Tradiciju Univerziteta počeli ponavljači
Prema prvim pisanim podacima, ako je verovati zapisima Koste Hustića, Žike Jovanovića i Milenka Todorovića, kada su malom Srbijom išli veliki ljudi, 1832. godine bilo je 36 (osnovnih) malih škola sa ukupno 40 učitelja.
Beograd je te godine imao jednu malu školu sa tri klase (razreda). Toma Solar bio je učitelj starije, Mihajlo Resničanin srednje i Konstantin Zeka najmlađe klase.
Popečiteljstvo pravosudia i prosveštenija osnovano je 1834. godine. Zadatak Popečiteljstva bio je da se stara o svemu što se škola i "vospitanija" dece tiče. Šest godina kasnije bile su već dve osnovne škole. Beogradska je bila kod Saborne crkve, a druga, Palilulska, na "dalekoj periferiji" blizu stare crkve na Tašmajdanskom groblju. Ova se škola 1844. preselila u blizinu Terazija, na ugao današnjih ulica Kralja Milana i Dobrinjske, zbog "lakšeg dolaska i odlaska učenika - naročito zimi". Ova, Terazijska škola, nešto kasnije se preselila u noviju zgradu u Njegoševoj ulici. U njoj je predavao legendarni profesor Kosta Vujić, i ona će docnije postati čuvena Treća beogradska gimnazija.
Prvi propis o školama, Ustrojenije javnog učilišnog nastavlenija donet je 1884. godine. Po njemu, osnovne škole u selu traju tri, a u varošima četiri godine, odnosno razreda. Školska godina imala je dva polugodišta i na kraju svakog polagao se javni ispit. Nastava je, prema ovom propisu, počinjala 1. septembra, a završavala se 30. juna.
Varoška deca (samo muška) mogla su da se upišu sa šest, a seoska sa sedam godina starosti. Gornja starosna granica nije postojala. Devojčicama u selima i varošicama bilo je dozvoljeno da idu u isti razred s dečacima, dok je u gradovima to bilo zabranjeno. U seoskim školama izučavala se hrišćanska nauka, srbsko i slovensko čitanje i pisanje, račun, opšta znanja, geografija i pevanje. Gradskoj deci pridodati su i srbska gramatika, otečestvena istorija i obuka u sačinjavanju pisama "nužnih za građanski život".
* Velika škola u Beogradu
KNEZ Mihailo Obrenović, da bi ublažio "diskriminaciju" prema varoškoj ženskoj deci, odobrio je Nataliji Petrović i sestrama Sofiji i Katarini Lekić otvaranje škola za žensku decu u kojima bi se "gospođice" obučavale lepom pisanju, glasnom čitanju i ženskim poslovima, a sve to uz "ugovorenu cenu sa roditeljima".
U prvim danima regularnog školovanja u Srbiji beležimo i Zakon o gimnazijama iz 1863. godine, koji je odredio da ove škole imaju šest razreda i pripremaju učenike za izučavanje viših nauka.
Dve godine kasnije donet je Zakon o realci. I ona je bila srednja škola, takođe sa šest razreda, a učenici su se pripremali i za tehničke nauke. Sedmi i osmi razred uveden je u gimnazije 1873, odnosno 1929. godine.
GODINAMA je Vuk Karadžić ubeđivao nepismenog vladara Miloša Obrenovića da je Srbiji potrebna velika škola. Može se samo pretpostaviti kakav je otpor pružao bahati nepismeni knez. Ipak, 1830. Srbija hatišerifom dobija od Turaka, između ostalog, i pravo na otvaranje škola. Odobrovoljio se i Miloš i dozvolio otvaranje Velike škole u Beogradu.
Upravitelj ove škole, izvesni Dimitrije Isailović, više vremena provodio je sa Obrenovićevim sinovima, učeći ih stranim jezicima, nego u Velikoj školi sa učenicima. Prva generacija, a bilo je to 1831. godine, nije prešla u viši razred već je i sledeće godine morala da izučava ono što je već "učila". Što bi se danas reklo, cela generacija je ponavljala.
Zbog velikog gneva roditelja i nebrige vladara odlučeno je da se Velika škola preseli u Kragujevac, da ne bi u Beogradu načisto propala. Preobražena je u Gimnaziju, a knez Miloš prihvata predlog Popečiteljstva prosveštenija i 1833. Gimnazija prerasta u Liceum, koji započinje s nastavom 1. oktobra 1838.
Posle tri godine Licej - budući Beogradski univerzitet - preseljava se u Beograd. Prvi nastavni program budućeg univerziteta donet je septembra 1844. Nastava je trajala dve godine i odvijala se u dva odeljenja - tehničkom i pravnom. Nije bio potreban nikakav prijemni ispit ili provera znanja. Iako je upis bio direktan, odziv roditelja koji su želeli da im deca završe visoke škole bio je više nego skroman.
NAJOMILJENIJI profesor na beogradskoj Velikoj školi bio je Aćim Čumić. Studirao je pravo u Hajdelbergu i Parizu. Radio je najpre kao profesor u gimnaziji, zatim u sudu. Za profesora krivičnog prava na Velikoj školi postavljen je 1865. godine.
Čumić - po kome se nekad nazivalo ćoravo sokače u najužem centru Beograda poznato samo po bifeu "Mandarina", a danas po tržnom centru (Čumićevo sokače) - bio je političar konzervativne orijentacije, blizak starijim političarima Iliji Garašaninu i Jovanu Marinoviću. Bio je temperamentan čovek, oštrog jezika i uspeo da dogura do ministra policije, a docnije i predsednika vlade. Studentima je odgovarao njegov ratoborni stav i nije čudo što je vrlo brzo postao miljenik uvek na bunu spremne mladeži jer je svaki zgodan trenutak koristio da prozove i kritikuje namesnike maloletnog kneza Milana Obrenovića, a naročito predsednika vlade Radivoja Milojkovića.
Političku karijeru započeo je kao predsednik beogradske opštine, odnosno kao gradonačelnik prestonice. Čumić je odluku da će se kandidovati za čelnog čoveka Beograda saopštio marta 1871, najpre svojim učenicima a potom se vinuo u predizbornu kampanju.
REKTOR Josif Pančić poželeo je sreću kolegi Čumiću kada je ovaj izabran za predsednika Opštine, a njegovi ljuti protivnici iz vlade su zadovoljno trljali ruke jer su Aćima mogli da sruše samo na političkom planu, pošto su postojeći zakoni štitili pozicije profesora u Velikoj školi. Ali, po tom istom zakonu nije bilo dozvoljeno da se istovremeno bude profesor i profesionalni političar, pa je Čumić morao da podnese ostavku na mesto profesora krivičnog prava.
Nažalost, Aćim je vrlo kratko bio gradonačelnik, jer mu je predsednik vlade Milojković "namestio igranku" i tako ga primorao da se povuče s tog mesta. Međutim, sačekao ga je novi belaj, profesore je postavljala vlada, te Aćimu Čumiću nije bilo povratka na Veliku školu. I tako je ostao na ulici.
Ali, ratoborni profesor se nije predavao, pa je uz pomoć kolega Đoke Pavlovića, Joška Boškovića i Milana Kujundžića organizovao pobunu đaka Pravnog odeljenja Velike škole protiv profesora koji je postavljen umesto njega. Đaci su novog profu prvo izviždali, a zatim ga isterali sa časa!
NI NJEGOVI protivnici nisu sedeli skrštenih ruku. Preko ministra prosvete objavili su naredbu da studenti koji žele da nastave školovanje moraju ponovo da se upišu u Veliku školu. Uz napomenu o poštovanju roka stajala je i pretnja: "Ko to ne učini, smatraće se da je napustio školu"!
Ali, niko od studenata nije podneo zahtev za naknadni upis. Naredba je propala, a studenti koji su za to vreme uglavnom gluvarili ili se izležavali na Kalemegdanu ostali su uz svoje profesore.
Šta je drugo mogla, vlada je produžila rok za ponovni upis, ali se opet niko nije javio. Danima je predsednik vlade smišljao kako da reši ovaj problem i na kraju se dosetio. Pozvao je na razgovor dvojicu iz pobunjeničke grupe, Lazu Lazarevića i Svetozara Anastasijevića, koji su dobili državne stipendije za nastavak studija medicine u inostranstvu.
Milojković ih je dočekao rečima:
- Zato li vam država daje stipendije - da dižete bunu! Slušajte me dobro. Ako se do isteka roka za ponovni upis ne upišete od stipendije nema ništa!
Obojica su bili nepopustljivi u svojim stavovima, ali su drugovi nagovorili Svetozara Anastasijevića, koji je bio puki siromah, da se iznova upiše.
I DRUGI upisni rok se bližio kraju, ali upisnika osim sirotog Anastasijevića nije bilo. Vlada, rešena da istera po svome, odlučila je da "bundžije" pozove na regrutaciju iako su polaznici Velike škole bili oslobođeni vojske.
Kad su se studenti, pred regrutnom komisijom, pozvali na ovaj propis, odgovoreno im je da donesu potvrde Rektorata da redovno pohađaju školu i da će biti oslobođeni vojske. Jasno, uverenje nisu mogli da podnesu jer nisu bili "upisani" pa je ovaj manevar vlade i privoleo pobunjenike školi i pobuna je propala.
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- istorija
- obrazovanje
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.