Amerikanci sad tvrde da su atomskim bombama spasili Japan od sovjetske okupacije
Bacanje atomskih bombi na Japan pre 70 godina bilo je neljudsko i nezasnovano i Moskva se nada da se tako nešto nikad više neće ponoviti - izjavio je u ime Kremlja Dmitrij Peskov.
Prethodno je predsednik Državne Dume Sergej Nariškin upozorio da SAD nastoje da iz pamćenja sveta izbrišu tragediju Hirošime i Nagasakija ili da ih barem marginalizuju. Dodao je da se svet tih zločina protiv čovečnosti mora sećati kao i zločina nemačkog nacizma i japanskog militarizma.
Danas su objavljeni rezultati sociološkog istraživanja koji su pokazali da 60 odsto današnjih Japanaca smatra da se Sjedinjene Države za te zločine japanu moraju oficijelno izviniti.
Međutim, u samim SAD se već pojavljuju članci - i to ne u tabloidima - u kojima se tvrdi da Japanci treba da budu zahvalni Amerikancima što su na njih bacili atomske bombe 1945. godine.
Ozbiljni časopis The Foreign Policy tvrdi su SAD bacanjem atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki sprečile ralizaciju već pripremljenog plana SSSR da okupira ostrvo Hokaido.
The Foreign Policy tvrdi da je Staljin planirao da vojno interveniše na Hokaidu, a taj plan je navodno bio razradio komandant sovjetske Tihookeanske ratne flote - admiral Ivan Jumašev. Plan je bio da su zoru 24. avgusta 1945. sovjetski bombarderi uzlete sa aerodroma kod Vladivostoka i da bombarduju drugo po veličini japansko ostrvo.
U članku američkog lista se naglašava: „Hokaido ima ogroman strateški značaj. Sve je bilo spremno za okupaciju. Da je Staljin uspeo da ga zauzme - to bi Ohotsko more pretvorilo u Sovjetsko jezero. On je 16 avgusta tražio od Harija Trumana da se složi sa tom „skromnom željom“ jer bi suprotno bilo - uvreda za sovjetsko javno mnjenje“.
Isti list tvrdi da je Pentagon, samo koji mesec ranije, bio spreman da pristane na sovjetsku okupaciju Hokaida, čak i dela Honšua.
Pojava kod Amerikanaca atomskog oružja dala je Trumanu samouverenost, a Staljina naterala da odustane od okupacije 22. avgusta - dva dana pre njenog planiranog početka.
Američki list „zaboravlja“ samo dve „sitnice“: da je atomska bomba na Hirošimu bačena 6. avgusta, a na Nagasaki - 9. avgusta.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.