Deset najpoznatijih spisateljica savremenosti
1. Erika Leonard, piše pod pseudonomim E. L. Džejms postala je popularna i bogata zahvaljujući svom romanu-bestseleru „Pedeset nijansi sivoga“ objavljenog 2011.
Nedavno je britanski scenarista i reditelj Sem Tejlor Vud snimio istoimeni film po ovom romanu koji se sa velikim uspehom prikaziuje u celom svetu, pa i kod nas gde je besteler E. L. Džejms takođe prevden.
2. Džoan Roling, autorka serije knjiga o Hari Poteru, jedna je od najpoznatijih i najtiražnijih spisateljica svremenosti. Njene knjige su najprodavanije serije u istoriji, a filmovi snimljei po njima najgledaniji i najprofitabilniji svih vremena.
3. Stefani Marget Majer, američka spisateljica proslavila se zahvaljujući seriji romana „Sumrak“ („Pomračenje“, „Sumrak-Mlad mesec“, „Zora“, „Ponoćno sunce“) koji su prevedeni na 37 jezika i objavljeni u 85 miliona primeraka.
4. Suzan Kolins, autorka scenarija dečjih tv programa i animiranih filmova, postala je svetski poznata trilogijom „Gladne igre“ čiji su svi delovi ekranizovani. Prve dve knjige iz trilogije prevedene su i izdate u 26 zemalja i na čelu su spiskova bestelera.
5. Dona Tart, američka spisatelljica je svoj prvi roman „Tajne istorije 1992“ objavila u svojoj 29. godini. Knjiga je odmah bila prevedena na 24 jezika. Kroz 10 godina popularna spisateljica je svojim čitaocima darivala novi roman „Mali prijatelj“, a tačno nakon 11 godina objvljuje roman „Zlatnik“ (Goldfinch) za koji je dobila Pulicerovu nagradu.
6. Edi Smit, pola Jamajkinka, pola Britanka, rođena je u Londonu 1975, diplomirala englesku književnost na Kembridžu. Još kao studentkinja počela je da objavljuje priče, a kad je imala 25 godina izlazi joj knjiga „Beli zub“ koja joj je poslužila za televizjski scenario koji joj donosi nagradu „Kosta“. Najpoznatija su joj dela: „Sakupljač autograma“ (2002), „Lepota“ (2005), za koju dobija nagrade „Somereset Moam“ i „Oranž“.
7. Kanađanka Elis Monro, i pored poodmaklih godina ((83), ne prestaje da piše knjige koje postaju sve popualarnije u celom svetu. Nastavlja tradiciju Čehova, a među napoznatija njena dela spadaju zbirke pripovedačke proze „Ples srećnih senki“ (1968), „Život devojčica i žena“ (1971), „Dragi život“ (2012). Godine 2013. postala je prvi kanadski pisac dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
8. Dženefir Igan, američka spisateljica, studirala je englesku književnost na Univerzitetu Pensilvanija, objavnjivala je svoje kratke priče u listu Nju Jorker. Njenom peru pripadajau četiri romana: „Nevidljivi cirkus“ (1985) po kojemu je Adam Bruks snimio istoimeni film, „Look at Me” (2001) koji je bio u širem izboru za Američku nacionalnu književnu nagradu, „Citadela“, (2006), best-seler u SAD, „Vreme se poslednje smeje“ (2010) - Pulicerova nagrada za 2011.
9. Daniel Stil, specijalizovana za žensku tematiku, 390 nedelja njeni romani su se održali na spisku best-selera Njujork tajmsa. Dvadeset tri novele Daniel Stil su ekranizovane, a među najpozantije spadaju: „Kaleidoskop“ (1987), „Više neće biti ljubavi“ (1991), „Dar“ (1994), „Francuske ferije“ (2012).
10. Harper Li, 88. godišnja američka spisateljica, autorka jednog jedinog, ali slavnog naslova „Ubiti pticu rugalicu“ posle 55 godina izdaje novu knjigu koja će se u junu tekuće godine pojaviti u knjižarski izlozima pod naslovom „Idi i postavi stražara“. To je ustvari citat iz Starog zavjeta, Knjige proroka Isaije.
Druga knjiga Harper Li bi se teško mogla nazvati njenim novim delom pošto će čitalac pred sobom imati prvobitni autorkin pogled na već poznato štivo i radnju. “Stražar“ je zapravo prvobitna verzija „Ptice rugalice „ koju je na zahtev izdavača autorka preradila pre 55 godina pre nego što će izaći njena prva i jedina knjiga koja je bila dovoljna da joj donese svetsku slavu i bogatstvo, naročito posle njene ekranizacije.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.