BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

BiH oaza šverca oružjem

BiH oaza šverca oružjem
17.04.2010. god.

Sudeći po informacijama koje u posljednjih nekoliko dana pristižu sa svih strana, BiH je od završetka rata oaza za nelegalnu trgovinu oružjem, naročito kada je u pitanju neperspektivno oružje koje je trebalo biti uništeno a nekim kanalima je očigledno završavalo u drugim zemljama, od čega su se pojedinci dobro obogatili.

Ove podatke, osim zvaničnika iz BiH, indirektno potvrđuje i iznenadna velika zainteresovanost Amabasade SAD za proces uništavanja oružja s obzirom na to da je Čarsl Ingliš, ambsador SAD u BiH, nedavno imao seriju razgovora sa zvaničnicima BiH na ovu temu.

Prema nekim informacijama, MUP Federacije BiH još 2002. godine saslušavao je radnike zaposlene u preduzeću "AIR Bosna" koji su navodno potvrdili da su avionima ove kompanije prevoženi sanduci oružja i vreće novca i da su postojala naređenja koja je izdavao Hasan Čengić da se dokumentacija o tome mora uništiti.

Prema dokumentu koji je u posjedu "Fokusa" vidljivo je da je kanadska kompanija "Caina Longbranch Defence System" 2008. godine uputila prijedlog Ministarstvu odbrane BiH, u kojem predlaže da sistem "Strela" bude prodat ovoj kompaniji.

orkani2- Poštujemo prijedlog da ih ponudite na tenderu, iako mislimo da to nije dobra ideja zbog međuanarodno povjerljivih razloga. Spremni smo dogovoriti fer cijenu za njih i naći im siguran dom. Možemo imati dozvolu jedne zemlje NATO-a kako bi bili sigurni da ne padne u pogrešne ruke - navodi se u prijedlogu.

Selmo Cikotić, ministar odbrane BiH, rekao je za "Fokus" da iako je nedavno najavio da su neki pripadnici Oružanih snaga BiH pod istragom zbog sumnji u umiješasnost u trgovinu oružjem i municijom iz BiH, još uvijek nije dobio detalje i da istraga još uvijek traje.

Odgovarajući na pitanje zbog čega se pojavila sumnja da postoje ilegalni poslovi trgovine oružjem, Cikotić kaže da je dobio izvještaje iz jedinica, zbog čega je dao nalog generalnom inspektoru da to provjeri.

Kaže da se na osnovu tih izvještaja pojavila sumnja u postojanje neregularnosti.

- Istraga još nije došla na nivo krivičnih prijava, što ćemo sigurno uraditi, ako dokažemo da su naše sumnje osnovane i da je neko iz Oružanih snaga BiH ozbiljno kršio zakon - rekao je Cikotić i dodao da u BiH sada ima oko 30 tona naoružanja koje treba uništiti.

On je prije nekoliko dana potvrdio da je upoznat sa činjenicom da je u BiH u toku nekoliko istraga koje vodi SIPA, usmjerenih na rad domaćih firmi iz BiH, koje su dobijale na tenderima mogućnost uništavanja viška naoružanja.

- Istraga oko nelegalne prodaje viška oružja kojim su se bavile neke komercijalne firme definitivno ima u BiH - rekao je nedavno Cikotić.

Mirko Okolić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH, rekao je da sve dok ne stignu zvanični odgovori od nadležnih institucija može samo pretpostavljati da li u BiH postoji ilegalna trgovina oružjem.

- Sada imam sumnje, koje su potkrijepljene raznim razlozima. Ne mogu reći da je bilo malverzacija, ali treba raščistiti tu temu. Imam svoje razloge zbog čega mislim da na tome treba raditi - rekao je Okolić.

U Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH rekli su da postoje dokazi da se u preduzećima namjenske industrije u FBiH samo djelimično uništava naoružanje i da se velika količina prepakuje i preprodaje na crnom tržištu. U ovoj komisiji kažu da će se zbog ovoga pod istragom naći firme iz FBiH, poput "Pretisa", "Unisa", "Binasa" i "Vitezita".
 

"Orkani" iz BiH završili u Gruziji

Prije dvije godine, "Fokus" je otkrio i to da su zvaničnici BiH, prvenstveno predsjedavajući Predsjedništva BiH, Haris Silajdžić, i hrvatski član Predsjedništva, Željko Komšić, stajali iza izvoza oružja u Gruziju.

Ambasada Rusije u BiH tada je uložila prigovor na već zaključeni sporazum, po kojem je Fabrika oružja "Bratstvo" iz Novog Travnika i sarajevski "Pretis", trebalo da u Gruziju izveze naoružanje u vrijednosti većoj od desetak miliona evra. Riječ je o višecijevnim bacačima raketa, tipa orkan, očuvanim iz rata koje je vojska BiH, u međuvremenu, izbacila iz svog arsenala. Pomoćnik ministra u Ministarstvu trgovine BiH Dragan Mekić, u novembru 2006. godine pokrenuo je proceduru davanja saglasnosti resornih ministarstava, odbrane, bezbjednosti i spoljnih poslova na izvoz oružja u Gruziju. S obzirom da je Ministarstvo spoljnih poslova BiH dalo negativan stav, Mekić je ponovio zahtjev firme "Malvale korporejšn" (Malvale Corporation) sa Sejšela, a kao kupca prvi put zvanično naveo Ministarstvo odbrane Gruzije. Kada je ponovo dobio negativan stav od istog ministarstva, u igru se uključio Željko Komšić koji je od ministra spoljnih poslova BiH, Svena Alkalaja, tražio mogućnost izvoza u Gruziju, pravdajući to ugrožavanjem razvoja nenamjenske proizvodnje u BiH. Prema tvrdnjama izvora "Fokusa" Komšić je, zapravo, bio namamljen slatkim procentualnim zalogajem sejšelskih gazda. Haris Silajdžić u igru je ušao kada je za istu stvar morao nasavjetovati Svena Alkalaja dovodeći ga pred svršen čin, pod prijetnjom da bi mogao da odleti sa funkcije, ukoliko ne odobri uzvoz oružja. Konstantin Šuvalov, ambasador Rusije u BiH, saznavši za ove aktivnosti, reagovao je i zaprijetio ozbiljnim pogoršanjem diplomatskih odnosa s BiH. Ismet Briga, direktor Direkcije za namjensku proizvodnju, tvrdio je tada da je za isporuku naoružanja u Gruziju bila dobijena saglasnost Ministarstva odbrane i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

I predsjedavajući Predsjedništva BiH, Haris Silajdžić, i tadašnji zamjenik ministra odbrane BiH Igor Crnadak demantovali su informaciju da je BiH izvozila naoružanje u Gruziju.

 
MAJKIĆEVA: Izvoz pod oznakom "tajno"

    Dušanka Majkić, zamjenica predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i član parlamentarne Komisije za odbranu i bezbjednost, upozorila je da Ministarstvo odbrane BiH skriva pod oznakom "tajno" informacije o izvozu oružja.

    - Više od godinu dana pokušavam da ukažem na ovaj problem, prvo Komisiji za odbranu čiji je zadatak da vrši parlamentarno nadgledanje nad Oružanim snagama, ali Ministarstvo odbrane na sve te strašne stvari koje će uskoro izaći pred javnost stavlja oznaku tajnosti, iako to nema veze sa stvarnošću - rekla je Majkićeva i upozorila da ovo ministarstvo ni na koji način nije kontrolisalo proces uništavanja oružja. Ona je navela da je jedan od krivaca za to i UNDP s kojim Ministarstvo odbrane ima sporazum.
    Prema njenim riječima, na neobjašnjiv način oružje koje je pripadalo vojsci FBiH ili VRS uzima se iz skladišta i šalje u pojedine namjenske kapacitete na uništavanje, a onda se najveći dio toga prefarba i izvozi.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ovaj potez bi oslobodio muškarce za frontovske dužnosti, izjavila je Marijana Bezugla


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Ostale novosti iz rubrike »