BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević
Pesnik je uvek u pravu

Mandeljštam i Pasternak

Mandeljštam i Pasternak
02.03.2015. god.

•    Osip Mandeljštam: „Tako mnogo mislim o Pasternaku da sam se već umorio od toga“.
•    Nadežda Mandeljštam je bila čovek-most između dva velika ruska   pesnika iste epohe - Osipa Mandeljštama i Borisa  Pasternaka
•    Pasternak je jedini od pisaca  došao u stan kod Nadežde Mandeljštam kad je čuo za  smrt  njenog muža,  pesnika Osipa,  i to se nikad ne zaboravlja.
•    On  je bio čudo,  najobičnije čudo.  S njim smo sahranili epohu.
•    Ostavio nam je strašno mnogo i razbudio silne  mase ljudi. Ja to dobro znam. Videla sam.
•    Imao je blistavo razvijeno  osećanje vremena.


Što god je učinio,  uinio je na vreme.

Krajem oktobra 1958. g. Nadežda  Jakovljevna Mandeljštam,  supruga  i verni sardnik genijalnog ruskog pesnika Osipa  Mandeljštama, nastanila se u Tarusu,  gde je provela četiri godine.

U Taurusu ju je zatekla  i smrt Borisa Pasternaka,  prijatelja i poštovaoca  njenog muža,  30. maja 1960. 

O sahrani 2.  juna   saznala je   tek dan pre,   i to iz književne  čitulje. 

Da je Nadežda  Jakovljevna imala ikakve šanse  da stigne na sahranu u Peredelkino,   ona bi   neizstavno i došla  da se oprosti s čovekom sa kojim je  Osipa Emiljeviča,  kao i nju samu,   vezivala toliko bliskot.
 
Pastrenak je jedini od pisaca   došao u njen stan  kad je saznao o smrti njenog muža, i taj plemeniti gest se nikad ne zaboravlja
 

Nadežda, čovek-most između dva velika pesnika  iste epohe - Mandeljštama i Paternaka

Osip Emiljevič i Boris Leonodovič  bili su na „vi“ dok  je,  Nadežda  Jakovljevna  s Pastrenakom prešla na „ti“,  što  je bila privilegija čoveka-mosta  koju joj  je sudbina dodelila za vreme progonstva u Voronježu.

I posle Mandeljštamove smrti Pasternak  je Nadeždu Jakovljevnu smatrao kao direktni nastavak  Osipa  Emiljeviča,  deleći sa njom novosti i preživaljavanja.

Pasternakova supruga,  Zinaida Nikolajvena,   videla u  bračnom paru Mandeljštam opasnost  za svoju porodicu

Sasvim drugačiji je imala odnos s njegovom ženom.  Reći  da Zinaida Nikolajevna  i Nadežda Jakvljevna nisu  podnosile jedna drugu,  bilo bi preterano i nepravedno:njihova uzjamna  osećanja bila su  snažna što im je smetalo da  budu tolerantne   i trpe  jedna drugu.

Nadežda Jakvljevna  nikad nije oprostila  Zinaidi Nikolajevnoj „kultove“  Staljina i Pasternaka,  dok je s druge strane Pasternakova supruga oboje  Mandeljštamovih smatrala za nedovoljno prilagođene,  nisu ni izdaleka bili „komilfo“ (kako treba),  čak su i predstavljali opasnost za njihovu porodicu. 

Nakon što je Zinaida Nikolajevna zamolila Nadeždu  da ne dolazi u  Peredelkino, ona je potpuno prestala čak i da im telefonira. 

Umesto odlaska na sahranu u Peredilkino, pismo Pasternakovom sinu Jevgeniju Borisoviču

Nadežda  Jakovljevna ni ovog puta nije došla u Perdelkino da oda poslednju počast  svom prijatelju i prijatelju svog mnogo stradalnog  muža,  Osipa Mandeljštama. 

Onda je ona odlučila da napiše pismo starijem Psternakovom sinu –Jevgeniju Borisoviču,   s kojim  se tada još nije ni poznvala (poznanatvo do kojeg je kasnije došlo preraslo je u čvrsto prijateljstvo).

Pismo,  iz nikad do kraja razjašnjenih razloga  tada nije bilo poslato,   a u decembru 1961.  Nadežda Jakovljevna ga je u  Tarusu predala  dramskom piscu Aleksandru K.  Gladkovu   u čijoj je arhivi ono i sačuavano.  Napisano plavim mastilom, datirano 3.  juna 1960. s napomenom  Gadkova  otkucanom  pisaćom mašinom:

„Pismo  N. J. Mandeljštam sinu B.  L.  Pasternaka,   J. B.  Pasternaku...“

Pismo donosimo u celini.

3. juna 1960.

Dragi Jevgenije Borisoviču! Nisam mogla stići na sahranu  vašeg oca.  Nisam imala mogućnosti,  a i kasno sam saznala. Trebalo je da pošaljem telegram saučešća,  ali  sam o udovici sačuvala takve uspomene da prosto    o tako nečemu  nije moglo biti ni govora. Odjednom sam se setila vas  premada se ne poznajemo. Ali nisam vam znala adresu.  Zbog toga je i ovo pismo odocnilo,   ali ipak će stići,  iako kasno. 

Osip Mandeljštam: „Tako mnogo mislim o Pasternaku,  da sam se već umorio od toga“

Vama je verovatno poznat  odnos Osipa Mandenjštama  prema Borisu Leonidoviču. Jednom je on rekao Ani Andrejevnoj  (Ahmatovoj): „Tako mnogo mislim o Pasternaku,   da sam se već umorio   od toga“.  Pisao  je o njemu.

Onih teških dana kad je stigla vest o smrti Osipa Mandeljštama,  vaš otac je bio jedini pisac koji je došao da mi izjavi saučešće.

Sledeće noći posle hapšenja Osipa Mandeljštama ,    trideset četvrte  godine,    u naš stan  ga je dovezao  Demjan  Bedni i nas troje  (Pasternak,  Ana Andrejevna i  jaž)  dugo smo pričali o „životu i smrti“.    

Posle  rezolucije o časopisima „Zvezda“  i „Lenjingrad“ nas dvoje smo stajali u predvorju   doma na Lavrušinskom i on me je pitao hoće li  se moći   živeti  ako Ana Andrejevna  umre. Tada je hteo da  ide k njoj u Lenjingrad.  Onda smo se  razdvojili da nas ne vide zajedno.

O čudu nastanka knjige

Nekad sam bila kod njega u Peredilkino i od njega sam sznala šta znači  knjiga stihova. Ne ciklus,  ne red stihova,  nego baš  knjiga. On je govrio o „čudu nastnaka knjige“.
 
Kad je Osip Mandeljštam bio u Voronježu,  oni su razgovarali preko mene,  koja sam im bila most.

Vodili  smo teške razgovre  (on i ja),   i ja ih pamtim,  i on ih je pamtio. Sa Osipom Mandeštamom  toga nije bilo.

Osip Mandeljštam je smatrao da je Boris Leonodovič „uvek u pravu“.
 
Tu se radi o „ispravnosti“  pesnika. Nas dvoje smo razgovarali o našem životu i pesniku u njemu. Radosna sam što  pri kraju tog razgovora  spora već nije bilo: pesnik je uvek u pravu.

Neki podlaci (Ošanin,  na primer) ikoristili su  stari razgovor Borisa Leonidoviča,   vi znate  s kim (Nadežda Mandeljštam je  u svojim „Uspomenama „ u glavi „Izvori čuda“  je napisala:

„Sada se  šire glasine  da se Pasternak   bio tako uplašio   za vreme razgovora sa Staljinom  da se odrekao Ospipa Mandeljšama  (prim.  prev. ),  hteli su da  ga iskoriste  protiv vašeg oca.

Nažalost,  nije me poslušao (sreli smo se u čekaonici kod Surkova) da zapišemo taj razgovor zajedno kako bi svima bilo jasno šta se ustvari desilo. Ali su  posle  počele da kruže sve te priče i mi nismo uspeli to zajedno da napišemo. Žao mi je zbog toga.

Osobenost tog razgovora (sa Staljinom,  na njegov poziv,  prim.  prev.) sastoji se u tome što je Boris Leonodovič govorio   sa svojim sabesednikom kao što razgovora s bilo kim drugim-sa mnom,  s Anom Andrejevnom,  s kim god hoćete.

A ponešto je bilo i zdravo kazano. I nas troje-Ana Andrejevna,  Osip Mandeljštam i ja smo to  tako ocenili,  vrlo povoljno.

Poslednjih godina  nismo  se sretali. Jednom je  svratio do mene na Lavrušinski  gde sam živela  kod Šklovskih.

Zamišljam ga kao moćnog,   veličanstvenog starca

Razmišljajući o njemu ovih dana nisam ga zamišljala kao mladog kakvog sam ga znala,  nego  ostarelog. Moćnog i veličanstvenog starca.

Znam da je on bio čudo,  najobičnije čudo. S njim smo sahranili epohu.  U kojoj smo se tukli  i razbijali  sebi glave. A on je  svirao kao organa.

Prvi put u grobu postao Jevrej

Rekli su mi da je  tek u grobu prvi put postao  Jevrej-jevrejski prorok.

Taj Moskovljanin,  vikendaš,  koji šeta po rastinju Peredilkina,  taj jevrejski prorok,  neka počiva u miru; ostavio nam je strašno mnogo i razbudio silne mase ljudi.  Ja to dobro znam. Videla sam.

Imao je blistavo osećanje  vremena,   i ono što je on uradio,  uradio je na vreme. 

Posledice toga su neizmerne. Možda ih ni on sam nije s bio svestan: govorim o onome što je ovde.  A ne tamo...

 

Izbor,  prevod i obrada: Branko Rakočević






 



 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kao i novoizabrani američki predsednik, slovački premijer Robert Fico preživeo je pokušaj atentata


Rezultati poslovanja NIS Grupe za devet meseci 2024. godine


Srbija ne treba da prihvati svaki kompromis koji ponude SAD, doživljavajući ga kao „božji dar“ i maksimum koji se može postići


Republikanski kandidat je zahvalio američkom narodu što ga je izabrao za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država


Ostale novosti iz rubrike »