BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Japanski premijer propušta paradu u Pekingu

Japanski premijer propušta paradu u Pekingu
25.08.2015. god.


Japanski premijer Šinzo Abe neće prisustvovati svečanostima u Pekingu povodom proslave godišnjice kraja Drugog svetskog rata, izjavio je danas generalni sekretar Vlade Japana.

Brojne parlamentarne obaveze sprečile su japanskog premijera da prisustvuje ne samo vojnoj paradi 3. septembra, već i diplomatskim susretima koji će biti održani 2. i 4. septembra.

Vojnu paradu u Pekingu iz političkih razloga ignorišu lideri SAD i mnogih država Zapada. Premijer Japana očigledno nije želeo da bude „crna ovca“ među svojim zapadnim partnerima, pišu japanski mediji, a sa ovim stavom se slaže rukovodilac Centra istraživanja Koreje i Mongolije Instituta orijentalistike Ruske akademije nauka (RAN) Aleksandar Voroncov.

Naime, Voroncov smatra da bi upravo dolazak Abea pozitivno uticao na japansko-kineske odnose, koji su sada u prilično delikatnoj situaciji.

Diplomatsko odbijanje odlaska na paradu u Peking u intervju za radio Sputnjik komentarisao je rukovodilac Centra japanskih studija Instituta Dalekog istoka RAN Valerij Kistanov.

„Ipak je ovo neočekivan potez. Navodno, burne debate u parlamentu koje se vode oko paketa zakona o bezbednosti navode se kao razlog da se ne prisustvuje ovako velikom događaju. A to je čisti izgovor. Abe je trebalo da dođe u Peking s obzirom na to da će tamo biti i predsednik Rusije Vladimir Putin. Poseta Putina Japanu je pod velikim znakom pitanja, s obzirom na to da je iz perspektive Japanaca Rusija prilično pooštrila svoje stavove u vezi sa teritorijalnim pitanjima, odnosno u vezi sa Južnim Kurilima. Biće još svetskih lidera na paradi, poput predsednice Južne Koreje. Pretpostavljam da je javnost u Japanu podeljena i zato me čudi da je premijer sasvim otkazao svoj dolazak“, kaže Kistanov.

Zamenik rukovodioca Centra međunarodnih strateških studija Pekinškog univerziteta Žu Fen smatra da sada postoje ozbiljne nesuglasice u vezi sa problemima regionalne bezbednosti i da stoga Japan i SAD koriste svečanosti u Pekingu kao način da se smanji kineski uticaj u svetu.

Fen za radio Sputnjik kaže da su SAD i zapadne države izabrale taktiku bojkota svečanosti, baš kao što su to učinili i sa proslavom 9. maja u Moskvi.

„Očigledno, ne delimo iste stavove, posebno one koji se tiču praznovanja 70. godišnjice pobede nad fašizmom. Ipak, ne bih želeo da moje reči budu protumačene kao poziv na nekakvu političku konfrontaciju, ali smatram da nedolaskom na svečanosti Zapad želi da gradi antikinesku politiku“, zaključuje Fen.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »