiju 160. godišnjicu rođenja obeležavamo naredne godine.
– Pupin nikada nije prikrivao srbski patriotizam, iako je imao i američko državljanstvo. Voleo je pravoslavlje i sve pravoslavne narode. Voleo je Srpsku pravoslavnu crkvu, a dok je nisu imali u Njujorku, gde je živeo, odlazio je u Rusku pravoslavnu crkvu. Pupin je svoje uvek nosio u srcu, zato je pomagao crkvu u rodnom Idvoru, čije ime je postalo sastavni deo njegovog ličnog imena – kaže direktor Vlajković.
Članovi Organizacionog odbora će se sresti i sa rukovodstvom moskovskog Univerziteta „Lomonosov” (MGU). Ponudiće im da naredne godine, kada se obeležava 160. godina od rođenja Nikole Tesle, na MGU budu postavljene biste ili spomenici Tesle i Pupina, kao izraz prijateljstva dva naroda i priznanja dvojici naučnika koji su zadužili ceo svet, pa i ruski narod, otkriva naš sagovornik.
Izložba o Pupinu sadrži oko 50 eksponata. Tridesetak su panoi kolažnog tipa, koji oslikavaju njegov život, uključujući rodni Idvor, školovanje i odlazak u Ameriku i godine provedene na Kolumbija univerzitetu na kome je bio najuspešniji profesor. Izložba govori o naučnim priznanjima, ali i o Pulicerovoj nagradi koju je dobio za književnost. Deo izložbe je posvećen Pupinovom patriotskom angažmanu, a završava se njegovim odlaskom na večni počinak, na Vudlon groblju kraj Njujorka.
Ističući podršku ruskog ambasadora Aleksandra Čepurina u organizaciji izložbe, Vlajković već najavljuje novi poduhvat – inicijativu da kuća u kojoj su boravili Mileva i Albert Ajnštajn postane muzej. Naime, već 18. decembra u Rektoratu Beogradskog univerziteta održaće se Svečana akademija povodom 140 godina od rođenja Mileve Ajnštajn Marić, pod pokroviteljstvom predsednika Narodne skupštine Maje Gojković.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.