Tragična Rodenova muza
Ne kaže se uzalud da je od ljubavi do mržnje samo jedan korak. Takva je bila istorija Kamile Klodel, (Cammil Claudel, 1864-1943), muze velikog francuskog vajara Ogista Rodena (Francois-Auguste – Rene Rodin, 1840-1917) i sestre velikog fransuskog pesnika i diplomate Pola Klodela (Paull Claudel).
Roden je sačuvao svetlu uspomenu na svoju veliku ljubav do kraja života, dok je ona proklinjala svog bivšeg voljenog, okrivljujući ga za svoj promašeni život i neostvarenu karijeru...
Uostalom, kako kažu, talentovane osobe retko kad mogu imati sreće u životu.
Kamil Klodel je rođena 8. decembra 1864. u malenom francuskom selu u provinciji Šampanj. Roditelji su joj bili imućni buržuji. Još od detinjstva Kamila se oduševnjavala vajanjem, pravila statuete od gline. Posle toga kad se u aprilu 1881. porodica Klodele preselila u Pariz, otac devojke je pokazao njene radove poznatom u to vreme skulptoru Alfredu Bušeu. Poražen Kamilinim talentom, uzeo je za učenicu. A dve godine nakon toga desilo se njeno kobno poznanastvo s Ogistom Rodenom.
Od modela i asistenta do ljubavnice
U početku je devojka bila model poznatom skulptoru, a zatim i njegov pomoćnik. I na kraju... ljubavnica. Ni Kamilini roditelji, a još manje Rodenova žena iz građanskog braka Roza Bore nisu o toj vezi dugo ništa znali. Roden je počeo javno da se pojavljuje u društvu s Kamilom, što nikad nije činio s Rozom pošto je ona bila prosta, maloobrazovana žena. Za razliku od Kamile koja je bila vesela, oštroumna, privlačna...
Ogist i Kamila prešli su u novi atelje na Bulevaru Itali koji su pretvorili u svoje ljubavno gnezdo. I tek posle devet godina od početka njihove ljubavne veze sve se otkrilo. Kamilina i Rozina rodbina napravile su veliki skandal.
Ili Kamila ili Roza
Tada je Kamila predložila Ogistu da izabere: ili će se rastati s Rozom, ili s njom. Roden je odlučio da ostane s Rozom s kojom je bio u građanskom braku i koja je bila majka njegovog sina, a Kamila ga je napustila i iznajmila mali stan nedaleko od njegovog ateljea. Roden je teško preživeo rstanak s ljubavnicom, pokušavao da joj se vrati, ali mu ona nije čak ni otvorila vrata od stana i nikad više nije prekoračila prag ateljea na Bulevaru Itali.
Kamila nedeljama nije izlazila iz stana, vajala je svoje skulpture, ali nijedna od njih nije postala remek-delo za razliku od radova velikog majstora Rodena. Ona, koja nije imala više od tridset godina, dospela je na granicu bede. Roden je pokušavao da je pozvoe na prijeme i da je izvede na ručak, ali njegova bivša učenica je odgovorila da nema odgvoarajuću haljinu i odeća joj sasvim iznošena tako da nema šta da obuče za izlazak u otmeno društvo.
Naziru se simptomi duševnog poremećaja
Bilo je uočljivo da su se već tada kod Kamile Klodel počeli nazirati simptomi duševnog poremećaja. Pričinjavalo joj se da je Roden počeo da joj se ruga i da je ismeva, pa čak i da prerađuje njene stare radove i prikazujući ih kao svoje... Padajući u depresiju, danima nije izlazila na ulicu, a hranu su joj donosili prijatelji, ostavljajući je pred vratima stana. Pokušavala je da modeluje statue, ali bi ih zatim u besu razbijala na komade. Po celom stanu bili su razbacane glinene krhotine.
Postepeno je njome ovladala sumanuta ideja da je Roden progoni. Početkom 1905. g. rekla je svom prijatelju i modelu Anri Aslenu kako su noću kod nje kroz prozr ušla dva Italijana koje je Roden najmio da je ubiju.
U sanatrorijumu za duševno obolele
Godine 1913. Kamilu su smestili u sanatorijum za umobolne gde je ona provela poslednjih trideset godina svog života. Bila je uverena da je vinovnik njenog zatočenja bio niko drugi nego Ogist Roden, koga je optuživala za sve svoje nesreće. Jednom je veliki skulptor pokušao da je poseti u sanatorijumu, ali je ona na njega osula takvu paljbu kletvi, da su mu doktori savetovali da više nikad ne pokuša da poseti bolesnicu. Njen brat, pozanti pisac i dilomata Pol Klodel, joj donosio glinu i ona je pokušavala nešto da vaja. Ubrzo je sve to pobacala, zatvorila se u sebe i posle nikad do kraja života nije se laćala skultorskog rada.
Roden nije zaboravio svoju veliku ljubav
Međutim, Roden nije mogao tako lako zaboraviti svoju veliku ljubav. U početku je počeo da vaja voljenu po sećanju, pokušavao da izlaže njene radove... Maestro je čak hteo da Kamilinim skulpturama okiti jednu celu odaju u svom domu, ali se zbog nečeg predomsilsio i odustao od te ideje. Dana 29. januara 1917. Roden se venčao s Rozom Bore, a nakon samo dve nedelje Roza je preminula. U novmebru te iste godine 77. godišnji Roden je otišao za njom. Pre smrti je u bunacanju zvao Kamilu.
Kamila Klodel je umrla 19. oktobra 1943. u 80. godini života. Pred smrti je posetio brat, ali ga ona nije poznala. Danas u muzeju Ogista Rodena mogu se zajedno s njegovim videti i skulpture koje je izvajala njegova učenica Kamila Klodel. To je bilo urađeno po njegovom zaveštenju. Moguće je da je na taj način on hteo zajedno sa svojim slavnim imenom ovekoveči i ime žene koju je voleo celog života.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.