BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bečki „Prese”: Vehabije se sele u Sandžak

 Bečki „Prese”: Vehabije se sele u Sandžak
21.04.2010. god.

BEČ – Delovanje bosanskih vlasti protiv muslimanski ekstremista doprinelo je da je Bosna izgubila na značaju kao centar za militantne vehabije, pa se, i iz Austrije, ekstremna islamistička scena seli u Sandžak, ocenjuje danas bečki dnevnik „Prese”.



List ukazuje da se, prema dugogodišnjim posmatračima muslimanske fundamentalističke scene iz Sarajeva, u protekloj deceniji veoma često dešavalo da je među automobilima u centrima vehabija u Bosni bilo mnogo sa oznakama iz Austrije.



U Sarajevu se organizovala i čitava ekstremistička scena Austrije i većeg dela Nemačke, i u tom gradu sedeli su, godinama bez ikakvih problema, najvažniji ljudi- veze za hodže i organizacije u nemačkom govornom području, dodaje dnevnik, ističući da je ovaj grad korišćen kao centar za snabdevanje novcem i podrškom.



Međutim, od početka godine bosanske vlasti krenule su oštro protiv ekstremista, a jedan od razloga za to, prema posmatračima, jeste želja BiH da dođe do vizne liberalizacije, konstatuje „Prese” podsećajući na akcije protiv islamista u Gornjoj Maoči.



Lokalni mediji su danima, posle policijske akcije, spekulisali o vezama islamista Gornje Maoče ka Austriji, a u Sarajevu je u više navrata tvrđeno da novac dolazi iz Beča, konkretno je jedan hodža iz 12.bečkog okruga skupljao novac, dodaje dnevnik.



Međutim, navodi bečki list, austrijske vlasti o tome ne znaju navodno ništa, a i nadležne ustanove te verzije nisu potvrdile, izuzev da su postojali kontakti.



Kontakti nemilitantnih pokreta vehabija Austrije i Bosne su tradicionalno veoma tesni, a u obe zemlje pristalice mogu da računaju na finansijsku podršku Saudijske Arabije, tvrdi „Prese”.



List ukazuje da Saudijska Arabija pomoć islamističkim grupama u Bosni pruža još iz vremena rata 1992. do 19995. i da je i tada, navodno, novac dolazio iz Austrije, i to preko „Third World Relief Agency” (TWRA) iz Beča.



Jedan Sudanac je tada finansijsku pomoć iz zemalja kao što je Saudijska Arabija prosleđivao muslimanskim borcima u Bosni. On je 1994. proteran iz Austrije, a TWRA više ne postoji u Beču, navodi austrijski dnevnik.



Oko 1.000 mudžahedina, dobrovoljaca iz arapskih država, borilo se za vreme rata u Bosni, a Bošnjaci su tu pomoć rado prihvatili, podseća „Prese”.



Nakon rata taj savez je propao, a većina dobrovoljaca je morala da napusti zemlju, izuzev onih koji su se oženili bosanskim ženama i mogli da ostanu, a uz saudijsku pomoć počeli da misioniraju.



Sve češći nastup ekstremističke manjine dovodio je godinama do kulturne borbe među bosanskim muslimanima, tvrdi „Prese”, ukazujući da veći deo neguje tradicionalnu, umerenu varijantu islama.



Zbog novog, „tvrdog” kursa bosanskih vlasti, prema ocenama posmatrača, ekstremna islamistička scena seli se u Sandžak, naveo je bečki list.





  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »