BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

PODRŠKA REVIZIJI IZVJEŠTAJA ZA SREBRENICU

PODRŠKA REVIZIJI IZVJEŠTAJA ZA SREBRENICU
19.04.2010. god.

Učesnici javne tribine o temi "Revizija Izvještaja Komisije za Srebrenicu i problemi u traženju i identifikaciji nestalih Srba sa područja ove opštine" dali su danas punu podršku reviziji ovog dokumenta koja bi trebalo da bude izvršena zbog netačno utvrđenih podataka o broju stradalih Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. godine. Na tribinu su učestvovali rukovodilac Tima za koordinaciju aktivnosti istrazivanja ratnih zločina i traženje nestalih Vlade RS Staša Košarac, direktor Centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović, Sekretar srebreničke Boračke organizacije Miloš Milovanović , te novinar i publicista Aleksandar Pavic iz Beograda.Organizator tribine je Boračka i Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice.

Direktor Centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović rekao je na današnjem skupu u Srebrenici da je Izvještaj o stradanju srebreničkih Bošnjaka rađen 2004. godine i da se od tada do danas došlo do mnoštva novih saznanja i izmjena podataka, te da je vrijeme da taj izvještaj bude analiziran i revidiran.

"Komisija je radila pod velikim pritiskom i u Izvještaju je navela da je stradalo 8 000 Bošnjaka, a jedini izvor podataka bile su porodice koje su prijavljivale svoje nestale. Tada nije provjereno da li su se te osobe kasnije pojavile žive, što je potrebno učiniti sada revizijom ovog dokumenta", naglasio je Velimirović i podsjetio da takvih slučajeva više od 500 takvih, što je, kako je rekao, nedavno potvrdio i direktor Instituta za traženje nestalih BiH Mirsad Tokača.

To je dokaz, upozorio je Velimirović, da podaci u Izvještaju nisu tačni i da ih treba analizirati radi istine.

On je rekao da se očekuje da će Federacija BiH objaviti spisak od 35 000 Bošnjaka koji su izašli živi iz Srebrenice što bi, kako je naglasio, olakšalo rad i dolazak do prave istine o stradanju srebreničkih Bošnjaka čime bi konačno bilo prekinuto manipulisanje sa žrtvama.

Rukovodilac Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženja nestalih Vlade RS Staša Košarac potvrdio je da će Vlada RS sutra razmatrati pitanje provođenja revizije Izvještaja za Srebrenicu.

On je rekao da Tim neće stati sa svojim aktivnostima na dokazivanju počinjenih zločina nad Srbima i stradanjem srpskog naroda.

"U srednjem Podrinju je nastradalo 3 262 Srba, od čega je 70 odsto civila, a još niko za to nije odgovarao.

Revizija Izvještaja za Srebrenicu ne znači da želimo minimizirati tuđe žrtve, nego je cilj da se dođe do tačnih podataka i o bošnjačkim i o srpskim žrtvama u Srebrenici od 1992. do 1995. godine, kako bi bilo zaustavljeno manipulisanje sa žrtvama", naglasio je Košarac.

On je dodao da se u Izvještaju za Srebrenicu spominje 8 000 nastradalih Bošnjaka, na spisku u Memorijalnom centru u Potočarima je upisano više 300 lica, dok je Međunarodna komisija za traženje nestalih iznijela podatke da je na osnovu DNK analiza identifikovano 6 414 srebreničkih Bošnjaka nastradalih u julu 1995. godine od kojih je 3 749 sahranjeno u Potočarima.

"Nameće se pitanje zašto se ostali ne sahranjuju i postoji osnovana sumnja da je riječ o manipulacijama, jer se u BiH još uvijek traži 1 776 nestalih Srba, a 600 posmrtnih ostataka u spomen kosturnicama već godinama čeka na identifikaciju", upozorio je Košarac.

On je ocijenio da je potrebno da Vlada RS usvoji metodologiju provođenja revizije i da se krene sa tim poslom jer je to, kako je rekao, osjetljiva oblast sa kojom se ne smije ni žuriti.

"Cilj je da se dođe do prave istine i pravde, a ne da se neki podaci ospore ili žrtve minimiziraju", rekao je Košarac, istakavši da u sastavu tima koji će vršiti reviziju neće biti niko od ranijih članova Komisije za Srebrenicu.

Sekretar srebreničke Boračke organizacije Miloš Milovanović rekao je da ova organizacija godinama ukazuje na netačnost Izvještaja za Srebrenicu, kao i na broj poginulih i nestalih Srba ovog kraja za koje niko nije odgovarao.

"Zbog netačnog i nepreciznog Izvještaja mnogi Srbi su bili osumnjičeni i oduzimani su im lični dokumenti, iako nisu imali nikakve veze sa srebreničkom tragedijom. Zbog toga je potrebno doći do istine kako bi bila skinuta ljaga sa nevinih ljudi, a ko je počinio zločin neka odgovara bez obzira kojoj etničkoj zajednici pripada", naglasio je Milovanović.

Publicista iz Beograda Aleksandar Pavić rekao je da godinama prati sve što je u vezi sa Sebrenicom i da su podaci međunarodnih predstavnika, koji su bili u Srebrenici 1995. godine, višestruko manji od onih koji se spominju u Izvještaju i koje koristi Haški tribunal.

"To treba revizijom i dokazati, jer je broj nastradalih bio osnov za kvalifikaciju zločina. Sa utvrđivanjem tačnog, manjeg broja nastradalih, moraće doći i do prekvalifikacije zločina koju je donio Haški tribunal na suđenje generalu Krstiću", istakao je Pavić.

 

Video

Audio



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »