BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija želi da pripoji Arktik

Rusija želi da pripoji Arktik
29.06.2007. god.

MOSKVA - Najveća zemlja na svijetu, koja se prostire kroz jedanaest vremenskih zona od Evrope do Dalekog istoka, Rusija, planira da se još proširi.

Objavljen je vrlo ambiciozan plan da pripoje veliki dio od 1.200.000 kvadratnih kilometara površine smrznute zemlje prekrivene ledom na Arktiku. Ruski naučnici tvrde da postoje novi dokazi koji podržavaju ranije ruske tvrdnje da je njen sjeverni arktički region direktno povezan sa Sjevernim polom putem podvodne ploče.

U skladu sa međunarodnim zakonom, nijedna država nema pravo da posjeduje Sjeverni pol. Umjesto toga, pet zemalja čije teritorije okružuju Arktik, Rusija, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Norveška i Danska (preko Grenlanda), ograničene su na oko 300 km ekonomske zone oko svojih obala.

Prije nekoliko dana, grupa ruskih geologa vratila se sa šestonedjeljne ekspedicije. Putovali su do Lomonosovog grebena, podvodne ploče u ruskom udaljenom i nepristupačnom Arktičkom moru.

Prema pisanju ruskih medija, geolozi su se vratili sa "senzacionalnim vijestima" da je Lomonosov greben povezan sa teritorijom Ruske Federacije, čime se povećavaju ruska potraživanja u naftom i zemnim gasom bogatom sjevernom trouglu. Područje sadrži 10 biliona tona rezervi nafte i gasa, kažu naučnici.

Ruske novine "Komsomolskaja pravda" proslavile su otkriće tako što su odštampale mapu Sjevernog pola koja prikazuje novi "dodatak" ruskoj teritoriji veličine Francuske, Njemačke i Italije zajedno, pod bijelom, plavom i crvenom bojom ruske zastave.

Da bi proširila svoju zemlju, država mora da dokaže da je struktura kontinentalnog dijela njene teritorije sličnog geološkog sastava kao i ploča. Prema važećim UN konvencijama i pomorskim zakonima, niko nema teritoriju čija ploča se proteže do Sjevernog pola.

Zakon o pomorskoj saradnji primarni je svjetski sporazum o regulisanju prava eksploatacije i navigacionih putanja u međunarodnim vodama. Rusija i još 152 zemlje ratifikovale su ovaj UN sporazum.

Ali, SAD su odbile da ga ratifikuju, smatrajući da sporazum daje previše ovlaštenja UN-u. Ako Amerika ne ratifikuje ugovor, ruski prijedlog za arktičko energetsko bogatstvo proći će bez izazova, vjeruju stručnjaci.



  • Izvor
  • nezavisne.com
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »