BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija i Hrvatska za cjelovitu BiH

Srbija i Hrvatska za cjelovitu BiH
29.03.2010. god.

BRISEL - Predsjednici Hrvatske i Srbije Ivo Josipović i Boris Tadić izrazili su odlučnost da sarađuju na rješavanju otvorenih pitanja u regiji, koja mora imati evropsku perspektivu i založili se za cjelovitu BiH sa tri ravnopravna naroda.
Srbija i Hrvatska za cjelovitu BiH

Tadić i Josipović su se, učestvujući u panelu posvećenom Balkanu u okviru trodnevne konferencije "Brisel forum 2010", u kojem je dominiralo pitanje BiH, složili da se BiH ne mogu nametati rješenja sa strane, već da do njih treba doći iznutra, dogovorom dva entiteta i tri naroda.

Tadić je rekao da želi podsjetiti kako su Tuđman i Milošević na svom sastanku u Karađorđevu razgovarali o podjeli BiH, a da su on i Josipović još na sastanku u Opatiji zaključili da treba učiniti sve što je moguće kako bi se sačuvao integritet BiH, ali da oni ne mogu da isporuče rješenje.

"To je totalno drugačija pozicija i pristup od politike iz devedesetih", rekao je Tadić.

Josipović je rekao da su Hrvatska i Srbija voljne da pomognu jer u BiH imaju veliki broj pripadnika svojih naroda.

"Međutim, na onima koji žive u BiH je da nađu rješenje koje ćemo mi, kad do njega dogovorom dođu tri naroda, podržati. Priroda naše pomoći biće olakšavanje postizanja dogovora, a nikako nametanje", kazao je Josipović.

On je dodao da "u ovom trenutku BiH nije funkcionalna država i da joj je potrebno da pronađe odgovarajuće ustavno rješenje".

Bivši američki ambasador pri NATO-u Aleksandar Versbov rekao je u raspravi da postoji "opasnost od raspada Bosne i Hercegovine", koja ostaje nefunkcionalna uprkos naporima Sjedinjenih Država i EU.

Govoreći o odnosima Srbije i Hrvatske, Josipović i Tadić su se složili da je saradnja na polju bezbjednosti veoma dobra i da pitanje organizovanog kriminala predstavlja jedan od najvećih izazova i veliki problem, ne samo u regionu, već i u Evropi.

Evropski komesar za proširenje Štefan File, koji je učestvovao na panelu, rekao je da je borba protiv organizovanog kriminala jedan od najvažnijih zahtjeva koje EU postavlja regionu kao stepenicu prema integracijama.

Panelu je prisustvovao i američki kongresmen Džordž Vojnović.
Povlačenje tužbe nakon rješavanja problema

Ivo Josipović, predsjednik Hrvatske, kazao je da se moguće povlačenje hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde može dogoditi tek nakon što budu riješeni problemi zbog kojih je podnesena.

"Tokom susreta sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem u Opatiji mi čak nismo ni spomenuli postupak pred ICJ-om, nego smo odgovorili na novinarsko pitanje. Mislim da smo Tadić i ja korektno predvidjeli što se može dogoditi. Naglasili smo da to dolazi na kraju puta, kada riješimo naše probleme, onda će tužba za genocid biti nepotrebna", kazao je Josipović.

On je dodao da je "nažalost u medijima protumačeno kao da će se to dogoditi sutra i da je to čvrsto obećano".



  • Izvor
  • Nezavisne
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »