Makedonija između čekića i nakovnja
Teza da prekidač „mira i rata“ u rukama drže baš Albanci sve više se potvrđuje, a najnovija vest koja ide u prilog tome došla je iz usta, a koga drugog do albanskog premijera Edija Rame – ako Makedonija ne ispoštuje Ohridski sporazum, Albanija će blokirati Makedoniju na putu ka NATO-u.
Deset sati pregovora u Strazburu, dva sastanka, dva mitinga… Ovo je rezime makedonske krize, nastale posle sukoba dveju političkih opcija — opozicionog Socijaldemokratskog saveza Zorana Zaeva i aktuelnog premijera Nikole Gruevskog, lidera vladajuće koalicije VMRO-DPMNE.
Epilog — opšteprihvaćen model na Balkanu — složili smo se da se ne slažemo.
Politički vulkan koji se ovih dana aktivirao u Makedoniji deluje kao da se smiruje, međutim, miris lave koja se već izlila još uvek se oseća u vazduhu.
Da li će vulkan biti aktiviran ili ne umnogome zavisi od političkog stava Albanaca u ovoj državi. Teza da prekidač „mira i rata“ u rukama drže baš Albanci sve više se potvrđuje, a najnovija vest koja ide u prilog tome došla je iz usta, a koga drugog do albanskog premijera Edija Rame — ako Makedonija ne ispoštuje Ohridski sporazum, Albanija će blokirati Makedoniju na putu ka NATO-u.
I Zaev i Gruevski saglasni su da im je Evropska unija politički cilj. Neko bi rekao i jedini spas u ovom momentu, jer ako se u Makedoniji kresne još samo jedno drvce šibice na pogrešnom mestu — vatru neće ugasiti niko.
Toga su, izgleda, svesna i dvojica lidera suprotstavljenih strana. Jer izbegavanje sukoba 300.000 ljudi (koliko ih je ukupno bilo na oba protesta održana u manje od 24 sata) u Skoplju, gradu sa pola miliona stanovnika, bez ijedne bačene petarde ili incidenta ma kako malog intenziteta — nije moguće bez ozbiljnog dogovora političkih suparnika.
Treba imati u vidu i to da se sve dešavalo na manje od kilometar udaljenosti — toliko ima od Sobranja, gde su mitingovale pristalice Gruevskog, do zgrade Vlade Makedonije, gde su protestovale pristalice Zaeva.
Ako bi se izvodio neki zaključak iz govora i jednog i drugog — utisak je da je neka vrsta izbora ili neke promene svršena stvar, jer su i jedan i drugi praktično izneli svoj izborni program.
Međutim, ako bi se pravila neka paralela, pre profil onih koji su se mogli videti na jednom ili drugom političkom skupu, i ako bi iz njega moglo nešto da se „čita“, on bi izgledao otprilike ovako: Skup koji je organizovao Zaev očito je pokušaj da se pokriju svi socijalni staleži, građanske opcije i manjinske zajednice, uključujući i vrlo mladu populaciju sa, reklo bi se, tek stečenim pravom glasa. Gruevski se držao oprobanog političkog tela — stalež srednje klase i srednjih godina, uključujući stariju populaciju.
Ono što je drastična razlika ova dva skupa jeste albanski faktor. Dok su kod Zaeva Albanci uz zurle, gočeve i vezane zastave Albanije i Makedonije došli među prvima, kod Gruevskog je skup bio prepun srbskih obeležja.
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Makedonija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.