Čepurin: Srbija treba da sagleda svoje interese i da ih definiše
Na međunarodnoj ekonomskoj konferenciji koja je održana u Beogradu pod nazivom "Ruski energetski projekti na Balkanu posle „Južnog toka“, ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin je poručio da bi zemlje Balkana trebalo da se opredele u narednim mesecima kako će se snadbdevati gasom kada za četiri godine istekne ugovor o transportu ruskog gasa preko Ukrajine.
"Sada kada je jasno da projekat "Južni tok" nije uspeo, sve evropske zemlje primaoci ruskog gasa treba da sagledaju svoje interese, sruše političke zidove koji ugrožavaju njihovu energetsku bezbednost i preorijentišu se na snabdevanje preko "Turskog toka`", poručio je Čepurin.
"Ono što je suštinski i najbitnije, Srbija, kako mi to vidimo, treba da se odredi sa svojim partnerima u Južnoj Evropi, o perspektivama snabdevanja gasom. Tu treba odrediti tri stvari, da isporuke moraju biti pouzdane, potrebne količine koje će region dobijati i treće, trebaju da budu prihvatljive cene.
"Današnja geopolitička situacija u Evropi nije uopšte laka, ali svaka zemlja treba da brani svoje nacionalne interese, a tako i interese "velikog evropskog kontinenta".
"Gasprom je izneo stav da nakon isteka ugovora od četiri godine gas više neće ići u Evropu starom trasom, već će ići preko Turske do konačnog odredišta na tursko-grčkoj granici. Srbija treba da sagleda svoje interese i da ih definiše.", rekao je Čepurin.
Mi smo u situaciji kada to pitanje dobija posebno značenje, zato što će se za četiri godine, kada bude prekinuto snabdevanje gasom preko Ukrajine, zemlja kao što je Srbija, koja se 95 odsto snabdeva iz Ruske Federacije, naći u teškoj situaciji“, ocenio je on.
Igor Prokofjev, zamenik direktora Ruskog centra za strateška istraživanja RISI je naglasio da Rusija nikada nije želela da ima ulogu energetske supersile ili da neku zemlju u Evropi ucenjuje, a kako se to sada predstavlja.
"Neki nas predstavljaju kao "energetskog monstruma". Rusija nikada nikoga nije ucenjivala. Naš pristup je bio da su optužbe toliko apsurdne da ih ne treba komentarisati", rekao je Prokofjev.
Irina Aleksandrovna, stariji naučni saradnik Instituta Akademije nauka je istakla da je energetska strategija Turske preorijentisanje na isporuke ruskog gasa preko Turske za sve zainteresovane strane jer je Turska shvatila da ona može biti ta, preko koje će se gas isporčćivati u Evropu, a i s obzirom na činjenicu da Turska danas 70% energenata uvozi.
Glavni urednik časopisa "Nova srbska politička misao" i politički analitičar Đorđe Vukadinović ocijenio je da je projekat "Južni tok" propao iz geopolitičkih razloga i naglasio da fijasko "Južnog toka" nije uticao na raspoloženje građana Srbije prema Rusiji, iako su od samog projekta imali velika očekivanja.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Srbija ne treba da prihvati svaki kompromis koji ponude SAD, doživljavajući ga kao „božji dar“ i maksimum koji se može postići
Republikanski kandidat je zahvalio američkom narodu što ga je izabrao za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.