Vojislav Šešelj: Zapadne političare i dalje čeka sud
61-godišnji srbski političar je nedavno izbačen iz zidova Haškog tribunala. Šešelj je u pritvoru u Hagu od 2003. godine, a kada ga je Međunarodni sud optužio za finansiranje, usmeravanje i podršku srbskih dobrovoljačkih jedinica i podsticanja etničke mržnje tokom ratova u Hrvatskoj i bivšoj Bosni i Hercegovini. Kao rezultat toga, nijedna od 14 tačak optužbi protiv Šešelja nije uspela da se dokaže. Ali, Šešelj je bio zatvoren u pritvoru 12 godina. Prema sudiji Žan-Klod Antonetiju, svetski rekord.
Najpopularniji srbski nacionalist četiri puta se kandidovao za predsednika Republike Srbije. U periodu 1998-2000, Vojislav Šešelj je bio potpredsednik Republike Srbije. Danas, on je i dalje jedan od vodećih srbskih političara. Mnogi stručnjaci ga nazivaju potencijalnim kandidatom za naredne predsedničke izbore. Ako Šešelj pobedi, Srbija će u potpunosti zameniti politiku sadašnje vlade. U kom pravcu? Pročitajte u nastavku u intervjuu.
Gospodine Šešelj, pre svega da Vam poželim dobrodošlicu po povratku iz Haga. Počeo bih od Vašeg Haškog puta. Pustili su Vas iz Haga. U Rusiji postoji Komitet za odbranu dr Vojislava Šešelja. Takođe, postoji i ruski Komitet za odbranu generala Ratka Mladića. Da li Vam je Republika Srbska ili Srbija pomogla dok ste bili u Hagu, ili ste sami sa svojim prijateljima i kolegama izneli to breme na leđima.
- Nisu mene pustili iz Haga, nego su me izbacili. Najurili su me jer sam im dozlogrdio. Tačno je da u Rusiji postoji Komitet za moju odbranu i taj Komitet mi je mnogo pomogao u propagandnom smislu, da bi se za taj moj pravni slučaj i borbu koju sam vodio što više znalo u javnosti. Posebno u ruskoj. Niti sam tražio neku pomoć od Republike Srpske, niti sam je dobio. Takođe, nisam tražio nikakvu pomoć ni od Srbije.
Kakve su Vaše procene, šta će biti sa Vašim slučajem u Hagu? Rekli ste da se nećete vratiti u Hag dobrovoljno.
- To je sigurno, da se neću vratiti dobrovoljno. Lično smatram da sam pobedio ubedljivo i uopšte ne razmišljam o tome šta će se dalje dešavati. Šta god da oni tamo odluče, to mene više ne interesuje. Ako budu ahtevali da se vratim nazad, onda ćemo videti kako će Aleksandar i Tomislava Nikolić to da sprovedu.
Može se desiti i hapšenje?
- Videćemo šta će biti.
Rusija, predsednik Putin i njegova politika...
- Vladimir Putin je preporodio Rusiju. Rusija je sedamdeset i više godina bila pod komunističkom diktaturom i to joj je nanelo mnogo štete na svim poljima. Kada je pao komunizam, došao je Jeljcin koji se ulagivao zapadnim silama i sve što je radio, radio je na štetu Rusije i ruskog naroda uopšte. Dolazak Vladimira Putina na vlast je označio veliku prekretnicu. Vladimir Putin je preporodio Rusiju, podigao je na noge i Rusija je opet jaka i moćna kao što je nekada bila.
Rat u Donbasu?
- Taj rat su izazvale zapadne sile, jer su vodile grčevitu borbu da spreče da Ukrajina uspostavlja tesne veze sa Rusijom, da se integriše sa Rusijom u ekonomskom, političkom i vojnom smislu. Zapad je hteo da koristi Ukrajinu kao sredstvo za manipulaciju u borbi protiv Rusije i u pokušaju potiskivanja ruskih interesa. Međutim, narod Ukrajine to nije dozvoljavao, te je na izborima birao prorusku garnituru.
- Tada je zapad organizovao puč iskoristivši najgore neonaciste sa zapada Ukrajine - sledbenike ukrainskih kvislinga iz vremena Drugog svetskog rata koji su služili Hitleru. Izazvali su krvoproliće u Kijevu, oterali Janukoviča sa vlasti i uspostavili svoju diktaturu. To rusko stanovništvo Ukrajine nije moglo mirno da podnese. Uglavnom su bili protiv toga, a negde su ukrajinske vlasti surovo gušile svaki pokušaj otpora kao na primer u Odesi. Na istoku Ukrajine situacija je bila nešto drugačija. Tamo su pobunjenici bili mnogo uspešniji i stavili su do znanja centralnoj vlasti u Kijevu da sa njima nema šalae - da jednostavno nikada neće dozvoliti da Ukrajina bude sredstvo za borbu protiv Rusije, da neće dozvoliti da Ukrajina uđe u NATO pakt. Uspeli su da od ukrajinske centralne vlasti oslobode dve veoma važne provincije, skoro u potpunosti - Lugansku i Donecku oblast.
Kako vidite današnji politički smer Srbije, odnopsno današnje političko vođstvo? Šta Vi bi promenili u odnosu na danas?
- Današnje političko vođstvo koje personifikuju Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, nekada je zastupalo prorusku politiku, dok su bili u Srbskoj radikalnoj stranci. Posle su se prodali Zapadu, predali mu se, i sada sprovode i antisrpsku i antirusku politiku. Međutim, to pokušavaju da prikriju, pa glume da su prijatelji Rusije, a žele u Evropsku uniju, a ima i nagoveštaja da žele i u NATO pakt.
U bivšoj SR Jugoslaviji, mnogi zapadni političari su osuđeni na dugogodišnje kazne robije. Mnogi od njih su posetili Beograd, Medlin Olbrajt, Žak Širak, a poslednji od njih, pre nekoliko dana je bio i Toni Bler. U vreme NATO agresije na SR Jugoslaviju on je izjavio da, "Rat protiv Srba nije više samo rat. To je rat između varvarstva i civilizacije". On je osuđen u Beogradu na 20 godina zatvora. Zašto on nije uhapšen? Da li to znači da je pravosudni sistem u Srbiji potkopan?
- Srbija već 15 godina nema nikakav pravosudni sistem. Njega su dokrajčili DOS-manlije, a naprednjaci sasvim uništili. Sudije sude po volji izvršne vlasti, a Vučić se dodvorava svim srbskim neprijateljima, pa među njima i Toniju Bleru i na taj način ponižava Srbiju i srbski narod.
Sa pravne tačke gledišta.. To je bila presuda Okružnog suda u Beogradu.
- Da. Suđeno je u odsustvu glavnim ratnim zločincima iz agresorskih zemalja i oni su dobili po dvadeset godina robije. Onda je došlo do petooktobarskog mafijaškog puča i DOS-manlijski režim je ukinuo te presude.
Da li se onda treba nastaviti proces?
- Treba, jer ratni zločini ne zastarevaju.
U Beogradu je održan naučni skup pod nazivom "Projekti posle Južnog toka". Ruski izlagači, predstavnici mnogo institucija, su izjavili da je Srbija bila dvolična. Jedni državni rukovodioci su govorili jedno, a drugi drugo. Ruski ambasador, Aleksandar Čepurin je istakao da Srbija treba da definiše šta hoće i da se odluči.
- Srbska vlast je neprekidno dvolična. To je tačno. Na tom skupu su bila prisutna tri potpredsednika SRS: Nemanja Šarović, Bjelica Radeta i Zoran Krasić. Nisam još stigao da razgovaram sa njima o tome šta se dešavalo na konferenciji. U svakom slučaju, tačno je da je politička srbskog rukovodstva, i dosmanlijskog i naprednjačkog bila dvolična.
Vratio bih se na temu Haga. Srbija je jedina država na svetu, pored Republike Srpske, koja je isporučila kompletno vojno i državno rukovodstvo Hagu. Kako objašnjavate to? Sa druge strane Srbija i Republika Srbska se ponašaju kao da su ti ljudi, politički delovali, ratovali onako privatno, iz privatnih razloga, kao da nisu branili svoje zemlje ili radili u interesu svojih zemalja?
- Izdajnički režimi u Srbiji i Republici Srbskoj su predavali naše državljane, najviše političke, vojne lideri, komandante, polijske oficire Haškom tribunalu. To je je započeo Zoran Đinđić, a onda su nastavljale mnoge druge izdajničke garniture.
Za kraj razgovora, gospodine Šešelj, ako Srbska radikalna stranka, eventualno u saradnji sa nekim drugim strankama, ponovo bude u zakonodavnim i izrvšnim organima, šta će se promeniti u odnosu na današnju Srbiju?
- Nadamo se da su moguće okolnosti u kojima bi SRS sama osvojila vlast. Tada bi u celosti mogli da ostvarujemo svoj nacionalni, politiki, ekonomski i socijalni program. U svakom slučaju, koalicije možemo praviti samo sa proruskim strankama, koje su protiv ulaska Srbije u EU, koje su protiv ulaska Srbije u NATO pakt, koje su za integraciju sa Rusijom. Samo sa takvim strankama možemo. Sa strankama koje su spremne da uđu u Carinsku uniju Rusije, Belorusije, Kazahstana i drugih prijateljskih zemalja, koje su spremne da uđu u Evroazijsku uniju i koje su spremne da Srbiju učlane u ODKB.
Vanja Savićević,
ridus, vostok
- Izvor
- v/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Domu Vojske Srbije održana je svečanost povodom pet godina od osnivanja Saveza udruženja boraca Srbije.
Noćas su ruske snage posle dužeg vremena izvele masivan napad na teritoriju tzv. Ukrajine, koji je postao jedan od najvećih od početka SVO.
Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.